אלסקה סוף הדרך

על ידי 1 בפברואר 2005מכור ללבן

מי ששומע על גלישה באלסקה בפעם הראשונה – אולי עדיף שיפסיק לקרוא עכשיו
כי אלסקה היא לא לכל אחד…

 

לאלסקה מגיע מידי שנה רק קומץ של גולשים, אסופה קיצונית של משוגעים לדבר. לאלסקה לא מגיעים סתם כך לחופשה. לאלסקה צריך להגיע מוכנים, אבל מוכנים באמת, רגשית ופיזית. באלסקה לא יעזור לאף אחד להגיד שהוא גולש "פצצה" ולהראות את המעיל השווה החדש שלו, כי באלסקה רק היכולת מדברת. הגעת לשם ללא יכולת אמיתית? אתה מדבר הרבה? יש סיכוי גדול שלא תחזור…
חווית הגלישה באלסקה היא משהו אחר לגמרי.

אלסקה, משטח הררי ענק של אדמה, קרח ושלג, משתרעת על פני 586,000 מייל רבועים, ומכילה פחות מ-650,000 תושבים. בשנת 1959 קנתה ארה"ב את חבל הארץ הקשוח הזה מרוסיה, אך הלכה למעשה אלסקה אינה גובלת פיזית באף אחת מן השתיים. בגבולה המזרחי אנו מוצאים את קנדה, וכל שאר היקפה תחום במים – האוקיינוס השקט, האוקיינוס הארקטי וים ברינג. מעברו השני של הים נחה לה סיביר הקרה, תזכורת מאיימת לעובדה שאלסקה נמצאת, פחות או יותר, בקצה העולם.
אלסקה היא מקום קר, מבודד ודל אוכלוסין, עשיר בנופים מרהיבים ובאוצרות טבע. הרי הענק הלבנים פוצעים את האופק בכל כיוון אליו מופנה המבט, אגמי ענק קפואים נפרשים מול המבקר והנהרות הרחבים מלאים בדגי טרוטה מקפצים, אותם לוכדים בכפותיהם דובי ענק רעבים. קרחוני הענק מגמדים כל דבר אחר, וכשאורות הזוהר הצפוני מרקדים בשמיים המראה עוצר נשימה. אלסקה היא מקום קסום. מקום קשה מאוד.

 

עונת הגלישה באלסקה מתחילה באמצע נובמבר וממשיכה עד אפריל, כאשר רוב הגולשים מגיעים לקראת סופה, כשהטמפרטורות מעט גבוהות יותר ושעות האור מתארכות.
במדינה ארבעה אתרי סקי פעילים, שהגדול בהם הואAlyeska, הנמצא 40 דקות נסיעה בלבד מאנקורג' הבירה. האתר כולל 68 מסלולים, 9 מעליות וקרוב ל-800 (!) אינץ שלג בעונה. האתר אמנם אינו גדול מאוד בסטנדרטים אירופאים, אך ניתן למצוא בו מערכת רכבלים חדישה, שלג באיכות ללא פשרות ותוואי שטח מדהים, שיעשה נעים לכל גולש מנוסה ובעיקר לחובבי גלישת האוף פיסט.
www.alyeskaresort.com

 

שלושת האתרים הנוספים, Eaglecrest, Alpenglow, ו- Birch Hill, הם קטנים בהרבה ומופעלים בידי מועדוני הסקי המקומיים.

 

אך הסיבה האמיתית להגיע לאלסקה היא לא האתרים המסומנים, כי אלסקה היא ה"מכה" של ה"הליבורדינגסקיינג – גלישה באמצעות מסוקים. שפע ההרים המדהים, תוואי השטח המאתגר, כמות השלג הבלתי רגילה, כל אלה מכשירים את הקרקע לחוויית הגלישה האולטימטיבית, ממתק אמיתי עבור גולשים מנוסים, המחפשים גלישת פרירייד מאתגרת במיוחד.
באלסקה פועלות חברות רבות המתמחות בגלישה ממסוקים ומציעות שפע של חבילות גלישה. ככלל, אנו ממליצים לבחור בחבילות גלישה הכוללות לינה, מזון וגלישה, ולו רק בכדי שתוכלו להקדיש את כל תשומת הלב לדבר שלשמו הגעתם עד לקצה העולם. המחירים לחבילות מסוג זה נעים באזור ה-2500 דולר עבור שלושה ימים, הכול כלול – מסוק צמוד לכל ימי הגלישה, מדריכים מנוסים המכירים את תוואי השטח ויודעים להתאים את רמתו לרמת הגולשים, ציוד הצלה וגילוי (כל גולש מקבל מכשיר איתור למקרה שייקבר, לא עלינו, תחת מפולת שלגים) וציוד חילוץ. ישנן חברות המתחייבות ל- 40,000 ורטיקל דרופ בשלושה ימים!!!

 

עבור מי שמעולם לא התנסה בחוויה כזו, ננסה לתאר כאן משהו ממהלך העניינים, גם אם הסיכוי למסור באופן נאמן את התחושות המתלוות לגלישה ממסוק הוא קלוש ביותר. לא מדובר במשהו שעובר טוב במילים.
ביום הראשון אתה עומד על משטח הנחיתה וממתין למסוק. אתה קצת מתרגש, אבל עדיין לא ממש מודע לעוצמת החוויה שבדרך. לפתע נשמע רחש קל מכיוון לא מוגדר, רחש ההופך בן רגע לטרטור מחריש אוזניים, כשמסוק אימתני מתייצב לנחיתה מטרים ספורים ממך. עוצמת הרעש ומסת הברזל שזה עתה נחתה ממש לידך, גורמים לך להתחיל להפנים שלא מדובר כאן ביום גלישה רגיל או בעוד "טי בר" בדרך לראש ההר. יש כאן משהו אחר לגמרי.
המדריך מסמן בידיים, אפילו לא מנסה לדבר, וכמו בסרטים על מלחמת וייטנאם – קבוצת הגולשים (ואתה בתוכה) מסתערת ועולה לבטן המסוק. מתיישבים בציפייה, דלתות המסוק נסגרות, הרעש גובר עד שאינך שומע את מחשבותיך יותר. רטט עז אוחז בגוש המתכת, עוד שבריר שנייה עובר – ואתה באוויר!
הטיסה עצמה אינה מהירה במיוחד או מפחידה, כך שנשאר לך איזשהו פסק זמן למחשבות (דרך חומת הרעש), אותו כדאי לנצל להכנה נפשית לקראת הבאות. הטייס מזהה את הפסגה המיועדת ונוחת במכה. דלתות המסוק נפתחות. רוח עזה, קור מקפיא, נופים עוצרי נשימה ומרחבים – מרחבים אינסופיים של שלג בתולי נפרשים לרגליך. אתה מביט בחברים שאיתך, מביט במדריך, עוצם עיניים לרגע ו…

 

סוף היום. יושבים במלון לא מדברים כמעט. כל אחד למחשבותיו. הלם. אתה לא מצליח לזכור בבירור מה קרה שם. לא זוכר את החברים, לא את המדריך ולא את המסלולים השונים. בראש מהדהדות כמה מילים – "לבן", "רך", "מהיר", "אינסופי". המשותף לכולם סביבך, וגם לך כמובן, הוא חיוך ענק, ע-נ-ק, כזה שלא יורד מהפנים. חיוך שנשאר להרבה מאוד זמן, חיוך שגם אם תשתדל ותתאמץ לא תצליח למחוק. רק באלסקה רואים חיוכים כאלה.

 

טיפים לטיולי האלי:
השתדל לצאת עם קבוצה ברמתך. כך תוכלו לבחור מסלולים שיתאימו לכולם, ולא להתפשר על כאלה שיהיו קשים מידי עבור חלקכם וקלים מידי עבור אחרים. פשרות הן עניין כואב כשאתה כל כך רחוק מן הבית. במידה ואין בעיית תקציב, מוטב לשכור את המסוק לפי שעה. כך תוכל לסקור את אזורי הגלישה ולבחור את המתאים ביותר. כדאי לוודא כי התשלום עבור המסוק כולל אך ורק את הזמן בו הוא נמצא באוויר.

 

חברות המוציאות מסעות גלישה:
Alaska back country adventure
001-530-581-1767
www.gordonsguide.com/heli-skiing

 

H20 heli guides
001-907-835-8418
www.gordonsguide.com/heli-skiing

 

Valdez heli-camps
001-907-783-3243
www.alaska.net/heliski

 

out of bounds adventures
001-907-767-5745
www.alaska-heliskiing.com

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה