הכל תחת כיפה אחת

על ידי 1 בפברואר 2002מכור ללבן

לא רחוק היום ונוכל לגלוש בתל אביב באוגוסט…

רק 12 שנים עברו מאז נפתח ה- SNOW-DOME הראשון באדלייד אוסטרליה. ההצלחה הכבירה עודדה יזמים להקים מתקנים כאלו בהשקעות של עשרות מיליוני דולרים גם בטוקיו, הולנד, דובאי, גרמניה ואנגליה. כיום נמצאים עוד כעשרה DOMES נוספים בהקמה בכל רחבי העולם.

SNOW-DOME פרושו אולם ענק סגור מבודד כראוי, שבתוכו מייצרים שלג באופן מלאכותי. רצפת האולם נטויה בזוית 6-22 מעלות ומאפשרת גלישה באולם כמו בהרים. הגלישה הינה מבוקרת וללא כל הפרעות של סופות, מחסור בשלג או אויר דליל מחמצן בגבהים. הטמפרטורה הממוצעת היא בדרך כלל 3 עד 6 מעלות מתחת לאפס.

להבדיל ממתקנים עם משטח פלסטיק או שטיח ממונע- הגלישה מאד מהנה והתחושה היא של הדבר ה"אמיתי". אימון ב- DOME זהה לחלוטין לגלישה בהרים, ואין צורך ב"התאקלמות" מחדש לאחר סדרת אימונים בתחליפי שלג.

בכל DOME שנבנה ברחבי העולם מתקנים את השגיאות ההנדסיות של הקודמים, מוזילים את עלות ייצור השלג, את מחירי הבידוד ואת הוצאות האחזקה השוטפות.

קיימות מספר שיטות לייצור שלג בתוך אולם:

– PERMASNOW השיטה של האתר הראשון באוסטרליה. תותחי שלג התיזו תערובת של מים וכימיקליים. שיטה זו, למרות שאינה יעילה במיוחד הועתקה למתקנים ענקיים ביפן ונקראת שם SANOVA .

שיטת הקרח המשופע- זו שיטה שהועתקה מתהליך הקפאת מים בזירות הוקי קרח. בשיטה זו מעודדים היווצרות קריסטלים של שלג בשכבה בעובי של כ- 2 ס"מ על הקרח. שיטה זו מנוצלת ב- 20% מהמתקנים כיום. הטענה העיקרית נגד שיטה זו היא שהמצע מאוד קשה ואינו מדמה שלג טבעי וגם הנפילות עליו מכאיבות יותר.

ACER SNOWMEC – שיטה אנגלית שמבוססת על הדרך שבה מייצרים שלג עם תותחים באתרי הסקי. השיטה פועלת רק אם מקררים את האולם לפני הפעלת התותחים לטמפרטורה של 15 עד 20 מעלות מתחת לאפס!!! שיטה זו הינה כיום הפופולרית ביותר. לפי שיטה זו נבנה ה- DOME הענק בטוקיו בשנת 1993 שעלה 400 מיליון דולר. עלות אחזקתו כ- 40 מליון דולר בשנה והמשקיעים מקווים להחזיר את השקעתם בשנת 2011!!! היפנים כנראה לא נבהלים מהר ובשנת 2003 ייפתח בטוקיו DOME נוסף כחלק מקומפלקס דיזנילנד שאורך מסלול הגלישה בו יהיה 600 מטר.

POLARSNOW – זו שיטה אוסטרלית פופולרית כיום וכנראה גם הכי כדאית מבחינה ריווחיות. תותחי שלג מתיזים מים, אויר דחוס וחנקן נוזלי. כאן אין צורך "בסביבה" קרה מאוד ולכן מייצרים שלג בשיטה זו בחודשי הקיץ עבור הופעות, אירועים והפקות סרטים בחוץ בכל העולם. באירופה נבנה DOME ראשון בשיטה זו בהולנד וכיום נמצאים חמישה מתקנים כאלו בבניה ברחבי העולם.

גירוד קרח- זו שיטה יחסית זולה וידועה הרבה שנים. השלג אינו מורכב מקריסטלים אלא משיברי קרח זעירים. השיטה מנוצלת בהולנד ובבלגיה.

למרות עלות ההקמה הגבוהה (10-25 מיליון דולר) יש להניח שתוך מספר שנים תתאפשר הקמת DOME בישראל שימשוך קהל רב בכל חודשי השנה.

המתקנים המומלצים באירופה:

# SNOZONE/X-SCAPE בעיירה MILTON-KEYNES באנגליה. מסלול 200 מטר. טלפון: 0044-1908-230260

מבנה חדיש שהקמתו הסתיימה באוקטובר 2000. כ- 40 ק"מ צפונה מלונדון. מילטון-קינס היא יציאה מס' 14 על

האוטוסטרדה MI שיוצאת מלונדון לכיוון בירמינגהם.

# ALLROUNDER בעיר NEOUS על יד דיסלדורף גרמניה. מסלול 308 מטר. טלפון: 0049-2131-1244300 WWW.ALLROUNDER.DE

מבנה ענק שנבנה על ה"חיריה" של דיסלדורף. השלג באיכות מעולה. סנו-פארק נהדר לסנובורדרים. רכבל 4 כסאות

מהיר עם שטיח נוסע שמאפשר העלאת אלף גולשים בשעה.

ה- DOME הטוב ביותר באירופה.

#ALPINE CENTER בעיירה BOTTROP ליד אאכן בגרמניה WWW.ALPINCENTER.COM טלפון: 0049-2041-7075-500

מנהרה באורך 640 מטר שעשויה מקשתות ענקיות שנבנתה במורד הר ע"י האלוף האולימפי ג'יראדאלי, אולם המעלית הארוכה שהיא מסוע מחגורת גומי אינסופית- מתישה את הגולשים.

כדאי לנצל את אחת מהטיסות המוזלות המוצעות בעמוד האחורי של עיתוני הערב כדי לטוס לפני חופשת הסקי לאחד ה- DOMES הללו ליומיים שלושה. הנאה רבה מובטחת.

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה