הכן ציודך לחורף

על ידי 1 בפברואר 2004מכור ללבן

הימים מתקצרים, הטמפרטורות יורדות והחורף כבר כמעט כאן. אמנם החזאים אינם צופים שלג בימים הקרובים, אבל מי יודע… בכל מקרה כדאי שנכין את הציוד שלנו לחורף. לא נעים לגלות שמשהו חסר בערב של לפני הגלישה.

לכל פריט ציוד וביגוד גלישה ישנה התחזוקה השותפת המתאימה לו ותנאי אחסון נאותים. להלן הסבר קצר על הטיפול שכל פריט אמור לעבור וכמה עצות לגבי איחסון נכון.

המגלש:

ההמלצה הגורפת היא להעביר את המגלש לטיפול של מילוי חריצים, ליטוש סכינים ומריחת ווקס, עדיף חם, כבר בסוף העונה. הווקס החם נותן תוצאה טובה יותר, שכן ווקס קר חסר את היכולת לחדור לכל נקבובית והתוצאה הסופית לרוב אינה משביעת רצון. גם אם המגלש במצב טוב ואין צורך במילוי חריצים, כדאי להעניק לו שיוף נאות, להסיר חלודה מהסכינים ולמרוח בשכבת ווקס נדיבה.

 

את הטיפול כדאי לבצע בסוף העונה מכמה סיבות:

בתחתית המגלש מצויות נקבובויות זעירות בהן נספג הווקס, כאשר איחסון ממושך ללא ווקס גורע מיכולת המגלש לספוג את הווקס בטיפול הבא. הווקס מהווה שכבת מגן על פני המגלש, ומונע היווצרות חלודה על גבי הסכינים במהלך תקופת האיחסון. והחשוב מכל, במידה הטיפול בוצע בסוף העונה המגלש מוכן בכל זמן לשעת הש', כך שאין צורך לכלול את מסירתו לשיפוץ בין הריצות והסידורים של לפני הגלישה.

את המגלש יש לאחסן במקום קריר ויבש, ולהניחו כך שלא יופעלו עליו כל לחצים ועומסים.

 

ביינדינגס:

יש לבדוק את תקינות כל החלקים:

הבסיס והגב – יש לוודא שהם תקינים ואין בהם סדקים או שבירות מבניות (להבדיל משריטות ושפשופים).

הרצועות – יש לוודא שהן שלמות וללא קרעים.

יש לבדוק את כל הברגים – לוודא שמצבם תקין והם אינם "אכולים", חלודים או שבורים.

יש לוודא כי הביינדינגס מכוונים לפי הנעליים שברשותך. במידה ורכשת זוג נעליים חדש יש להתאים אליהן את הביינדינגס.

את הביינדינגס כדאי לאחסן כשהרצועות סגורות עד למקסימום או פתוחות לגמרי, בכדי למנוע מצב של עיקום הרצועה ובעקבות כך בעיה בפתיחתה.

הנעליים:

יש לנקות את הנעליים מלכלוך ומבוץ, לייבש אותן היטב ולמרוח בחומר דוחה רטיבות, בהתאם לחומר ממנו הן עשויות.

את הנעליים יש לאחסן במקום מאוורר ולא בשקית ניילון אטומה, על מנת למנוע היווצרות של פטריות וריחות לא נעימים. חשוב להקפיד על מקום איחסון בו הטמפרטורות והלחות אינן גבוהות.

 

ביגוד:

מומלץ לעבור בקפידה על פרטי הביגוד ולנסות לאתר תפרים פרומים וחורים קטנים. יש להם נטייה מוכחת להיפתח וכדאי מאוד לתקן אותם לפני שהם גדלים. יש לנקות את הביגוד היטב ולוודא שהוא יבש לחלוטין, כאשר המהדרין מגדילים לעשות ומורחים אותו בחומר דוחה רטיבות. כמעט כל בגדי הסקי האיכותיים מגיעים עם שכבה של חומר דוחה רטיבות, אך הוא נוטה לאבד את יעילותו עם הזמן וחידושו מידי עונה יבטיח לבגד חיים ארוכים וזיקנה מכובדת.

את הביגוד יש לאחסן, בדומה לנעליים, במקום קריר, יבש ומאוורר, ולא בשקית אטומה.

 

משקף:

יש לבדוק את תקינות עדשת המשקף ולוודא שהיא אינה שרוטה באופן בלתי הפיך. במקרה שמצב השריטות פוגם בראייה כדאי להחליף את העדשה. כמו כן חשוב לבדוק את תקינות ושלמות הספוג בהיקף המסגרת. במקרה של קרעים קטנים או התחלה של היפרדות הספוג מהמסגרת, ניתן לנסות לתקן עם מעט ספריי דבק. גם את זה לא מומלץ לעשות ברגע האחרון על הרכבל בדרך לפסגה.

 

הקפדה על תחזוקה שוטפת והולמת של הציוד היא יותר מהמלצה. אין מדובר כאן בתיקונים קוסמטיים, לא שאני ממעיט בערכם, אלא בראש ובראשונה בבדיקת הציוד וכשירותו לגלישה מבחינת בטיחות ותפקוד. החלפת רצועה קרועה בבינדינגס היא קריטית, כך גם תיקון סכין שהתעקמה בעונה שעברה, החלפת משקף שרוט שמעוות את שדה הראיה וכיו"ב. על מנת להפיק את המירב מן הציוד יש להביא אותו למצב אופטימלי: מגלש שטופל היטב, שתחתיתו אינה מחורצת וסכיניו מושחזים, ינפק ביצועים טובים יותר על המסלול. טיפול קבוע בציוד ובביגוד ואחסון נכון בקיץ יאריך את חייהם, ויאפשר להפיק מהם את המירב מכל הבחינות.

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה