הפרוייקט של עידו נייגר

על ידי 1 בפברואר 2004מכור ללבן

המסע שלי התחיל לפני כשש שנים, שנות הנדודים שלי, במהלכן דילגתי מנקודה לנקודה על גבי הכדור הכחול-ירוק שלנו, כשאני מנסה לראות כמה שיותר לבן. את מירב זמני ומרצי השקעתי בלימוד סנובורד והתקדמות בספורט אתגרי זה, ובהתאם התגוררתי על פי רוב באתרי סקי שונים ומשונים. המטרה הייתה פשוטה: לעבוד כמה שפחות ולהשקיע כמה שיותר בגלישה ובמציאת אתר הסקי האולטימטיבי, ותאמינו או לא – מצאתי.
לגולמרג(Gulmarg), אתר הסקי הקשמירי שבצפון הודו, הגעתי במקרה. מרפי הזקן יודע לספר שהמקרה מוביל אותנו לפסגות הגבוהות ביותר שלנו. כל שנותר לנו לעשות הוא להיות קשובים לאותות, להישען לאחור וליהנות מ"הסרט". בביקורי הראשון בהודו, שהיה גם הוא בלתי מתוכנן בעליל, גלשתי ברוטנג –פס(Rotang-pass) ליד מנלי שבהימצ'ל פרדש. את ציוד הגלישה קיבלתי מבחור שוויצרי בשם מישל, שפרנסתו בהשכרת ציוד סנובורד לתיירים. הציוד אמנם היה מיושן ושחוק, אך הרכסים המושלגים של ההימליה היוו פיצוי קסום על הכל. נכבשתי ברגע וידעתי מיד שלשם עוד אשוב.


בשנת 2000, כשנתיים לאחר ביקורי הראשון, חזרתי להודו. הפעם עם ציוד גלישה משלי, אך ללא שום תוכנית גלישה ברורה. רצה הגורל והאדם הראשון שפגשתי במיין-באזאר של דלהי היה מוחמד יוסוף בקטו. יוסוף הוא קשמירי, בעל בית-צף(Boat House) על אגם דאל שבסרינגר, בירת קשמיר. כששמע את תוכניותי המעורפלות, כל דבר שכולל טיפוס על הרים מושלגים וגלישתם, מיהר להסביר שאין צורך להתאמץ ולטפס שכן בקשמיר ישנו אתר סקי ובו גונדולה. הקשבתי לו בעיניים נוצצות, אך שום דבר לא הכין אותי למפגש העוצמתי עם הרכסים המושלגים שתיאר. גולמרג העניקה לי את שלושת החודשים היפים בחיי. השלג הבתולי, הטבע הפראי והיעדר התיירים (בשל המצב הביטחוני הלא פשוט בקשמיר) נתנו לי את החופש המוחלט. זו היתה עבורי הזדמנות נדירה לשקט, תקופה של חשבון נפש שהוליד שינוי גדול בחיי. התקופה שביליתי בגולמרג הותירה בי שמחה ושלווה שטרם הכרתי, ומלא השראה התחלתי לחפש דרך בה אוכל לתרום למקום, להעניק תמורה כלשהי לאנשים שנתנו לי כל כך הרבה. רציתי לאפשר להם לטעום מאותה שמחת החיים שהבשילה בי בעזרתם.
רציתי להתנסות בפרויקט אישי, בו איישם ובשאיפה גם אחווה מחדש את כל אשר למדתי בשש שנות הנוודות שלי. באותם ימים היה בגולמרג כולה סנובורד אחד להשכרה, גלשןBurton Air שיוצר בשנות השמונים. הבטתי בו. הוא החזיר לי מבט עייף. האסימון נפל! החלטתי לחזור לגולמרג עם ערימה של סנובורדים וציוד גלישה, במטרה ללמד את הקשמירים סנובורד ולעזור בפיתוח ספורט אתגרי זה בהודו.

 

150 ק"ג. זהו משקלם של 15 סנובורדים, 16 ביינדינגס, 17 מגפי סנובורד וכמות גדולה של ווקס, P-TEX, ברגים, מגהץ ושאר אביזרים לתחזוקת סנובורד. את מרבית הציוד קיבלתי ללא תשלום מחנויות להשכרת ציוד סנובורד בקולורדו, מאילון ובעיקר מ"סקי-פס". ההיענות הזו הותירה אותי נרגש. נדהמתי מהאופן בו אנשים נדבקו בהתלהבותי, מנכונותם לעזור, לתרום ולהיות חלק מהפרויקט הלא-שגרתי הזה.
חזרתי להודו בתחילת חורף 2003 . יוסוף בקטו ברך אותי לשלום עם הגעתי לשדה התעופה של דלהי, שבידיו שרשרת של פרחים צהובים וכתומים למזל טוב. הוא יודע מה אני אוהב! כך החלה ההרפתקה החדשה. לאחר בילוי יום שלם בבית המכס של דלהי הצלחנו לשחרר את ציוד הגלישה, העמסנו את 150 הק"ג על גגו של ג'יפ מקומי ויצאנו לדרך… עוד יומיים סרינגר, קשמיר.
עם הגעתי לסרינגר אירח אותי יוסוף בבית הצף שברשותו. את הבתים הצפים הראשונים בנו הבריטים בתקופת שלטונם באזור ואלה שימשו כבתי קיץ ונופש, כאשר כיום ישנם מאות בתים צפים על אגמי קשמיר. הבתים הצפים יוצרים רחובות שלמים וקסומים, שהתנועה ביניהם נעשית על גבי "שיקרות", סירות קטנות המונעות ע"י משוטים. לאחר שבוע מרגיע ב"H.B.ARIF", הבית הצף המפואר של יוסוף, התחלנו בארגון קורס הסנובורד הראשון של קשמיר.
הקורס חולק ל-3 מחזורים, כשבכל מחזור 10 תלמידים. כל מחזור עבר קורס בן 10 ימים בו תירגלו התלמידים טכניקת גלישה נכונה למסלולים מהודקים ושלג בתולי, מידע עיוני על קידום ספורט זה בעולם וחוקי בטיחות בין- לאומיים לגלישה באתרי סקי ו-Backcountry . את קבוצות הקורס אירגנו עבורי מנהלי אגף הספורט של אוניברסיטת קשמיר, כאשר את הקורס עצמו, לרבות ההדרכה והציוד, העברתי לאנשי קשמיר ללא תמורה.
הייתה זו חוויה נהדרת ויוצאת דופן ללמד ספורט נפלא זה לאנשים נלהבים ויפים כל כך. גילם של התלמידים נע בין 20 ל-34, ממגוון נרחב של מקצועות: מדריכי תיירים, מורים, מהנדסי מחשבים, רופאים, וטרינרים, סטודנטים, והחביבים עלי ביותר- Ski Bums! . התלמידים היו אסירי תודה על ההזדמנות הנדירה ללמוד ספורט שעד כה היה נגיש עבורם רק על מסך הטלוויזיה, וגאים להיות חלק מחלוצי הספורט ברכס ההימליה. גם התקשורת מצאה עניין בפרויקט קטן זה, ובנוסף לשבע כתבות בעיתונות המקומית ואחת במגזין אמריקני, רואיינתי חמש (!) פעמים לחדשות בערוץ הטלוויזיה המקומי. תחושת העשייה והסיפוק היו גדולים.

 
רכס ההימליה הוא חלום מתגשם לכל חובב ספורט חורף המחפש טבע פראי ומסלולי גלישה ארוכים ובתוליים. אלו הם שלושת אתרי הגלישה הגדולים, המצויידים ברכבלים:
1. Solang valley (Himachel Pardesh).
2. Oali (Utar Pardesh).
3. Gulmarg (Kashmir).

 

גולמרג הוא אתר הסקי הגדול ביותר ברכס ההימליה. הוא נמצא במרחק של שעת נסיעה צפונית מערבית לסרינגר, ולמרגלותיו, בגובה 2600 מטר, שוכן כפר גולמרג. פירוש השם גולמרג הוא "מישור הפרחים", ואכן, בקיץ הופך האתר למגרש הגולף הטבעי הגבוה בעולם, כאשר את השלג החורפי מחליף מרבד דשא אין-סופי המעוטר בפרחי בר. במהלך הקיץ הנוכחי (אוגוסט 2003) הסתיימה באתר בניית גונדולה חדישה של חברתPoma הצרפתית. הגונדולה יוצאת מכפר גולמרג ומסתיימת בפסגתו של הר קונגדורי(Kongdori) בגובה 4200 מטר. היא עוצרת עצירת ביניים גם בגובה 3500 מטר, ופותחת בפני באי האתר מסלולי גלישה באורך של עד 7 ק"מ, על שטח של 7.5 קמ"ר. אתר הסקי גולמרג מומלץ לגולשים מתקדמים, מקצוענים ו"אקסטרימרים". האתר מציע גלישתBackcountry , טבע עוצר נשימה ושלג בתולי, עם הטבות של אתר סקי: גונדולה וסקי-פטרול. בחורף 2003-2004 ישתתף לראשונה ספורט הסנובורד במשחקי החורף של הודו כספורט תחרותי, כאשר האליפות תיערך בגולמרג! חשוב לציין עוד כי גולמרג מציעה שפע של מלונות, במגוון רמות ומחירים, החל בחדרים לתרמילאים זרוקים שהגיעו למספר חודשים ועד לסוויטות מפנקות לחופשת הסקי השנתית של מר ישראל ישראלי. בכל מקרה, זהו בפירוש אתר הסקי הזול ביותר בעולם! כמו כן ישנן בכפר כמה וכמה מסעדות, אפשרות לסיורים על גבי אופנועי שלג, חנויות להשכרת ציוד סקי, וכעת – גם סנובורד.
כמה מילים על המצב הביטחוני:
מזה 15 שנה מתנהלת מלחמה בין הודו ופקיסטן על השליטה באדמת קשמיר, כאשר הודו מחזיקה בחציה האחד של קשמיר ופקיסטן בשני. גולמרג נמצאת בצד ההודי. קיימים אזורי סכסוך בהם הסיכון גבוה, אך אזור גולמרג לא נמנה עליהם והוא שקט לגמרי זה 15 שנה.
מאחר וקשמיר היא מדינה מוסלמית, חששתי בביקורי הראשון לגלות את זהותי הישראלית. עם הזמן נוכחתי שהקשמירים ככלל אינם מחפשים לעצמם אויבים מחוץ, אולי כי יש להם שפע של צרות מבית. קשמיר היא מדינה ש 70% מתושביה מתפרנסים מתיירות, ותושביה נוטים לכבד כל תייר באשר הוא.

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה