אתרי פרירייד

על ידי 1 בינואר 2012מכור ללבן

חופשת הסקי היא תירוצם של רבים להתחיל לשתות מיד לאחר צחצוח השיניים בבוקר ולא לחדול עד שמוזיקת הטכנו-פופ נגמרת. לכן, הם יבחרו את יעד החופשה בהתאם לרפרטואר חיי הלילה של האתר. אחרים יעדיפו בילוי משפחתי רגוע ושליו באתר סקי מודרני, מאובזר ומסביר פנים. אבל יש סוג נוסף של גולשים, חולי שלג של ממש, שמשכימים לפני הנץ החמה. הם יעמדו ראשונים בתור לרכבל כדי להגיע ראשונים למדרון תלול ומאתגר במיוחד בו השלג הוא לא סתם שלג, אלא אבקה אוורירית ורכה, שעבורם היא התמכרות קשה. אם אתם נכללים בקבוצה האחרונה, הכתבה הזו בשבילכם.


מהם אתרי פרירייד?

אתרי הפרירייד לא מיועדים לכל אחד, הם מושכים אליהם קהל ייחודי מאוד ושונה לחלוטין מתיירי הסקי הממוצעים. אנחנו מדברים על גולשים רציניים שמחפשים את השלג הבתולי, את תוואי השטח הייחודי והמאתגר, שלא לומר מפחיד. גולשים כאלה לא יבואו עם כל המשפחה, אלא עם חבר או שניים שגולשים ביחד כבר שנים ומכירים וסומכים אחד על השני ובאמת מבינים עניין – את הריגושים ואת הסכנות. האווירה באתר שכזה שונה לחלוטין מהאתרים של חבילות הגלישה המוכרות וההמוניות. הערבים בדרך כלל רגועים, מסתכמים בשיתוף חוויות על בירה או במקרה הקיצוני הופעה קטנה בפאב. במהלך היום העיירה עצמה שוממת כי כולם על ההר. גם ההר עצמו נדמה כשומם. רק בבוקר מתראים עם שאר הגולשים בתור לרכבל אבל אז הם נעלמים ברחבי האתר ומחוצה לו, בפאודר מדהים שאינו נגמר.
על אף שהתיאור הנ"ל מזכיר לרוב אתרים נידחים בקנדה או בארצות הברית, תשמחו לשמוע כי גם באירופה ישנן פנינים חבויות שכאלה. הנה סקירה של ארבעה אתרים שכאלה, בשלוש מדינות שונות- כל שנותר לכם הוא רק לבחור ביניהם.

Sainte-Foy-Tarentaise, France

באלפים הצרפתיים, לא רחוק מואל-דיזר, חבויה לה סיינט-פוי, עיירה קטנה ומנומנמת השוכנת למרגלות אתר מרהיב עם תשומת לב מיוחדת לפריריידרים. האתר קטן יחסית – 4 רכבלים ו-20 מסלולים בלבד, אך אלה רק אמצעי למטרה. בתוך האתר עצמו קיימים שני אזורים המיועדים לגולשי פרירייד, אשר בתוכם אין סימון של מסלולים, צוקים או סכנות אחרות, והגולשים יכולים ליהנות משלג בתולי ותוואי מאתגר כאוות נפשם. בשונה מרוב אתרי אירופה הממוקמים בחלק האלפיני של ההר בלבד, בסיינט-פוי ניתן לגלוש גם בחלק הסאב-אלפיני, כלומר בין העצים, שזה סוג אחר של גלישה שהגולש הישראלי הממוצע אינו חווה מימיו. המשקיעים שביניכם, יכולים גם לעשות הלי-סקי, לשכור מסוק שינחית אותם על פסגות מושלגות שלא התקרבו אליהן כל העונה. אם אתם באמת באמת רציניים, ניתן לקחת מדריך ולגלות את הפנים הצפוניות שלFogliettaz הידוע כמעורר בעתה וריגוש גם בקרב גולשים מקצועיים.
אם זה נשמע לכם כמו חלום שחייב להתגשם, הדרך הפשוטה ביותר להגיע לסיינט-פוי היא בטיסה לז'נבה ומשם נסיעה של כ-160 ק"מ עד לאתר. לחילופין, ניתן גם לקחת רכבת מפריז ל-Bourg-Saint-Maurice.

La Grave, France

עוד לא הייתם באתר כזה. חצי שעה על הגונדולה תביא אתכם לגובה של 3,200 מטר מעל פני הים. משם תוכלו לקחת טי-באר לקרחון לגובה של 3,550 מטר ואז ישתרעו תחתיכם 2,300 מטר שלVertical Drop, השני הכי גבוה בעולם. באתר מן המניין זה היה אומר שצפויים לכם עכשיו מסלולים מושלמים שלא נגמרים. בלה-גראב זה אומר משהו אחר לגמרי, מאחר ואין שם מסלולים כלל. לה-גראב היא גן עדן לפריריידרים. העיירה קטנה ולא מתמלאת בתיירים כמו דוז-אלפ השכנה או כשאמוני בעלת ה-Vertical Drop הגבוה יותר. כלומר, השלג הבתולי לא נגמר. לאתר אין אפילו שירות סקי פטרול. יש מחלצים למקרי חירום, אבל אין צוות שסוקר את האתר כל בוקר וערב כדי לוודא שאף אחד לא אבד. האחריות היא על הגולש בלבד. כדי לגלוש בלה-גראב לא מספיק לדעת לגלוש טוב מאוד, אלא נחוץ גם ידע מבוסס בכל הנוגע למפולות והתנהגות באק-קאנטרי. מעל הכל, מי שגולש בלה-גראב חייב לכבד את ההר ואת הטבע. בגובה 3,000 מטר מזג האוויר ותנאי הראות הפכפכים ביותר. על הקרחון יש קולוארים (בקעים עמוקים בשלג כשפתחם מכוסה לרוב), שצעד שגוי לתוכם עלול להוביל למוות. לה-גראב הוא אתר למקצוענים בלבד שבאמת יודעים מה הם עושים. לגלוש שם זהו חלום שצריך לעבוד קשה כדי להגשים, אך הוא יהיה שווה את זה. ללא ספק.
ההגעה ללה-גראב היא בטיסה לליון ונסיעה של כשעתיים ברכב או טיסה לז'נבה ונסיעה של כשלוש שעות ברכב.

Grossglockner Kals-Matrei, Austria

בין העיירות קאלס ומטריי, כ-190 ק"מ מזלצבורג, שוכנת הפסגה הגבוהה ביותר באוסטריה, הגרוס-גלוקנר. מעבר להיות האתר מפותח וחדשני בעל 110 ק"מ של מסלולים, הוא מציע גם את ה- Freeride Arena. זהו אזור המיועד לאוהבי הפאודר שמחפשים מרחבים עצומים של שלג בתולי ותוואי שטח מעניין, שונה ומאתגר. בפרירייד-ארנה תוכלו למצוא שלטים המפרטים את תנאי השלג וסכנת המפולות כך שתוכלו להתאים את עצמכם לסביבה ולגלוש בבטחה. הארנה משתרעת על גביVertical Drop של מעל 1,500 מטר עד לגובה של 3,000 מטר ונמצאת ברובה בחלק האלפיני, עם מרחבי גלישה עצומים וכמעט ללא עצים. במהלך העונה מוצעים ימי הדרכת פרירייד וכן הדרכת מפולות כך שתוכלו למצות את האתר עד תום.

Mürren, Switzerland

מורן הוא האתר הגבוה ביותר באזורJungfrau המוכר. הוא מורכב משלושה מרחבי גלישה מהמתקדמים והאיכותיים ביותר באירופה, כך שאם ישעמם לכם מרוב פאודר תוכלו לקפוץ לגרינדלואלד למדוד את מהירות הגלישה שלכם במסלול הייעודי לכך. אבל אם אתם גולשים אמיתיים, גולשים בשביל הנשמה ולא בשביל איזה מספר על לוח דיגיטלי, קרוב לוודאי שלא תגיעו לשם. במורן וסביבתו תוכלו למצוא מרחבים בלתי-נדלים של צוקים, פסגות והרבה הרבה פאודר עלVertical Drop של כמעט 2,000 מטר.
כדי להגיע לשם תטוסו לברן ומשם תיסעו כ-100 ק"מ עד למורן או שתטוסו לציריך ומשם הנסיעה היא של כ-200 ק"מ.
החיוכים האמיתיים נמצאים בפאודר. אחרי שתחוו אתר פרירייד הארד-קור, ספק אם תחזרו לאתרים גדושי התיירים עם המסלולים המסודרים והמשעממים.
גלישה מהנה ובטוחה!

לפוסט הבא
משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה