אומרים שיש לנו סקי אחר

על ידי 1 בינואר 2010מכור ללבן

כל מה שרצית לדעת על גלישת Backcountry, ולא העזת לשאול…
כתבתו של עדו נייגר, סקי-באם (ראו הסבר בכתבה) בדימוס, שחוזר לארץ אחרי 6 שנות לימוד גלישה בהימאליה-משעמם זה לא הולך להיות…

הכול התחיל מאוד פשוט ותמים… סנובורד, משקפי שמש, תיק גב קטן לקצת מים, נשנושים וקדימה לדרך. אך במהרה מגלים שיותר פשוט ללכת על שלג בעזרת "מטקות שלג" על הרגליים ועם מקלות סקי מתקפלים. יש יותר שיווי משקל ומבזבזים פחות אנרגיה. ולא לשכוח את התרמוס לתה חם ומתוק להפסקות המנוחה וקצת חלקי חילוף כי אין מי שיבוא לתקן לך את הביינדינגס בגובה של 4,000 מטר , על קו רכס שגובל את קשמיר ופקיסטן. לפני שהספקת להגיד מוחמד יוסוף בקטו התחלף תיק הגב הקטן בתיק גב 60 ליטר, מעדר שלג, דקר ומשדר לאיתור נפגעי מפולות שלגים, ערכת עזרה ראשונה, בגדים יבשים וחמים למקרה חירום, GPS,SPOT , פנס, KAMEL BACK ומצלמה, שנוכל להראות לחבר'ה בפייסבוק כמה כיף לנו לסחוב את כל הציוד הזה 5,6,7 שעות לפסגה ולעיתים אף מספר ימים…
חוויית הסקי שלי התחילה, כמו אצל רובנו, בחרמון עם סנובורד של חבר. זה היה ב 1996…
את עונת הגלישה הראשונה שלי העברתי עם חברים באתר בשםBreckanridge בקולורדו, ארה"ב ב1997. מאז עברו הרבה עונות גלישה סביב העולם… ניו זילנד, קנדה, אירופה הודו, וארה"ב, אם זה לבן, אני בעניין!

עם התקדמותי בספורט גיליתי משיכה לגלישת הFREERIDING. בניגוד לסגנון ה FREESTYLE הבנוי ברובו מתרגילי אקרובטיקה על רמפות שלג ומיתקנים בנויים, ה FREERIDING הוא סגנון הנובע מהנשמה של הספורט. הוא החיבור בין האדם להר הפראי. גלישת ה FREERIDING הינה גלישה על מתארים טבעיים הן באתר סקי מסודר והן בטיפוס לפסגת הר מושלג טבעי וגלישתו.
החיפוש אחר ההר הפראי משך אותי אל אתרי גלישה לא קונבנציונאליים, כמו גולמרג ברכס ההימליה ההודים בו התגוררתי וגלשתי 6 עונות. שם מצאתי מאגריPOWDER בלתי נדלים וחוויית גלישה מיוחדת במינה.

 

למה לטפס???
את הPOWDER RUN הראשון שלי קיבלתי במתנה מ WILLY, חבר להר… זה היה ב- 1998 בקולורדו, תקופה בה התגוררתי ב BREACKNRIDGE. יום אחד, הוא לקח אותי לאתר סקי קטנטן אשר רק מקומיים מגיעים לגלוש בו. עלינו ברכבל הגבוה ביותר.
עם הירידה מהרכבל התיישבתי על השלג והתחלתי להתכונן לגלישה. בעודי מהדק את רצועות הביינדינגס, אני רואה אתWILLY מטפס הלאה במעלה ההר… משתומם צעקתי לו "בן-אדם! לאן זה?" " עוד קצת יותר גבוה" OK ?ענה לי החבר. למה לא בעצם… אך מה שלא ידעתי אז, זה שקצת בשביל WILLY זו שעה של טיפוס מפרך לפסגה…
"מכאן!" אמר, בעודי מנסה להסדיר את נשימתי. "זה הולך להיות ה RUN הטוב בחייך! רק תדאג לשמור על סיבובים עגולים וארוכים". אני, בתור ישראלי טוב שזה עתה סיים צבא ויודע הכול השבתי: "כן כן, אני יודע! כבר גלשתי ב POWDER ". WILLY חייך ואמר "אם כך, אחכה לך למטה". הוא סידר בשנייה את משקפי הגלישה שלו והופ!
מוטב שאצא בעקבותיו שכן מתאר ההר הרחב והפתוח שלפניי מסתיים בתוך יער אורנים צפוף ומסועף. הידקתי את רצועת הכפפות, סידרתי את משקפי הגלישה והופ!
את מסלול הגלישה הקשה והמוכר מאתר הסקי החליף מרבד רך ומפנק של שלג בתולי… כזה שאף אדם לא גלש בו לפני. בתחילה שקע הבורד בשלג מעודף משקל, אך כששיפוע ההר גבר והסנובורד תפס קצת תאוצה, התרומם לפתע המגלש וזינק אל מעל לפני השלג- זה היה מדהים! את הרעש המוכר מאתר הסקי של חיכוך הקרח בבורד, החליף שקט מופתי המלווה ב "שששששששש…" עדין. זאת הייתה הפעם הראשונה בה שמעתי את קול השלג הבתולי ומאחוריי הזדקר לו "זנב תרנגול(RUSTER TAIL)" שובל אבקת שלג רכה המתנוססת באוויר למרחק של כ 50 מטר.
WILLY צדק! הסיבובים העגולים והארוכים אכן עזרו לשליטה בבורד ובזרימת הגלישה. הוא גם צדק בכך שזה ה RUN הטוב בחיי!!!

אני חושב שהדרך הטובה ביותר לתאר את ההרגשה, היא שבשנייה אחת חזרתי להיות ילד. אתם זוכרים בילדותכם שמיטת השינה של ההורים נראתה כמגרש המשחקים הגדול והרך ביותר בעולם??? אז זה זה! הדבר היחידי שיחזיר אתכם למציאות היא איבוד שיווי המשקל וצלילת ראש היישר אל תוך שמיכת הPOWDER הקרה והצוננת.
Ski Bumming
"סקי באם", שפירושו בטלן סקי מוגדרת ביסודה כסוג של אומנות… מדובר באחוות גולשים כלל עולמית שחיה ונושמת את הגלישה, את ההר, השלג, הטבע והחופש. הסקי-באם מסתפק במועט. הוא עובד בעבודות מזדמנות (אם בכלל), עבודות שיאפשרו לו לבלות את מרבית יומו על השלג. כל מה שנדרש לו זה קצת אוכל, מיטה או ספה ריקה (לרוב בדירה של חבר), וקומבינה זולה של סקי-פס, מכיוון שמשאת נפשו היחידה של הסקי-באם היא לקדם את יכולת הגלישה שלו.
יש שיראו בזאת בזבוז זמן, חוסר אחריות, ובריחה מהמציאות. בתור סקי-באם בעברי, אני יכול להעיד שלא כך הם הדברים… להיות סקי-באם זו החלטה אישית אמיצה- להקדיש את כל כולך למטרה אחת. יש אנשים המקדישים עצמם לעבודתם, אחרים ללימודים אקדמאיים, למשפחה ולדת.
כל המטרות הנ"ל מקודשות, כל עוד הן נובעות מבחירה, מכנות והגשמה עצמית. אין מדובר פה כלל בבריחה מהמציאות אלא יצירה עצמית של מציאות מועדפת.
מי אמרPOWDER ולא קיבל?!!
אם הינך גולש סקי או סנובורד מנוסה ומעוניין לשפר את יכולת גלישת הBACKCOUNTRY וה OFFPIST שלך, יש לנו פתרון! חברת XTRIP מציעה חופשות סקי מיוחדות לחובבי POWDER בהדרכתו של עדו נייגר. היעדים לחורף 2010 הם La-Grave בצרפת ו Whistler בקנדה.
החבילה לLa-Grave כוללת שבוע גלישה באתר ה OFFPIST מספר 1 באירופה בליווי מדריך מקומי ובהדרכת עדו נייגר. במהלך השבוע ילמד עדו את ה א-ב של גלישת BACKCOUNTRY , מוודאות לבטיחות הישרדות על ההר, וישפר את גלישתכם תוך כדי גלישת POWDER מפנקת.
כמו כן בנוסף לחבילות סקי למתקדמים, XTRIP מציעה חבילות גלישה לכל המשפחה וחבילות סקי תפורות לפי הזמנה לכל העולם.

לפרטים נוספים- www.xtrip.co.il

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה