אגדות סנובורד

על ידי 1 בינואר 2011מכור ללבן

בכדורגל יש את פלה ומראדונה, בכדורסל את ג'ורדן, בבייסבול את בייב רות', בטניס את ביורן בורג, בפורמולה 1 את שומאכר. ומי בסנובורד? יש בכלל אגדות בשלג? כאלה שניתן לחלק את הספורט לתקופה שלפניהם ולזאת שאחריהם? בהחלט! הנה הם לפניכם:

 

קרייג קלי:
נחשב על ידי גדולי הגולשים כסנדק הפרירייד ואף הגולש הטוב ביותר אי פעם.
קרייג נולד ב-1966 ומההתחלה היה כמה צעדים לפני כולם. הוא ידע קרוא וכתוב כבר בגן, הוקפץ כיתה והיה הראשון בבית הספר שגלש גלים, הראשון שנסע על סקייטבורד, הראשון שהתחרה באופניים וכדרך הטבע גם הראשון שגלש על סנובורד.
בתחילת שנות ה-80, עוד היה אסור לגלוש על סנובורד ברוב האתרים בארה"ב, וכך גם בהר בייקר בוושינגטון, שלימים יהפוך לבית השני של קרייג קלי. במשך כל שנות השמונים העליזות לא הפסיק קלי להתחרות ולקטוף פרסים, עד שבשנת 1991 הוא החליט לפרוש מעולם הסנובורד התחרותי, לדבריו, כדי לרדוף אחרי החופש האמיתי שקיים רק מחוץ למסלול, בבאק-קאנטרי.
בינואר 2003, בעת שהדריך קבוצת גולשים בבאק-קאנטרי של בריטיש קולומביה שבקנדה, הם נקלעו למפולת שלגים, שהצליחה לתפוס אפילו את קרייג בהפתעה. שבעה גולשים, ביניהם גם קרייג, נספו באסון.
קשה לתאר במילים את ההישגים והמורשת של קרייג קלי, אבל הנה כמה נקודות עיקריות:
4 פעמים אלוף העולם
זכה 3 פעמים בתחרות ארצות הברית הפתוחה
זכה 3 פעמים בתחרות הסלאלום של הר בייקר
קיבל בשנת 2002 את פרס טרני של מגזין טרנס-וורלד על השגיו ותרומתו לספורט
הבורד של ברטון על שמו היה אחד הבורדים הנמכרים ביותר בהיסטוריה

 

טרי קידוול:
כפי שנכתב עליו במגזין "סנובורדר": "טרי אולי לא היה הראשון שקפץ עם סנובורד, אבל הוא היה הראשון שעשה את זה כמו שצריך".
לולא היה קידוול בסביבה בשנים המעצבות של הספורט, קרוב לוודאי שהסנובורד היה נשאר התאום המכוער של הסקי התחרותי, שמסתכם בלבוש מגוחך ומרוצי סלאלום.
קידוול הצליח להיראות טוב על השלג בתקופה שצבעי נאון ושיער מחומצן היו באופנה. אמנם היו גולשים כמו קרייג קלי, ג'ייק ברטון וטום סימס שכבר התחילו לקפוץ ולהשתולל קצת על השלג, אבל קידוול היה הגולש הראשון שהביא את הפשטות, המינימליזם והסטייל של הסקייטבורד אל ההר. קידוול נתן טריקים כמו 540 ומק'טוויסטים בתקופה שלבורדים לא היה סכינים ממתכת ולביינדינגס לא היו היי-באקים. אלה תרגילים שגם היום הם עוד מרשימים, יותר מ-20 שנה מאז שקידוול עשה אותם לראשונה.
במהלך הקריירה שלו (שעדיין לא נגמרה דרך אגב), זכה קידוול ארבע פעמים רצוף באליפות ארצות הברית בהאף-פייפ (חצי צינור) בין השנים 1984-1987, היה אלוף העולם שלוש פעמים, זכה במקום הראשון בתחרות ארה"ב הפתוחה והיה הראשון שקיבל בורד פריסטייל פרו-מודל על שמו (בשנת 1985).

 

טרייה האקונסן
שנות התשעים היו השנים של טריה האקונסן הנורווגי. הוא לקח את המושכות מקרייג קלי וטרי קידוול והטיס את הספורט לגבהים חדשים במלוא מובן המילה (מחזיק בשיא העולם לקפיצה הכי גבוהה מרבע צינור – 9.8 מטר).
טרייה הוא הסנובורדר הכי הארד-קור שיש. הסנובורד נמצא אצלו עמוק בנשמה ואין דבר שבשבילו הוא יוותר על ה"אני מאמין" שלו, אפילו לא בשביל אולימפיאדה. ב-1998, כאשר הוחלט לשלב סנובורד באולימפיאדת החורף, האקונסן סרב להשתתף במוקדמות, מפני שהוועדה האולימפית פסקה שהן יהיו תחת אחריות פדרציית הסקי ולא תחת ארגון הסנובורד העולמי. לטענתו, תחת פדרציית הסקי אירועי הסנובורד האולימפיים יהיו תרגיל יחצ"ני גרידא, ולא תחרות סנובורד אמיתית, עם דגש על הגולשים עצמם.
בעקבות כך, חבר טרייה לדניאל פרנק, וביחד הם יצרו את אירוע ה"ארקטיק צ'אלנג'" המתקיים בנורווגיה, שבקרב הגולשים נחשב לתחרות הגדולה והחשובה ביותר בעולם הסנובורד, יותר מהאקס-גיימז והרבה יותר מהאולימפיאדה.
"הארקטיק צ'אלנג'" הוא האירוע המסכם של הטורניר הכלל עולמיTicket to Ride, בו מתחרים טובי הגולשים בתחרויות בכל העולם, כשהטובים שבהם זוכים ב"כרטיס לנסיעה" לארקטיק צ'אלנג'.
טרייה האקונסן קבע את הסטנדרטים שכל השאר עובדים קשה כדי לעמוד בהם.
טרייה שלט בעולם הסנובורד מהרגע שהוא פרץ לתוכו.
הוא זכה שלוש פעמים באליפות העולם בהאף-פייפ, חמש פעמים באליפות אירופה בהאף-פייפ, 3 פעמים באליפות ארה"ב הפתוחה ובתחרות הסלאלום של הר בייקר 6 פעמים.
בנוסף הוא המציא טריק שגם נקרא על שמו – האקונפליפ. זהו טריק שנעשה בהאף-פייפ, בו הגולש מגיע בסוויץ' (גולש הפוך) ואז מבצע סלטה אחורה ו-720 תוך כדי. הגולשDCP אמר פעם שאם טרייה היה מקבל סנט כל פעם שמישהו ניסה לעשות האקונפליפ, הוא היה אפילו עוד יותר עשיר.
בזכות טרייה נוצר גל חדש של גולשים שלא שוכחים את ענקי הסנובורד שהיו לפניהם ודוחפים את עצמם ואת הספורט קדימה כל הזמן. אחד המוכרים שבהם הוא הגולש השויצרי ניקולס מולר.

 

שון וייט
מה עוד לא נאמר על העגבנייה המעופפת?
שון וייט הוא כנראה הגולש הכי מוכר בעולם, גם מחוץ לקהילת הסנובורד עצמה.
בין היתר הוא הופיע על השער של מגזין המוזיקה "רולינג סטון" כשהוכתר בתור הספורטאי הכי "מטאל" והתארח בתוכנית של ג'יי לנו אחרי הזכייה באולפיאדת החורף שנערכה בוונקובר ב-2010.
לסכם את כל הישגיו של שון וייט זה הישג בפני עצמו… אבל שלא תגידו שלא ניסינו:
שון נולד עם פגם בלב ועבר שני ניתוחי לב פתוח עוד לפני שמלאה לו שנה
עבר מסקי לסנובורד בגיל 6 בעקבות אחיו הגדול.
קיבל ספונסר ראשון בגיל 7.
זכה במדליית הזהב בשתי אולימפיאדות החורף האחרונות.
באקס גיימז זכה עד היום ב-15 מדליות: 10 זהב, 3 כסף ו-2 ארד.
בגיל 16 קנה את הבית הראשון שלו (כמתנה לאמא).
המציא את הטריק "טומהוק" שהוא דאבל-מקטוויסט 1260.
הוכתר פעמיים כגולש השנה על ידי מגזין טרנס-וורלד סנובורדינג.
וזה רק מגרד את פני השטח..

 

טום סימס וג'ייק ברטון
ב-1929 היה איזה בחור שקשר את עצמו לקרש עם המושכות של הסוס שלו והחליק במורד גבעה מושלגת. ב-1965 המציא מהנדס גזים במישיגן את ה"סנורפר" שהיה מורכב משני מגלשי סקי מחוברים ועם חבל בקצה בשביל "אחיזה ושליטה" של הגולש.
ב-1977 נולד הסנובורד האמיתי. באותה שנה, שני בחורים, כל אחד בקצה אחר של ארצות הברית, פיתחו את הסנובורד "הראשון".
ג'ייק ברטון רצה לגלוש גלים, אבל ההורים שלו מעולם לא הסכימו לקנות לו גלשן. אחרי שסיים את לימודיו באוניברסיטת ניו יורק, עבר לגור בורמונט, והשקיע את זמנו בפיתוח ושכלול הסנובורד שלו, כשתוך כדי הוא גם מתחרה וזוכה בשלל תחרויות. ההמשך ידוע לכולכם.
טום סימס, סקייטר קליפורני טיפוסי, חיפש דרך להעביר את האהבה שלו לסקייטבורד לשלג. בשיעור נגרות בחטיבת הביניים הוא בנה את הסנובורד הראשון שלו, שהיה מורכב מלוחות עץ, שטיח ותחתית ממתכת. בתחילת שנות השמונים טום סימס היה כבר אחד הגולשים הטובים ביותר בעולם, ובעל מותג הסנובורד החזק ביותר לצד ברטון.

ומי יהיו האגדות הבאות?… Only time will tell.

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה