גלישה היא הדבר השני הכי טוב

על ידי 1 בינואר 2008מכור ללבן

כולם רוצים להישאר צעירים לנצח. אף אחד לא רוצה להרגיש את הזמן עובר. סקי וסנובורד הם שני סוגי ספורט שהגיל לא חל עליהם. אם אתם מחפשים סיבה להמשיך לגלוש, ואם חשבתם שמאוחר מדי להתחיל לגלוש – הכתבה הזו בשבילכם.

עונת הסקי מתחילה!

עונת הסקי מתחילה והגידול במספר הגולשים בעולם לא נפסק. למיליוני הגולשים מצטרפים בכל שנה ילדים ונוער שנחשפים לספורט פעם ראשונה, הורים צעירים שרוצים לנסות ספורט חוויתי ומרתק ובסך הכל, כל מי שמחפש עוד ריגוש בחיים. הגולשים, שמנסים כל הזמן לסחוף את החברים שלהם לחופשה משותפת (צריך מישהו שיצלם אותך מזנק באוויר ונוחת בסטייל…) בדרך כלל רק שומעים את המשפט הידוע: "אני כבר מתחיל להיות מבוגר מדי בשביל סקי", "סנובורד זה בשביל צעירים, זה מתאים לילדים שלי, לא בשבילי".
הסנובורד אומנם ספורט צעיר יותר באופן יחסי, אך למעשה מקושר לגילאים מגוונים החל מצעירים בגילאים 8-10 וכלה בגולשים מתחילים בני 40-60. אם בעבר היה נדיר לראות גולשי סנובורד בני 50 הרי ככל שהשנים עוברות, אותם גולשים שהתחילו צעירים לפני כמה שנים טובות, מתבגרים ו… ממשיכים לגלוש, ואכן מחזות של גולשים או גולשות בגיל 40-50 מעטרים את המדרונות.

סקי – לא רק לצעירים

 

ומה קורה בגילאים מתקדמים יותר? אנו מביאים לפניכם את סיפורם של כמה גולשים מארצנו המושלגת, שבתקווה יהוו השראה על כולכם ועל היכולות האמיתיות שלכם.
אמנם בגילאי 60 פלוס רובם ככולם גולשי סקי, אך אנו נתקלנו בגולש שבגיל 58 החליט לנסות את הסנובורד אחרי 20 שנה בגלישת סקי, הרבה גבות מורמות, ואותם אנשים שלא הרימו את הגבות, ירימו אותם כשישמעו שהוא מעדיף את הסנובורד, ב-19 שנים האחרונות. אלי קדים, בן 77, טס לחופשה בצרפת עם בנו לפני 19 שנים, הבן החליט שהוא חייב לנסות לגלוש סנובורד, ובגלל קשיי תרגום שפת המדריך לילד, אלי נאלץ ללוות את בנו בשיעורים. מייד בתום השיעור, ביקש אלי מהבן את הסנובורד, ומאז הוא נטש את הסקי. לפני כמה שנים, אלי ובנו החליטו להכניס לעניינים את הנכד, ובגיל 9 הוסמך הדור השלישי במשפחת קדים לגלישת סנובורד. אלי משתדל כל שנה לצאת לחו"ל לחופשה, אפילו שהנכד בצבא,ובכל מקרה אם אין חו"ל, עולים לחרמון. אלי לא מפסיק להתפתח ולנסות ציוד חדש, כאשר הרכישה האחרונה שלו הייתה נעלי סנובורד עם שריכה מהירה, שלדבריו יקלו עליו, כך שהוא יוכל לרכוס בכוח (למי שלא יודע, לא מומלץ שנעלי הסנובורד יהיו רופפות…) את הנעליים בלי להשקיע בעניין חצי בוקר. אלי מקווה לגלוש עוד שנים רבות, אך לתקווה יש חלק קטן בעניין, הוא מקפיד על התעמלות קבועה על מנת לשמור על כושר, כך הגוף שלו מגיב בקלות לקשיים הפיזיים הכרוכים בחופשת גלישה. מעבר לאותם קשיים, מכיוון שהוא נמצא בכושר, אלי מסתכן הרבה פחות בפציעות טורדניות שקשורות לשרירים תפוסים או מתוחים שמאוד נפוצות בשבוע גלישה. הטיפ של אלי הוא בעיקר להמשיך לגלוש וליהנות מהגלישה, ומבחינתו הדרך הכי טובה למצות את החופשה היא להגיע בכושר גופני גבוה.אז אמנם, המקרה של אלי כגולש סנובורד בגיל 77 הוא מעט נדיר, אבל אם חשבתם שאלי הוא היחיד, טעיתם, ובגדול, התופעה של גולשי סקי מבוגרים שמשמרים את תחביב הגלישה כבר איננה "תופעה", כי אם דבר צפוי ורגיל שרואים בכל אתר בעולם, אך זה לא ממעיט מגודל ההישג, גלישה הינה ספורט תובעני – אך מאוד מתגמל – וגולשים שמתמידים שנים רבות רק מדגישים את גודל החוויה. גולש כזה הוא גבריאל ברקת, בן 79.5. גבריאל גולש סקי מגיל 28(!) בכל אירופה ולנו הוא המליץ על האתרים הגדולים הידועים (שתמיד כייף לקבל עוד הסמכה לסיבה שבגללה החלטנו לטוס אליהם) כעל האהובים עליו במיוחד,האלפים הצרפתיים- שמוני, טין, ואל דיזר. גבריאל שיוצא לחופשות עם הדור שני לגולשים במשפחתו (חתנו, הוא מדריך סקי מוסמך), בדרך לטפח את הדור השלישי בן ה-7, שהשנה יצא לחופשה הראשונה שלו.כמו אלי, גם גבריאל שומר באופן קבוע על כושרו הגופני, מה שעוזר לו מאוד בהכנה לקראת החופשה השנתית והוא ממליץ לכל אחד, לא משנה באיזה גיל, לשמור על כושר. טיפ אחד נוסף שהוא נתן מניסיונו, תמיד לנסות את ציוד הסקי החדש ביותר, לדבריו, ההתפתחות המתמשכת בציוד הגלישה מאפשרת לכל אחד גם אם הוא או היא גולשים מתחילים, ליהנות מהגלישה כמעט כמו גולש ותיק. מאחר ואין תחליף לניסיון החיים של גולש ותיק כל כך, אני אשתמש בציטוט שלו כדי לומר לכל החוששים להתחיל בגלישה "בגילם המתקדם":
"אף פעם לא מאוחר! הגלישה היא הדבר השני הכי טוב בעולם…"

 

דוגמא נפלאה נוספת לגולשת ותיקה היא מרגלית זוננפלד. מרגלית החלה את דרכה בעולם הסקי כילדה. בזמן שעלתה לארץ החרמון היה עדיין רק הר מושלג בחורף ולא אתר סקי, ולכן הפסיקה לגלוש. מייד כשנחנך האתר בעונת 1967-1968מצאה את עצמה חוזרת לספורט אותו היא כל כך אוהבת בגיל 40 לאחר הפסקה של כמה עשורים…כעת בגיל 82, מרגלית מספרת לנו שבשנים האחרונות היא מעדיפה את האתר צרמאט שבשוויץ. היא מסבירה שחשוב לנסות לגלוש בכל שנה ולשמור על כושר בעזרת פעילות גופנית בשאר החודשים. מרגלית מציינת שהיא עולה 80 מדרגות לדירתה מספר פעמים ביום ומתמידה ביוגה. הציוד האישי מותאם לפי הצרכים שלה והיא ממליצה לכם לדעת את מגבלות הגיל – "חשוב לדעת מה הגבול של הגוף". בדומה לאלי וגבריאל גם מרגלית מדגישה לגולשים צעירים ומבוגרים כאחד – "חשוב לעשות כושר".
הגולשים הותיקים מהווים חלק טבעי ובלתי נפרד מתרבות הגלישה העולמית. אך בישראל, שבה רק בשנים האחרונות הספורט הפך להיות מאוד פופולארי, הגולשים הותיקים הם אלו שמראים לנו עד לאן ועד כמה אנחנו יכולים ליהנות מהספורט הזה, לצרף אלינו לחופשה עוד אנשים ממעגל המשפחה או החברים, לטפח את דורות ההמשך, ולעולם לא להפסיק לגלוש.

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה