איכות הסביבה-הפיכת האתרים ל"ירוקים"

על ידי 1 בינואר 2007מכור ללבן

אחד הסיפורים האהובים עלי בתור ילד, לקוח מהספר "איינשטיין הצעיר". בסיפור נערכת תחרות בניית בובות שלג, ואיינשטיין הצעיר מציע לקבוצה שלו לכסות את בובת השלג שבנו בשמיכה, כמובן שכל חברי הקבוצה צוחקים עליו, על הרעיון הטיפשי כביכול. לאחר הסבר פיסיקלי קצר מסכימים חבריו לרעיון וגם מנצחים, מכיוון שהבובה שלהם היא היחידה שלא נמסה. מעשה דומה נעשה בקיץ שנה שעברה באתר הסקי השוויצרי אנדרמט. אך הפעם לא דובר בבובת שלג, אלא בקרחון ענק השוכן לצידו של האתר. זהו רק אחד מהניסיונות הנואשים, הנעשים ברחבי העולם, כדי למנוע התמוססות קרחונים.


אבל לא רק הקרחונים מהווים בעיה, בשנים האחרונות הייתה ירידה של 20% בכמות השלג הנופל באתרים הנמוכים מ 1200 מטר. והתחזית לשנים הבאות מדברת על כך שבעוד 50 שנים, באתרים הנמצאים מתחת ל 1200 מטר לא יהיה בכלל שלג. תופעות אלו הן חלק ממה שנקרא "התחממות גלובלית". ההתחממות מתרחשת בגלל פגיעה באיכות הסביבה ופליטה של גזים רעילים. בעשר השנים האחרונות הטמפרטורה באתרי הסקי עלתה בממוצע במעלה שלמה. תחילה ניסו אתרי הסקי לפתור את הבעיות בצורה פשוטה תוך התעלמות מתמשכת מהסביבה. פתרון אחד היה שימוש במכונות שלג, כבר היום אין כמעט אתר שלא משתמש במכונות כאלו. אך השימוש במכונות הללו, פוגע בצמחייה הטבעית הגדלה בהרים, וגם מפסיק להיות אפקטיבי אם הטמפרטורה לא מספיק נמוכה. פתרון נוסף הוא לפתח את אתרי הסקי לגובה, משמע בניית עוד רכבלים, היוצרים עוד גזים רעילים והפגיעה בסביבה רק מחמירה.
השאלה המתבקשת היא, האם בכלל אפשר לעסוק בסקי וסנובורד מבלי להרוס את הסביבה? בהחלט כן, אירופה וארצות הברית התעוררו ממש ברגע האחרון לפני שכבר אי אפשר יהיה לעשות כלום. בארצות הברית הייתה זו שריפה באתר היוקרתי "וייל", שהובילה לשינוי. השריפה המפורסמת נגרמה על ידי קבוצה רדיקלית הפועלת למען איכות הסביבה. עד אותה שריפה, בתעשיית הסקי והסנובורד בארצות הברית, היו בטוחים שהם "ירוקים" מטבעם, אך התבדו במהרה. היום, 8 שנים מאוחר יותר, כמחצית מאתרי הסקי בארצות הברית חתומים על אמנה ללקיחת אחריות ושמירה על הסביבה.
המרכז לגלישה "ירוקה" בארצות הברית, הוא אתר הגלישה אספן שבקולרדו. האתר הפך ל"ירוק" ב 1997 ומאז מהווה דוגמא לאתרי סקי בארצות הברית וברחבי העולם. האתר מפעיל תוכנית מקיפה הכוללת חסכון באנרגיה ומים והפחתה משמעותית בפליטת גזי חממה. את השימוש בתחנות החשמל הרגילות, הפולטות גזי חממה רעילים רבים, החליף האתר בקניית חשמל נקי המיוצר בתחנות רוח. אך באספן לא חושבים רק על עצמם, הם מעניקים חנייה חופשית לכל העונה לגולשים המגיעים עם מכונית היברידית , ואף הקימו חברה המייעצת בענייני איכות הסביבה לאתרים אחרים.

בנוסף למעשים בשטח אותם נוקטים אתרי הסקי בארצות הברית, העלה איגוד אתרי הסקי קמפיין ציבורי. הקמפיין נקרא"keep winter cool", והוא מיועד להגיע ל 15 מיליון הגולשים האמריקאים ולעורר את התודעה הציבורית בנושא ההתחממות הגלובלית וספורט החורף. מטרה נוספת של הקמפיין היא לאסוף תרומות מציבור הגולשים, בכדי לממן חלק מהעלות של הפיכת האתרים ל"ירוקים". התרומות נאספות על ידי מכירת תעודות בשווי 2$ המעידות שרכשת אנרגיה "ירוקה".
גם באירופה, החלו לנקוט צעדים דומים לאלו הנעשים בארצות הברית, אם כי באיחור קל. אולימפיאדת החורף האחרונה, שנערכה בשנה שעברה באיטליה, הייתה האולימפיאדה ה"ירוקה" ביותר שנערכה עד כה. מארגני התחרות הציבו לעצמם מטרה להפחית משמעותית את פליטת גזי החממה במהלך התחרויות. ארגוני איכות סביבה, טוענים כי לא יכולה להיות אולימפיאדה נקייה לחלוטין, אבל ישנה התקדמות מרשימה בהפחתת הפגיעה הסביבתית.
בבריטניה, יצאו לאחרונה בקמפיין הנקראrespect the mountain , בקמפיין זה הכין לראשונה איגוד הסקי הבריטי, מדריך מקוון. במדריך ניתן למצוא מידע על כ 200 אתרי סקי ברחבי העולם וכיצד הם שומרים על הסביבה. בנוסף ניתן לראות את המדיניות של כל אתר בנוגע לנושאים שונים כמו מיחזור ושימוש באנרגיה חלופית. התקווה של איגוד הסקי הבריטי היא, שאנשים יוכלו לבחור לנסוע לאתרים שמכבדים יותר את הסביבה, וכך אולי לחנך את תעשיית הסקי.
אתרי הסקי ואיגודי הסקי, הם לא היחידים הנוקטים יוזמות מבורכות הקשורות לשמירה על איכות הסביבה. בשנים האחרונות נוסדו ארגונים עצמאיים המנסים בדרכם, לנקוט פעולות ולהביא את המידע החיוני לציבור. אחד הארגונים שמתמקד בפעילויות הקשורות לענפי הסקי והסנובורד הואmountain riders. הארגון נוסד בשנת 2000 לאחר מפגש גדול שנערך בביאריץ. המפגש כלל גולשים מכל סוג שהוא, גולשי גלים, גולשי סקי וסנובורד ואנשים נוספים האוהבים את הטבע בכלל ואת ההרים בפרט. המטרות שהציב הארגון לעצמו קשורות בעיקר בחינוך מחדש, מילדים קטנים ועד כלל הציבור הרחב. הארגון שואף שאנשים יבינו את המערכת האקולוגית המסובכת ממנה עשויים הרים ואת ההשלכות של מעשי ידי האדם למערכת הזאת. האירוע המרכזי של הארגון נקרא respect festival פסטיבל של יומיים ובו נערכות פעילויות לכל הגילאים בנושא איכות הסביבה וגם תחרויות שונות (באחת מהן זכה גולש נבחרת סקי-פס, טל זומר). בנוסף מפעיל הארגון אתר אינטרנט, המלא באינפורמציה חשובה ועוד הפתעות שונות www.mountain-riders.org.
בתוך המערכת המסובכת הזאת של אתרי סקי, איגודי סקי וארגונים לשמירת איכות הסביבה, נמצאים גם אנחנו הגולשים. גם לנו יש את היכולת לשנות, גם אם זה נראה כמו משהו שולי. ישנן כמה דרכים בהן אנחנו יכולים לשנות.
* קחו רכבת כדי להגיע לאתר הסקי שלכם, כל טיסה מיותרת היא מפגע סביבתי אדיר. תזכרו הכמויות הגדולות של הגזים הרעילים שנפלטים מהמטוס, ישפיעו ישירות על אתר הסקי החביב עליכם.
* תנסו לבחור אתר סקי בעל מודעות לאיכות הסביבה. כאשר אתם בוחרים לגלוש באתר שכזה אתם מעבירים מסר חזק לאתרים שלא שומרים על איכות הסביבה.
* תשתמשו בתחבורה ציבורית מקומית. כך תעזרו לקצץ בכמויות זיהום האוויר המקומי, הנגרם ממכוניות שכורות רבות המציפות את האתרים. בנוסף אתרים רבים מפעילים תחבורה ציבורית בחינם לתיירים.
* תעזרו לשמור את האשפה מחוץ למסלולים. לקליפת תפוז בגובה שכזה לוקח שנתיים להתכלות ולבדל סיגריה 5 שנים. השתמשו במתקני מחזור מקומיים ואם אין, בררו מדוע.
* כבדו את ההר ואת החיות השוכנות בו. גלישה מחוץ למסלול יכולה לפגוע קשות בצמחייה ובחיות הבר. בררו מה המקום בו ייגרם הנזק המינימאלי ביותר לסביבה הטבעית וגלשו שם.
* נסו לפעמים לנסוע לאתרים קטנים, לאתרים הגדולים יש את הכסף להמשיך לבנות לגובה, ולהרוס את האזורים הרגישים יותר של הסביבה האקולוגית הזאת.
* תנסו לעודד אנשים אחרים לעזור לשמור על הסביבה. כל גולש משפיע.
גם אם תאמצו דבר אחד קטן מתוך הרשימה, תעזרו בגדול. וכך אולי גם הנכדים, הנינים ואלו שיבואו אחריהם, יוכלו ליהנות מהדבר המופלא הזה שאנחנו כל כך אוהבים, שלג.

לפוסט הבא
משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה