אליפות העולם בסנובורד חול – 2003

על ידי 1 בפברואר 2004מכור ללבן

כשאנו חושבים על סקי או על סנובורד מיד עולים בדמיוננו הרים מושלגים, בקתות עץ שווייצריות וקור, קור כלבים. אבל מסתבר שאפשר גם אחרת. דמיינו לכם אתר של דיונות לוהטות, אוהלים פתוחים , שיירת גמלים מזדחלת לעבר האופק ו-30 מעלות חום.

סקי או סנובורד-חול, יותר משהם תת-ענף בספורט הגלישה, הם עוד דרך להעביר את הקיץ שבין עונה לעונה. עיסוק צידי למשוגעי ספורט החורף, המחפשים פורקן לתאוותם החורפית הלוהטת. גלישת החול מוכרת כבר כמה עשרות שנים, אך באופן קבוע עוסקים בה רק כמה עשרות משוגעים לדבר הפזורים על פני כדור הארץ כולו – אוסטרליה, דרום אמריקה, נמיביה וגרמניה. לספורט הזה אין איגודים והוא אינו מוכר כספורט רשמי באף מדינה, אך הוא מעניק לגולש חוויה מיוחדת במינה, שאמנם מזכירה את הגלישה על גבי שלג אך בו בזמן שונה ממנה לחלוטין.

הגלישה עצמה מבוססת על עקרונות זהים לאלו של גלישת השלג, אך כמובן שקיימים הבדלים. לחול מקדם חיכוך גבוה באופן משמעותי מזה של השלג, ולפיכך דרושה זווית מדרון חדה הרבה יותר על מנת לגרום לתנועה. החול עצמו כבד פי כמה מונים מהשלג ולכן התנועה מסורבלת יותר והשליטה על המגלש היא בעייתית (אם להתנסח בעדינות). והנפילות…כן, אז זהו, שהן הרבה הרבה יותר כואבות.

הגלישה מתבצעת על מגלשיים או בורד זהים לאלו של השלג, אך נהוג לצפות את תחתיתם בחומר פלסטי קשיח יותר מהרגיל. רוב הגולשים משתמשים בציודים הישנים שלהם, אלו שכבר התבלו ואינם מעניקים ביצועים מספקים בשלג, אך על דיונות החול הם עושים את העבודה.

 

ציינתי כבר שספורט זה אינו מוכר על ידי אף גוף רשמי, ובכל זאת, בגרמניה התקיים השנה זו הפעם ה-13 פסטיבל גדול סביב אליפות העולם בסנובורד-חול.

 

גרמניה? מלמלתי כשאני בוהה במסך המחשב בחוסר אמון. גרמניה אינה מצטיירת בעיני אף אחד כמדינה מדברית במיוחד, שלא לדבר על דיונות ענק הנפרשות עד מעבר לאופק. אך לא עם כגרמנים ייכנע לתכתיבי מזג האוויר! במרחק של שעתיים נסיעה צפונית למינכן, ליד כפר בשם הירשאו, ניצבת דיונה לתיפארת. במקום עובדת מחצבת מינרלים ענקית, הקיימת (ופועלת) כבר למעלה ממאה שנה, כאשר במשך כל הזמן הזה מוזרמת פסולת החציבה – חול, על גבי סרט-נע אימתני לנקודה אחת. וכך, לאחר מאה שנות חציבה, נטוע במקום הר מרשים וקירח בגובה 110 מטר. אורך מסלול הגלישה המסודר הוא כ-200 מטר. פסולת החול אמנם אינה חול של דיונות, אך תחושת הגלישה דומה מאוד.

 

לפני 40 שנה החלו חובבי סקי מקומיים, שרק רצו להנות קצת בחודשי הקיץ, לנסות את מדרונות ההר הקרוב למקום מגוריהם. לפני 15 שנה הצטרפו אליהם גולשי סנובורד.

 

עם הזמן הוקם "באתר" קאנטרי-קלאב גדול המציע מן פארק קיץ בסגנון חוף ים, בשילוב עם אטרקציית הגלישה על חול. זהו אתר גלישת החול היחידי בעולם בו פועלת מעלית קבועה, המביאה את הגולשים לראש ההר. בכל שאר האתרים המשמשים לגלישת-חול יש לטפס על הדיונה בדרך המסורתית, מה שגורם לרוב הגולשים "להישבר" אחרי טיפוס אחד.

 

הפסטיבל מתקיים בכל שנה בחודש יוני ומשלב בתוכו תחרויות גלישה במקצים שונים, הופעות של להקות ואומנים מכל רחבי העולם ובעיקר אלפי צעירים שהגיעו לסוף שבוע של גלישה, בירה והרבה צחוקים. המתחרים הגיעו השנה מכל רחבי אירופה והתחרו בשלושה ענפים: פראלל-סללום, בורדר-קרוס, ומעבר בריכה, כאשר כל ענף חולק למקצה גברים ומקצה נשים.

במהלך התחרות נרשמה אווירה חברית, שמחה ומפרגנת במיוחד. ביומו הראשון של הפסטיבל נערכה התחרות ההיתולית בעיקרה – מעבר הבריכה. המתחרים גולשים על מדרון החול ומנסים לצבור כמה שיותר מהירות לקפיצה, שכן בקצה המדרון שוכנת בריכה באורך של 20 מטר. היה מצחיק.

 

ביום השני נערכה תחרות הפראלל-סללום. במקצה זה הוצבו דגלי סללום בשני מסלולים מקבילים זה לזה והמתחרים התחרו בזוגות, כאשר המנצח עולה לשלב הבא. כאן כבר קיבלה התחרות גוון ספורטיבי מובהק, והגולשים הראו יכולות גבוהות. חלק ניכר מכלל הגולשים שהשתתפו במקצים הינם גולשים מקצועיים מתחרויות הסללום המושלגות.

ביום השלישי נערכה התחרות המעניינת ביותר, הבורדר-קרוס. בכל מקצה התחרו ארבעה גולשים בבת אחת, על מסלול אחד שעוצב כמסלול בורדר-קרוס שלג למיהדרין, בשילוב פניות חדות, קפיצות, וכמובן – בריכת המים הבלתי נמנעת למרגלות ההר. המקצה היה פיזי מאוד ולווה בשפע של מגע בין הגולשים ולא מעט פציעות, אך היה מרתק ובהתאמה לרוח המקום – מצחיק מאוד.

 

השהייה בפסטיבל היתה חוויה מעניינת ומהנה להפליא. עם כל המוזרות ולמרות ההטרוגניות של משתתפי הפסטיבל, המכנה המשותף ניכר בכל – אהבת הגלישה (והבירה). נדמה שעבור כולם מדובר בתחליף בלבד, אמנם מהנה וצבעוני, אך כזה המהווה תזכורת קיצית חמימה לאהבתם האמיתית – גלישה על מורדות אינסופיים של שלג.

 

אם אתם מזדמנים לאיזור, בעיקר סביב חודש יוני, מומלץ בחום לבקר במקום וכמובן לנסות את הסנובורד-חול. מי יודע, אולי זה הספורט שלכם…

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה