גלישה בטוחה

על ידי 1 בינואר 2009מכור ללבן

שנים עשר חודשים ארוכים-ארוכים עוברים עלינו בציפייה ללבן…חווית החופשה השנתית מתחילה כבר בבחירת האתר והזמנת החופשה, מקבלת תאוצה בביקור בחנות הציוד ל "השלמות", ומגיעה לשיאה בהגעה לעיירה מושלגת אי-שם בעיירה אירופאית מושלגת כזו או אחרת…

כל כך חבל שעבור חלקנו, החופשה מסתיימת הרבה יותר מוקדם מהצפוי, והרבה פחות מוצלח מהרצוי.
כן חברים, הפעם אנחנו מדברים על פציעות סקי וסנובורד.

אף אחד לא אוהב להזכיר את הנושא, אך מאחר שהוא חלק בלתי נפרד מהספורט, החלטנו לספר עליו קצת יותר, וכמובן שלא נשאיר אתכם באווירה פסימית- בהמשך הכתבה נסקור את שפע המיגונים שיש לתעשייה להציע, שבשילוב עם גלישה והכנה נכונות, ידאגו שתחזרו הביתה בדיוק ביום המתוכנן, ולא דקה אחת לפני…

תפסנו לשיחה את האורטופד ד"ר אהרון דנציגר, שבעצמו מכור ללבן וגולש כבר עשרות שנים, והצגנו לו כמה שאלות בנושא שלאף אחד מאיתנו לא כ"כ נעים לדבר עליו…הנה מה שהוא ענה:

שאלה: מהן הפציעות השכיחות ביותר, והאם קיים הבדל בין פציעות הנגרמות בסקי לאלו הנגרמות בסנובורד?
תשובה: בסקי, הברכיים הן האיבר הפגיע ביותר. בסנובורד- שורש כף היד. יש לזכור כי בגלישת סנובורד בולמים את הנפילה כמעט תמיד עם הידיים. בנוסף, גולשי הסנובורד, מטבעם, הם יותר אקסטרימיסטים מגולשי הסקי, ולוקחים יותר סיכונים בגלישה, לכן גם הפציעות בסנובורד הן קשות יותר מאשר בסקי. בכל מקרה אגב, הפציעה המסוכנת ביותר היא פציעת ראש, והיא משותפת גם לגלישת סקי וגם לסנובורד.

 

שאלה: מהו הטיפול המקובל לפציעות השכיחות, וכמה זמן אורכת ההחלמה?
תשובה: הדבר הבסיסי ביותר הוא מנוחה. בסקי אנו נתקלים בעיקר בפציעות של שברי גפיים תחתונות ובסנובורד פגיעה בעיקר בגפיים עליונות. כגון פריקות של כתפיים. בשני המקרים, הטיפול המומלץ הוא קיבוע ולאחר מכן מנוחה. בעניין ההחלמה, ניתן לומר כי היא אורכת בין ימים לחודשים, תלוי בחומרת הפציעה ובגולש. מאחר ורוב הישראלים גולשים פעם בשנה, אדם עם מוטיבציה להחלים (שמשפיעה מאוד על אורך ההחלמה), יהיה כשיר לחלוטין עד לחופשה הבאה.

 

שאלה: כיצד אפשר להתכונן באופן אישי עוד לפני החופשה על מנת למזער את הסיכוי לפציעה?
תשובה: בעקרון, עלינו להיות תמיד במצב גופני תקין, אין "קסם" שאפשר לעשות שבוע לפני החופשה ופתאום להיכנס לכושר-זה לא רציני. יש לעבוד לאורך כל השנה על חיזוק שרירי הירכיים- הם אלו המגינים על הברכיים, חשוב לעבוד גם על שרירי הגב. לגולשי סקי, חשוב לגלוש עם נעליים איכותיות שאוחזות היטב את הרגל וביינדינגס שכווננו על ידי בעל מקצוע- אלו שנוהגים כך, מורידים את הסיכוי לפציעה.

 

שאלה אחרונה: במידה ובכל זאת נפצעים במהלך החופשה בחו"ל, האם היית ממליץ לקבל טיפול במקום, או לחזור לארץ לשם כך?
תשובה: בימינו, האתרים המקובלים בצרפת אוסטריה ושוויץ מציעים טיפול רפואי טוב. גם באיטליה הרמה בדרך כלל טובה. יחד עם זאת, כמעט תמיד עדיף לעבור את הטיפול ה"רציני" בארץ, גם בגלל שכדאי שההחלמה תהיה במקום בו אתה עובר את הטיפול-לדוגמה ניתוח. אין כמעט שום ניתוח דחוף שמצריך הישארות במדינה הזרה בשביל הטיפול, עדיף לעלות על אלונקה או כיסא גלגלים ולחזור לארץ, להיוועץ עם יועצי הביטוח היכן כדאי לעבור את הניתוח- לא לשכוח להרחיב לפני הנסיעה את הביטוח האישי לכזה המכסה גם פגיעות סקי.

 
תודה רבה ד"ר, יש דבר אחרון שהיית רוצה להמליץ לקוראים בעניין?

כן, קודם כל- זהירות. דבר שני- חימום בבוקר לפני הגלישה, לא להגיע קרים למדרון. אם ישנן נקודות חולשה אשר ידועות לגולש- להגן עליהן. אני לדוגמה, גולש תמיד עם קסדה, הראש הוא איבר מאוד יקר לי ומבחינתי קסדה היא א-ב של זהירות. גם אם אני סומך על עצמי ובטוח ברמת הגלישה שלי, אני לעולם לא יכול לסמוך על הגולשים שחולפים על פניי- ממש כמו בנהיגה.

לאחר שהחכמנו בנושא הפציעות והטיפול בהן, בואו נעבור על המיגונים הבולטים שנועדו למנוע אותן מלכתחילה, או לפחות להפוך אותן לקלות יותר.

מיטב היצרנים מציעים כיום מבחר גדול מאי פעם של מיגונים, כאשר חלק מהחברות מתמחות במיגון אזורים ספציפיים, בעוד אחרות משלבות בין המיגון ובין הביגוד אותו עלינו ללבוש בכל מקרה.

עברו הימים בהם היינו צריכים להרגיש כמו רובוטריקים בשעה ששמנו עלינו את המיגון- כיום הדגש הוא על נוחות ופרקטיות. חילקנו את המיגונים למספר קבוצות, על פי האיזור בגוף עליו הם שומרים:

 

הראש:
כפי שציין ד"ר דנציגר, הקסדה הינה פריט חובה לכל מי שהראש חשוב לו. בקרב הסנובורדיסטים זו עובדה ידועה, אך כיום אנו רואים יותר ויותר גולשי סקי אשר מבינים את חשיבות הקסדה.
הקסדות כיום, מעבר להיותן קלות, מגיעות בעשרות צורות שונות, כך שכל אחד יוכל למצוא קסדה ש"תשב" לו טוב על הראש, ותשמור עליו שלם לאורך כל החופשה.

 

פלג גוף עליון:
דימון מציגה חולצה עם מיגון לכתפיים, צלעות עמוד השדרה ועצם הבריח. המיגונים הינם קשיחים, ופרט לאלו שבצלעות, ניתנים כולם לשליפה והסרה- כל אחד לפי מה שמתאים לו.
ברטון כמובן שאינה נשארת מאחור גם בתחום הזה, ומציעה כיום שלל מיגונים תחת המותגR.E.D, ביניהם גם הגנות יעודיות לעמוד השדרה ולגב.

 

פלג גוף תחתון:
כאן אנו מוצאים מעין מכנסיים צמודים, אשר בתוכם כבר נמצאים מיגונים שונים. המכנסיים של דימון, לדוגמה, מגיעים עם מיגון לעצם הזנב, עצמות האגן, ירכיים ומתניים. המכנסיים לא מגינים רק בפני פציעות, אלא מגינים על הגולש מרטיבות ומקור בזמן הישיבה על השלג- כך שהם הופכים לפריט חובה לגולשים מתחילים שמבלים הרבה בישיבה בשלג מחד, ולגולשים מקצוענים, אשר מרבים לקפוץ ונוחתים לעיתים קרובות בשלג קשה, מאידך. בנוסף, ישנם מיגונים רק לברכיים, רק לשוקיים, או שילוב של שניהם גם יחד.

 

כפפות:
בעולם הכפפות, אשר מגינות לא רק מהקור, אנו יכולים לבחור בין הגנה קשיחה רק לחלק התחתון של היד,או מיגון כפול-תחתון ועליון, כמו בכפפות צינר לדוגמה.ישנו גם מיגון לפרק כף היד, אשר לובשים מתחת לכפפה ואשר מגביל את תנועת הפרק, ומקטין בכך את הסיכוי לשבר.

 

לסיום, נאמר שהיצע המיגונים היום הוא אדיר, ומתאים הן לגולשי סנובורד והן לגולשי סקי. אתם מוזמנים להגיע למחלקת המיגונים בחנות, ולהצטייד. יחד עם זאת, אסור לשכוח שהרבה מאוד גם תלוי בנו. שלושה טיפים חשובים אחרונים שאנו יכולים לתת כאן הם:
1. בעת ראות בעייתית יש לגלוש בזהירות- כבר דיברנו על הסכנה בהתקלות עם גולשים אחרים (שלא לדבר על עצים וסלעים).
2. לא להגזים ביום הגלישה הראשון, להיכנס לעניינים בהדרגה.
3. בשעות אחר הצהריים, יש להיזהר במיוחד, מאחר והגוף עייף. שימו לב בעיקר בין השעות 2-4, שהן השעות בהן מתרחשות מרבית הפציעות.

 

אז שתהיה לכם חופשה בטוחה ומוצלחת, ושתסתיים רק בשנייה האחרונה של השבוע…

ד"ר אהרון דנציגר הינו אורטופד מומחה,רופא בכיר בהדסה עין כרם וקופ"ח מכבי ומאוחדת.

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה