אולימפיאדת החורף בסוצ'י, 2014

על ידי 1 בינואר 2014מכור ללבן

ה-7 בפברואר 2014 עומד להיות יום חג לגולשי הסקי והסנובורד בעולם כולו- מאות אלפי חובבי ספורט חורף יגיעו לסוצ'י, רוסיה, עיירת נופש השוכנת לחופי הים השחור. השנה כ 2,500 אתלטים מ 38 מדינות ייקחו חלק ב 98 תחרויות ב 15 ענפי ספורט שונים וינסו לזכות בתהילה עולמית.

כפי שקורה בכל אולימפיאדה, גם בסוצ'י השקיעו מיליארדים של דולרים בכדי להכין את העיר לכמויות המבקרים העצומות, ולדאוג לכך שכל המתקנים האולימפיים יעמדו בתקן האולימפי המכובד. הפארק האולימפי החדש נבנה בעמק האימרטין, עמק אשר ידוע כמקום לנפוש בו במהלך הקיץ ברוסיה הקרה. זוהי האולימפיאדה הראשונה שתתקיים בעיר כל כך חמה (הטמפרטורה הממוצעת בפברואר היא 8 מעלות). תחרויות הסקי והסנובורד השונות יתקיימו בקרסנייה פוליאנה, אתר סקי שעבר שיפוץ מהיסוד לקראת התחרויות. בשונה משנים עברו, למשחקים אלו לא נבחר רק קמע אחד אלא שלושה קמעות. אולג הוא דוב הקוטב, סילביה היא הארנבת האירופאית וואדים הוא הנמר הסיבירי.

במשחקים אלו זו תהיה הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה גולשי סקי וסנובורד משני המינים יתחרו במקצה ה"סלופ סטייל", הישג ענק לגולשי הפריסטייל שסוף סוף זוכים להיחשב כאתלטים מין השורה. בנוסף זו תהיה גם הפעם הראשונה שבה גולשי סנובורד יתחרו בתחרות הפארלל סללום.
במהלך המשחקים יהיו לגולשי הסנובורד 10 תחרויות שונות, לעומת 20 של גולשי הסקי. באולמות בפארק האולימפי יהיו סה"כ 29 תחרויות: הוקי, החלקה אומנותית על הקרח, קרלינג ועוד. בנוסף, יערכו 39 תחרויות אחרות, שחלקן מאוד מרשימות ומפחידות גם יחד אבל למעשה רובנו לא מכירים אותן בכלל- רק מעטים נשבו בקסם של תחרות הביאתלון, למרות שזו נחשבת כאחת התחרויות הקשות בעולם. הנה פירוט קצר על האירועים בסקי וסנובורד שלא כדאי לכם לפספס במהלך סוצ'י 2014:
תחרויות הסקי

 

• דאון היל-המלך של מקצי הסקי: מסלול ארוך ותלול מאוד שבו הגולשים מגיעים ל 120 קמ"ש ויותר. המטרה היא להגיע לקו הסיום הכי מהר בקרב נגד השעון. זהו בדרך כלל מסלול עם כל כך הרבה קרח שלרובנו אין בכלל אומץ לרדת אותו בגלישה, בלי קשר לתחרות או לא תחרות…. בודי מילר לקח את תחרות זו לשיאים חדשים ב 2005 כאשר איבד את אחד המגלשים שלו במהלך התחרות ועדיין
המשיך לגלוש במהירות 80 קמ"ש.

• האף פייפ:. על הגולשים לבצע תרגילים שונים (כ 5 בדרך כלל) עליהם הם מקבלים ניקוד לפי רמת הקושי, סגנון, גיוון והפרמטר הכי חשוב- גובה. תחרות החצי צינור בסקי מרשימה אולי אף יותר מתחרות הסנובורד בגלל סיבה אחת עיקרית- הגובה של הגולשים בזמן ביצוע התרגילים פשוט מטורף.

• אריאלים: תחרות שמזכירה קצת התעמלות אומנותית מאולימפיאדת הקיץ- הגולשים קופצים קפיצת ענק בשיפוע 90 מעלות. אלו קפיצות שבהן הגולשים מגיעים לגובה עצום, אבל למרחק קצר מאוד. זוהי תחרות עוצרת נשימה מכיוון שהגולשים מבצעים בזמן הקפיצה בין 2-4 סלטות באוויר בשילוב של בורג וכדומה.

• מוגלים: התחרות הזו היא הסיוט הכי גרוע של כל גולש בעולם פחות או יותר. מסלול מלא במוגלים (גבעות קטנות ומעצבנות של שלג) שבמהלכו יש שתי קפיצות ענק. הטכניקה לצליחת המסלול היא קפיצה מהירה בין מוגל למוגל תוך ספיגת הזעזועים בפלג גוף התחתון, הפלג גוף עליון נשאר יחסית חסר תנועה. הגולשים מקבלים ציון על הקפיצות וגם על הזמן, לכן חייבים לגלוש מהר ולא לפחד לתת בראש בקפיצות.

• סלאלום: בקטגוריית הסלאלום יש כמה תחרויות שונות אבל כולן פועלות על פי אותו עקרון. מסלול תלול ומהיר שבו על הגולשים לעבור בין שערים במרווחים לא גדולים במיוחד. הגולשים צריכים להיות מדויקים מאוד טכנית ואין מקום לטעויות, ההכרעה היא לעיתים עניין של אלפית השנייה.

• סלופ סטייל ו-סקי קרוס: זהים לתחרויות הסלופ סטייל והבורדר קרוס של גולשי הסנובורד- ראו בהסבר לתחרויות הסנובורד.

תחרויות הסנובורד

• סלופ סטייל: פעם ראשונה שיתחרו במסלול זה באולימפיאדת החורף. זהו מסלול שבנוי כמו "ראן" בסנופארק. על הגולשים והגולשות לגלוש במסלול שמשלב בין קפיצות ענק לריילים ובוקסים שונים. המטרה היא לסיים את המסלול בלי נפילה תוך כדי ביצוע של תרגילים שונים ברמת קושי שונה. הגולשים נשפטים לפי רמת הקושי, סגנון וגיוון.

• בורדרקרוס: מסלול מאתגר, או יותר נכון מסלול מכשולים שמשלב סיבובים חדים (מאוד!) וקפיצות ענק. בכל מקצה משתתפים 8 גולשים והמטרה היא להגיע ראשון לקו הסיום. תחרות זו משלבת בצורה הטהורה ביותר בין רמת גלישה, מהירות ואומץ (או טירוף). בזווית הישראלית נזכיר כי טל זומר שלנו התחרה בסגנון זה בסבב העולמי.

• האף פייפ: החצי צינור האגדי של עולם הסנובורד. על הגולשים לבצע תרגילים שונים (5 בדרך כלל), עליהם הם מקבלים ניקוד לפי רמת הקושי, סגנון, גיוון והפרמטר הכי חשוב- גובה. ככל שהגולש מבצע את התרגילים גבוה יותר ככה הניקוד יהיה גבוה יותר.

• פאראלל סללום: פעם ראשונה שגולשי סנובורד יתחרו במסלול זה באולימפיאדת החורף. מסלול סלאלום קלאסי שבו שני גולשי סנובורד מתחרים ראש בראש. עליהם לעבור בין הדגלים במסלול ולהגיע לקו הסיום בזמן הטוב ביותר. העתק מדויק של תחרויות הסלאלום מענף הסקי.

 

גולש הסנובורד הראשון שאי פעם זכה במדליית זהב אולימפית הוא ג'יאן סימן, שזכה בתחרות ההאף פייפ באולימפיאדת נאגנו שביפן בשנת 1998. השנה, בתחרות הסלופ סטייל תהיה תחרות רצינית עלהזכות להירשם בהיסטוריה כגולש הסנובורד הראשון שזכה בתחרות סלופ סטייל אולימפית. גולשי על כמו מארק מקמוריס הקנדי, טורסטין הורגמו הנורבגי וגם שון ווייט האמריקאי. ווייט כבר עשה היסטוריה בעבר וזכה בשתי מדליות זהב, הוא ינסה את מזלו לא רק בהאף פייפ אלא גם בתחרות הסלופ סטייל, ככה שאל תופתעו אם ווייט ידהים את העולם כולו, יזכה בשתי מדליות זהב בסוצ'י 2014 ויהפוך לאגדת סנובורד בעודו בחיים.

בזווית הישראלית, השנה ישתתף באולימפיאדה גולש סקי אחד, שיתחרה במקצי הסלאלום והג'אינט סלאלום- מדובר בוירג'יל ונדפוט, אשר גדל בבלגיה במשפחה- ישראלית-בלגית ואשר מתאמן בעיקר במריבל, עם קבוצת מתחרים צרפתיים. וירג'יל מייצג את נבחרת ישראל כבר 3 שנים בתחרויות שונות בעולם, כאשר לפני שנה הוא ייצג אותנו באליפות העולם שנערכה בשלדמינג, אוסטריה. בעבר הגיע וירג'יל למקום העשירי באליפות העולם לנוער שנערכה בצ'ילה, ואנו מקווים שגם באולימפיאדה הוא יגיע לתוצאות טובות. יחד עם וירג'יל נראה באולימפיאדה גם את צמד המחליקים על הקרח הישראלים יבגני קרסנופולסקי ואניה דוידוביץ'.

זה גם המקום להזכיר שבכל אולימפיאדה, החל מהאולימפיאדה בשנת 1994 בלילהאמר, נורווגיה, ישראל זוכה לייצוג מכובד. הישראלי הראשון שזכה להעפיל למשחקי החורף האולימפיים, היה מיכאל שמרקין, אשר לא רק השתתף באולימפיאדה, אלא אף הגיע למקום ה 16 המכובד בהחלקה אומנותית על הקרח. בכלל לישראלים יש קטע עם החלקה אומנותית על הקרח, כי זה פחות או יותר התחום היחיד שבו הצלחנו להגיע למיקומים גבוהים (מקום 6 בשנת 2002). בשנת 2006 מיכאל רנז'ין השתתף באולימפיאדת טורינו והפך להיות הישראלי הראשון שלקח חלק בתחרויות הסקי, הישגיו לא הדהימו את השופטים אבל בהחלט היוו ציון דרך לגלישה הישראלית. נאחל הצלחה לוירג'יל ולצמד המחליקים, שינסו לעלות לשלב הגמר בתחרות, ובתקווה שבעתיד נראה גם גולשי סנובורד ישראלים על רקע חמש הטבעות האולימפיות.

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה