האם איכות הסביבה גולשת במדרון?

על ידי 1 בפברואר 2000מכור ללבן

מפולות השלגים שאירעו בחורף האחרון במספר אתרי סקי באירופה עוררו מחדש את הדיון הציבורי בנושא חשיבות שמירת הסביבה באתרי הסקי.

סקי הינו ספורט עתיק יומין. יש הוכחות ארכאולוגיות בנות מעל 2300 שנה לקיומו, ואולם רק בתחילת המאה ה20- נבנה אתר הסקי הראשון ב-CHAMONIX לפי המתכונת המוכרת כיום כולל הקמת רכבלים , הכנת מסלולי גלישה ובניית בתי מלון לאירוח הגולשים. העדר ניסיון רב שנים בתכנון אתרים מסביר כנראה חלק מתופעות הטבע שהתרחשו בחורף האחרון.

עמוד הרכבל נכנס ללחץ
אתרי הסקי התרבו והתרחבו עקב הגידול האדיר בפופולריות של ספורט חורף זה בעולם. רק באתרים מעטים כגון ZERMATT שוויץ ניתן להבחין ברצון המתכננים להשתלב בסביבה הטבעית ולהמעיט בשינוי הנוף הכללי.

אולי קצת באיחור, אבל בהרבה אתרים מתנהלים כיום מחקרים מעמיקים העוסקים בהשפעות הנובעות מפתיחת מסלולי גלישה חדשים ובניית רכבלים ומבנים באתרים. ברור מעל כל ספק שיש לבניה מסיבית זו השפעה על הטופוגרפיה, על ההידרולוגיה , איכות הקרקע ושימורה וכן על הייעור ועל הצמחייה באתרי הסקי. הנכונות והמימון למחקרים אלו גם הם תוצאה של האסונות שהתרחשו בשנים האחרונות באתרי סקי בעולם ושלא תמיד הגיעו לידיעת הציבור הרחב.

דוגמא קלאסית היא התאונה באתר ליד גרנובל, בה נהרגו 6 גולשים בהתרסקות תא נוסעים, לאחר שתמוטט עמוד הרכבל בו עלו. בבדיקה יסודית נמצא שסילוק העצים והצמחיה במשך השנים באזור העמוד הגבוה גרמה לאי יציבות ולסחף מוגבר, שהפחית את יכולתו של העמוד לעמוד בלחצים ההנדסיים שנצפו בעת הקמת העמוד שנים רבות לפני כן. תאונה זו הביאה לשינוי רדיקלי בצורת המחשבה של מתכנני ומפעילי אתרי סקי, שהבינו את החשיבות של שימור הנוף כשיקול מכריע בתכנון ובתחזוקה של האתרים.

שתי מפולות שלגים קשות ארעו בחורף האחרון בצרפת ובאוסטריה ובשתיהן הגיעו החוקרים למסקנה העגומה שאילו לא היו עוקרים עצים בשנים האחרונות ממורדות ההרים יתכן שהמפולות היו נמנעות או לפחות הנזקים היו קטנים יותר. את השגיאות בתכנון ההידרולוגי באתרי סקי חדשים ואת ההזנחה באתרים ותיקים שבהם אין הכוונה תכנונית ממשלתית- קשה ויקר מאד לתקן. במרבית אתרי הסקי מוקדש חלק נכבד מהתקציב השנתי לתיקון ושיפור הנוף והמסלולים. אולם במקרים של פגיעה אקולוגית, מטילים לצערנו הרבה אתרים את האשמה או לפחות את האחריות הכספית על המדינה שלא תמיד בצדק.

הם גולשים מחוץ למסלול- והטבע יוצא חבול
בעשור האחרון התפתח ענף הסנובורד, השונה מיתר צורות הגלישה בציוד, בגיל הממוצע של הגולשים ובאזורי הגלישה. בתחילת עידן הסנובורד בארה"ב הגלישה נעשתה רק PISTE-OFF כלומר הרחק ממסלולי הסקי המתוחזקים בקפידה וזאת כיון שהנהלות האתרים התיחסו אז לסנובורדרים כ"טיפוסים חריגים הגולשים עם ציוד בלתי בטיחותי".הם טענו שהסנובורדים הורסים את המסלולים ושחברות הביטוח אינן מוכנות לכסות תאונות כתוצאה מגלישה עם ציוד שאין בו התקני שחרור בטיחותיים כמו בסקי. בשנים האחרונות נוכחו הנהלות האתרים שמסיבות כלכליות כדאי להם מאד לאפשר לסנובורדרים לגלוש כאוות נפשם למרות שיש לצערנו אמת בטענה שסנובורדר הגולש PISTE-OFF מסוגל לגרום למפולות שלגים ולהשפעה שלילית על הצמחיה והיערות באתרים.

גם לחתולי השלג הפועלים יומם ולילה באתרים וכן לתותחי השלג והצנרת הדרושה להפעלתם יש השפעה הרסנית על הטבע באתרים.

גם לבן יכול להיות ירוק
כאן נכנסים לפעולה ארגוני הגנת הטבע, שתובעים צמצום דרסטי במספרם ובגודלם של אתרי הסקי. משמעותה של דרישה כזו הקטנת הרווחים בענף הסקי הפורח והמפרנס אלפי עובדים. לעומת אירגונים אלו משקיעים אתרי הסקי סכומי עתק בדרכים שונות לשיפור התדמית העגומה הזו.

אחד הטיעונים העיקריים של אתרי הסקי נגד אירגוני הגנת הטבע הוא שבעצם פחות מ- 10% מהשטח ההררי בהרי האלפים המוקצה לאתרי סקי עבר שינוי טופוגרפי כלשהו כולל בניה ,עקירת צמחיה וחפירות, וגם בשטח זה אין שינוי מהותי של הנוף. זאת לעומת השינוי המהותי כאשר אזור חקלאי מישורי ירוק הופך לכרך אורבני אפור.

עוד נטען שכאשר אתר סקי מתוכנן כראוי אין שינוי מהותי בנוף, ביער, בצמחיה ובבעלי החיים נעים בחופשיות באתר. הנהלות האתרים מטפחות את היערות יותר מאשר באזורים אחרים והאתרים.

בנוסף, יש המעמידים מול החסרונות המוזכרים את העובדה שפיתוח אתרי הסקי מעודד פעילות ספורטיבית בריאה בטבע בחורף ובקיץ, למאות אלפי תושבי הערים הצפופות ובכך נוצרת הרמוניה בין הטבע לאדם. אמנם חלק ניכר מחובבי הסקי מגיעים מארצות רחוקות, אולם דווקא הם מביאים מטבע זר שחלקו מושקע חזרה בשימור הנוף באתרים.

סקי מוגדר כענף ספורט חינוכי.מלבד היתרונות הגופניים הוא ממריץ אנשים לצאת לחיק הטבע בעונת החורף, מפגיש עמים מרוחקים ותרבויות שונות וכל זאת באוירה נעימה ויחד עם מסורת מקומית עשירה.

נקווה שבכל זאת יישמר האיזון בין האדם והנוף האלפיני כדי שגם הדורות הבאים יוכלו להנות מגלישה במורדות לבנים אינסופיים מבלי להכאיב לאמא אדמה.

כתב: דיויד בלוך

דיויד בלוך נולד בצרפת בשנת 1973. בגיל 16 ניצח במקצוע הסללום באליפות צרפת והצטרף לנבחרת ה TELEMARK הצרפתית. בגיל 18 עבר לארה"ב והצטרף לנבחרת ה TELEMARK האמריקאית .במסגרת הלימודים האקדמאיים בארה"ב למד תכנון אתרי סקי והתמחה בהשפעות הרחבת אתרים עבור משחקי חורף אולימפיים על הסביבה.

לאחרונה עלה לישראל ובזכותו דגל ישראל התנופף בגביע העולם. הוא ממוקם בעולם במקום 24 במקצוע TELEMARK.

TELEMARK הוא סגנון גלישה נורבגי ייחודי עם מגלשים רגילים אולם תנוחת הרגליים השונה והשימוש במקל סקי ארוך אחד בלבד, מזכירים את הסגנון העתיק שהיה נפוץ בסקנדינביה בעבר הרחוק.

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה