ביגוד תרמי

על ידי 1 בפברואר 2004מכור ללבן

בכל שנה משיקים יצרני הביגוד התרמי קולקציות חדשות ומשוכללות יותר. הם אינם מיישרים קו רק עם צווי האופנה המשתנים אלא גם, ואפילו בעיקר, עם ההתפתחויות בטכנולוגיות הסיבים למיניהם. בדים נושמים, מיקרופייברס בעוביים בלתי אפשריים וטכניקות אריגה איזוטריות, נרתמים כולם לספק לנו את התנאים האופטימאליים לגלישה. מה בעצם תפקידם של כל הגורמים הללו וכיצד הם מאפשרים לנו להפיק את המירב מעצמנו, מהשלג ומהמדרונות? על השאלות הללו ננסה לשפוך קצת אור בכתבה הזו.

מערכת גלישה אידיאלית בנויה משלוש שכבות:

1 . שכבה שמטרתה להרחיק את הזיעה מהגוף

2 . שכבה שמטרתה בידוד מקור

3 . שכבה שמטרתה מניעת חדירת רטיבות ורוח

מערכת טובה תספק הגנה מחדירת רוח קרה, על מנת למנוע את החלפת האוויר החם שנאגר בין הגוף לבגד באוויר קר מבחוץ. עליה גם לחסום מעבר פנימה של שלג ומים, על מנת למנוע רטיבות סמוך לעור, שמשמעותה איבוד חום מזורז שכן מים מוליכים חום הרבה יותר מהר מאוויר. כמו כן על המערכת לספק בידוד המותאם לפעילות ולטמפרטורה החיצונית ובו בזמן על הביגוד התרמי להרחיק את הזיעה מהגוף ולאפשר אידוי שלה כלפי חוץ. בגד ספוג זיעה, בייחוד כזה הצמוד לעור, הוא מתכון בטוח לאיבוד חום.

למעשה כל ביגוד סקי, מהגטקס ועד הסרבל, הוא בעל תכונות תרמיות. אנחנו נתמקד כאן בפריטי הלבוש התרמי התחתונים – שכבה ראשונה ושנייה. השכבה הראשונה היא הגטקס וחולצת הגלישה, וזו השנייה היא לרוב וסט / מעיל פליס או שווה ערך.

על מנת להעריך את הפתרונות החדישים בביגוד תרמי לסקי יש להבין את המורכבות האקלימית איתה נאלץ הגולש להתמודד. התנאים הם תנאי קור משתנים, שיכולים לנוע בין מעלות רבות מתחת לאפס ועד לשמש יוקדת. כל זאת ברמות משתנות של פעילות, החל בגלישה אינטנסיבית לוהטת ועד לישיבה ממושכת על מעלית, חשופים לרוחות מקפיאות. הביגוד אמור לתת מענה כולל לתנאים הדינאמיים הללו, לבודד ולהגן עלינו מהקור ובו בזמן לסייע לגוף לשחרר את הלחות (זיעה) שנוצרת במהלך הפעילות הגופנית.

שכבה תרמית ראשונה:

לא מכותנה! הכותנה סופגת נוזלים ואינה מרפה, ולפיכך אינה מתאימה כבגד תחתון בשעת פעילות גופנית. דבר דומה ניתן לומר בהכללה על כל הסיבים הטבעיים, למעט משי, שעדיין מקובל בייצור ביגוד תחתון לגולשים. תפקידה של השכבה הראשונה הוא להשאיר את הגולש יבש ומבודד לכל אורך היום, ולכן בגדים תחתונים הארוגים מסיב סינתטי מיקרוני הם המתאימים ביותר. הסיב הסינתטי, מעבר ליכולת הבידוד הגבוהה שלו, אינו סופג את הלחות אלא מעביר אותה, מרחיק אותה מהגוף ומאפשר את אידויה.

הבגדים התחתונים האיכותיים יותר ארוגים בכמה שכבות בעלות תכונות שונות, באופן שמסייע להרחיק את הזיעה. במגע של לחות עם בגד תחתון כזה היא "מוסעת" מייד מפני העור, נספגת בשכבה הפנימית ומשם עוברת במסלול חד-כיווני לשכבה החיצונית של האריג. מבנה הקרום החיצוני של האריג מעודד את התפשטות הרטיבות על פני שטח רחב, ובכך מחיש פלאים את קצב האידוי שלה.

הבדים המשמשים לביגוד תרמי לסקי ולסנובורד מכילים קרוב ל-90% אוויר בנפח הבד, וככאלה הם מיטיבים לבודד. הסיבים המקובלים ביצור ביגוד תחתון הם פוליפרופילן ופוליאסטר הסינתטיים והמשי הטבעי. ככל שהסיב דק יותר כך גדל שטח הפנים שלו, ובהתאם גדלה צפיפות האריג, עולה קצב האידוי כלפי חוץ ומשתפרת יכולת אגירת האוויר כשכבה מבודדת.

הבגד התחתון צריך לשבת צמוד על הגוף על מנת לספוג את הזיעה ישירות ולא לאפשר מגע של אוויר קר עם פני העור, אך אסור לו להיות הדוק עד כדי אי נוחות או פגיעה בחופש התנועה. רוכסן במפתח הצוואר בחולצת הסקי אמנם יפגע מעט ביכולת הבידוד, אך יאפשר גמישות יתירה בגלישה בתנאי מזג אוויר מגוונים. באם אינכם סובלים מקור בצורה חריגה מומלץ שלא להצטייד בלבנים עבים מידי, שכן העובי פוגע ביעילות הרחקת הזיעה. מוטב להסתפק בשכבה ראשונה דקה יחסית, ובשעת הצורך להוסיף עליה שכבה שנייה.

שכבת תרמית שנייה:

תפקידה לשמר את חום הגוף, ובו בזמן לאפשר את אידוי הנוזלים המגיעים אליה משכבת הביגוד התחתונה או ממגע ישיר עם העור. מעילי הפליס למיניהן נותנים מענה מוצלח כשכבת ביניים לגולשים, כאשר גם כאן ניתן לבחור בין מספר עוביים בהתאם לתנאי הגלישה הצפויים והרגישות האישית לקור. הפוליאסטר ממנו עשוי הפליס נארג באריגה צפופה המונעת את בריחת חום הגוף ובו בזמן מניחה לזיעה להתאדות. הבד אינו סופג נוזלים ונוטה להתייבש במהירות. הפליס קל ודק מאוד ביחס ליכולותיו התרמיות, וככזה הוא נוח מאוד לשימוש בפעילות גופנית.

שכבת הביניים צריכה לשבת צמוד על הגוף על מנת למנוע כניסה של אוויר קר, אך גם כאן חשוב להקפיד על התאמה מדויקת על מנת לשמר את נוחות וגמישות התנועה. מעילי השכבה השנייה יגיעו כמעט תמיד עם רוכסן מלא, המעניק שליטה טובה ברמת האוורור ומאפשר לבישה והסרה נוחה. המעילים האיכותיים יותר מגיעים עם רצועת כיסוי לרוכסן, החוסמת כניסת אוויר קר דרכו.

במסגרת ההצטיידות בביגוד גלישה לא כדאי להזניח את הביגוד התחתון ושכבת הביניים, למרות שהשכבה החיצונית, מעיל ומכנסיים או סרבל, גונבת את עיקר תשומת הלב ואור הזרקורים. גם אם המעיל תפור מבד נושם, הרי שאם השכבות התחתונות לא יאפשרו לזיעה להגיע אליו שום דבר לא יזוז שם. התאמת ביגוד תרמי לסקי וסנובורד היא משימה שדורשת תשומת לב בכמה חזיתות, ואת מלוא משמעותה ניתן לחוש רק כאשר מקפידים על מערכת שלמה של פריטים מתאימים. המשוואה די פשוטה – שימוש במערכת ביגוד תרמי מקיפה תהפוך את הגלישה לנוחה, יבשה ומהנה יותר.

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה