החרמון האתר מס' 1

על ידי 1 בפברואר 2002מכור ללבן

החרמון החרמון… "סקי ריזורט" על פי אנשי האתר, גבעה עם שלג רטוב על פי גולשי הסקי, בזבוז זמן על פי כמה וכמה גולשים שחושבים שראו עולם. החרמון, החרמון…האתר הטוב ביותר בעולם…?סליחה??

האתר הטוב ביותר בעולם…!

אתר סקי טוב צריך להיות גדול – החרמון קטן. אתר סקי טוב צריך הרבה רכבלים מהירים – את כמות הרכבלים בחרמון אפשר לספור על פחות מיד אחת והם לא סוחבים בעלייה…

אתר סקי טוב צריך הרבה מסלולים רחבים וארוכים – גם את המסלול הארוך בחרמון מסיים גולש ממוצע תוך מספר דקות. באתר טוב צריך להיות לפחות HALF-PIPE אחד SNOW PARK אחד – בחרמון אחראים הסקי פטרול על "מחיקת" וחסימת כל תלולית שלג בשטח.

באתר טוב צריך אפרה-סקי מגוון, בחרמון האפרה מסתכם בפיתה דרוזית עם לבנה…

אז איך בדיוק הפך החרמון שלנו לאתר הטוב בעולם?
אתר החרמון נפתח לגולשים בשנת 1971, כאשר בו שני רכבלים ומסלול אחד "ואדי מועדון" אשר שירת בנאמנות את הכמות המצומצמת של גולשי הסקי שהיתה באותה תקופה בארץ.
בשנת 1983 נפתח בקרול תרועה המסלול השני בחרמון הידוע כ"ואדי חתול" מסלול רחב ונוח יותר מקודמו לגולשים בינונים שדרך הגישה אליו המקיפה את צלע ההר מתאימה גם לתרגול סללום קצר- בין ילדים מעוכים בצידי הדרך לבין גולשים בג'ינס שכמובן חשבו שהמסלול "קטן עליהם". מאוחר יותר נפתחו שני מסלולים קצרים עם מעליות נגררות שלא הוסיפו הרבה לעניין באתר.

כל אותה תקופה היה אתר החרמון תחליף קרוב למדרונות האירופים ודרך נוחה "לשבור את הקריז" למכורים שבינינו – לא יותר. המהפכה החלה בשנות ה- 90, תופעה שבתחילה נראתה לגולשי הסקי כקוריוז זמני – גולשי הסנובורד –מופרעים, בלגניסטים, חוליגנים ושאר שמות תואר מחמיאים שנמעו מכל פינה אך התופעה החלה תופסת תאוצה. משנה לשנה גדל משפר גולשי הסנובורד ותופעה שבתחילה נראתה שולית התבססה לה במהרה.

שנת המפנה האמיתית הייתה 1997 עם הקמת רכבל חדש במסלול ה"שיאון" ורכבל חדש לפיסת "מועדון" ו"חתול". את האתר החלו לפקוד מאות גולשי סנובורד מידי יום אשר חיפשו דרכים אלטרנטיביות לגלישה על ההר- גולשי הסנובורד אשר ידועים בחיבתם הגדולה ל-OFF-PISTE ולקפיצות מצאו את אשר ביקשו במדרונות השיאון אש בתקופה טובה ומבורכת בשלג נותנים מענה מצוין לכך. בעונות הראשונות של שנות ה- 90 פגשו הגולשים אשר ירדו מחוץ למסלולים באנשי הפטרול אשר איימו ליטול מהם את הסקיפס (ולעיתים אף קיימו את איומם) – כיוון שהם מסכנים את עצמם, את הגולשים האחרים ואף פוגעים בציוד המושכר. גולשי הסנובורד שידועים בתור "מופרעים חסרי חינוך" לא ניסו לתקן מיתוס זה אלא טיפחו אותו במרץ והמשיכו לגלוש באזורים האסורים.

שיא המהפכה היה בעונת 1999/00 אשר הייתה עונה מבורכת בשלג, כבר ביום פתיחת האתר הציפו גולשי הסנובורד את המסלולים, כמויות השלג שירדו באתר מידי שבוע ואיכותו הביאו לכך שכל דקת גלישה על המסלול הייתה בזבוז זמן מיותר, ועשרות גולשים שיודעים ולא יודעים לגלוש החלו לנסות ולגלוש בין הרכבלים הראשיים ובמורד הצפוני של השיאון, מול שטף גולשי ה-OFF-PISTE לא יחכלו אנשי הסקי פטרול להתמודד והרימו ידיים, הכוח הכלכלי של ענף הסנובורד עשה את שלו (כמו בכל העולם – רק קצת באיחור).

החרמון אמנם אתר קטן ובו מעט מסלולים אך זהו גם יתרונו אל מול אתרי הסקי הענקיים באירופה

ההתמצאות באתר קלה ואין סכנה שתסיים את הגלישה ב-OFF-PISTE בכפר שוויצרי מרוחק עשרות קילומטרים מהרכבלים או גרוע מכך תמצא את עצמך לפני מצוק אדיר ותאלץ ללכת את כל הדרך חזרה. אמנם קיימת תאורטית האפשרות לגלוש ולהגיע לידידינו הטובים בסוריה או לבנון אך בפועל זה לא קורה.

לאחר מספר ימי גלישה יודע הגולש מה מסתתר מאחורי כל סיבוב והיכן הקפיצות הכי טובות – ידע שמקנה הנאה רבה וחוסך זמן בחיפוש מקומות איכותיים לגלישה. באירופה סכנת מפולות השלגים היא אמיתית וגולש ישראלי ממוצע שאינו מודע לסכנה זו מביא את עצמו לסכנת חיים לא פעם, החרמון – עוד לא שמע את המילה מפולת. למרות גודלו משופע אתר החרמון ברמפות טבעיות בגדלים שונים וצוקים קטנים מהם ניתן לקפוץ, העצים והסלעים שהם חלק מהתוואי הטבעי של השטח רק מוסיפים לדרמה והופכים את החרמון ל- SNOW-PARK טבעי.

הבעיה הגדולה בחרמון היא, הגולשים, אשר מרביתם חסרים את הניסיון ואת הידע שבעזרתו ניתן לגלוש בהנאה ובבטחה, ואינם מודעים ל"קוד ההתנהגות" המקובל באתרי-סקי בכל העולם. בנוסף לא מודעם הגולשים לסכנות שקיימות בחרמון כמו – סלעים שמכוסים שכבת שלג דקה או קרח אשר נוצר בתקופות מסוימות עקב הפרשי טמפרטורה גדולים בין היום ללילה. שכבת קרח זו גורמת לאיבוד שליטה ולפציעות רבות וקשות.

עקב תאונות אלו מנסים אנשי הסקי פטרול לשמור על הגולשים ולאסור כניסה למסלולים המסוכנים אך כמובן שידם קצרה. אנשי האתר מתאמצים באמת ובתמים לשפר את השירות לגולשים, ובשנים האחרונות הורחב המבנה המרכזי ונוספו קופות לרווחת הגולשים. לא נותר לנו אלא לקוות כי יום אחד ילמדו הגולשים הישראלים כי להיות קמיקזה אינו חכמה גדולה וכי גלישה ללא בקרה וידע- תסתיים בפציעה, ולבקש כי יוקם באתר SNOW-PARK אמיתי אשר יהיה תחת פיקוח ויתאים לרמות שונות בו יוכלו הגולשים לקפוץ להנאתם בבטחה וימנעו פציעות מיותרות בגלל חוסר הכרות עם השטח.

ולסיום

למרות שלחרמון יש את החסרונות שלו מבחינת מרחב תשתית ותרבות הגלישה, ולמרות שהתנסינו כבר בחווית גלישה רבות ומגוונות באתרי סקי שונים ומשונים, נשאר החרמון ה"HOME RESORT" שלנו, והוא האתר אותו אנחנו הכי אוהבים.

אין כמו לקום באמצע שבוע עבודה (באמצע החיים) בארבע בבוקר לנסוע עם חברים בנופים המדהימים של הצפון והגליל, לגלוש יום מטורף בחרמון, אתר בו אתה מכיר כל סנטימטר, ליהנות מהשמש הישראלית החמימה, לתפוס קצת צבע ולסיים בחומוס או פיתה דרוזית עם לבנה ושקיעה מדהימה על רקע הגולן.

לכן בשבילינו יהיה תמיד החרמון האתר מס' 1.

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה