זהירות מפולת

על ידי 1 בפברואר 2003מכור ללבן

גורם מספר אחד למוות של גולשים היא מפולת שלגים.
כולנו יודעים עד כמה גדול הפיתוי לצאת אל מחוץ למסלול המסומן כאשר לפניך מדרון חלק מלא בשלג בתולי ועד כמה קשה לגבור על פיתוי זה, אך אסור לשכוח כי חיין וחיי חבריך עומדים על הפרק. כמו כן אסור לשכוח כי ב- 90% מכל התאונות הנגרמות כתוצאה ממפולת שלגים הגולשים הם אלו שעוררו את המפולת.
טבלת ההסתברות למפולת והתנהגות מומלצת – באלפים האירופאים הונהג סולם הסתברות אשר נע בין 1 ל 5 אשר נותן מדד לגולש עד כמה מסוכן לגלוש באתו יום מחוץ למסלול, בדרך כלל מפורסם מידע זה בתחנות הרכבל הראשיות ונותן אינדיקציה טובה לגולשים על רמת הסכנה.


רמה 1 – סכנה קטנה
שכבת השלג יציבה ומהודקת, מפולת יכולה להיגרם רק במקומות תלולים ביותר כאשר מופעל על השלג לחץ חיצוני חזק מאוד. מתרחשות רק מפולות ספונטניות קטנות מאוד.
אין סכנה.

 

רמה 2 – סכנה בינונית
במדרונות תלולים שכבת השלג לא מהודקת לגמרי אך לרוב יציבה, מפולת יכולה להיגרם רק במקומות תלולים במיוחד כאשר מופעל על השלג לחץ חזק, כמעט ולא מתרחשות מפולות ספונטניות. תנאי גלישה טובים אך יש לבחור את תוואי הגלישה, במיוחד במדרונות תלולים לפי חשיפתם לשמש וגובהם.

 

רמה 3 – סכנה משמעותית
שכבת השלג רק בחלקה יציבה, ניתן לעורר מפולת על ידי לחץ מינימלי במיוחד במדרונות תלולים, יכולות להתרחש מפולות ספונטניות בינוניות אך גם גדולות, יש לנקוט בזהירות בגלישה ולהימנע ממדרונות תלולים ומסוכנים, יש לגלוש עם גולש היודע להעריך את מצב השלג והסכנה למפולת.

 

רמה 4 – סכנה גדולה
שכבת השלג אינה יציבה ברוב המדרונות התלולים, סבירות גבוהה לעורר מפולת במדרונות תלולים גם על ידי לחץ מינימלי, יש לצפות למפולות ספונטניות בינוניות וגדולות, יש לנקוט זהירות מרובה, תנאי גלישה לא מומלצים.
חובה לגלוש עם גולש היודע להעריך את מצב השלג והסכנה למפולת.
יש לגלוש רק במדרונות מתונים.

 

רמה 5 – סכנה קיצונית
שכבת השלג אינה מהודקת וברובה אינה יציבה, יש לצפות למפולות ספונטניות רבות וגדולות גם במדרונות מתונים יחסים. סכנה גדולה לגולשים, יש לנקוט אמצעי זהירות קיצוניים ולגלוש אך ורק עם גולשים מנוסים מאוד המנוסים בחילוץ וזיהוי מפולות.
לא מומלץ לגלוש מחוץ למסלול!!!

 

*מדרון תלול הינו מדרון בזווית של יותר מ- 30 מעלות.

 

כדי בכל זאת לא לוותר על ההנאה שגלומה בגלישת DEEPSNOW אך להקטין את הסיכון משמעותית יש לבדוק את רמת הסכנה לפני הגלישה.
כמו כן מומלץ למלא אחר הכללים הבאים:
לעולם לא לגלוש לבד, לבדוק את מזג האוויר הצפוי לפני היציאה, לגלוש עם גולש המכיר את אזור הגלישה, להצטייד במפה של האתר, לשים לב לרעשים מוזרים (רעשי "רעם" הם סימן מובהק לתחילת מפולת), להצטייד בחפצים אשר יעזרו להיחלץ ולחלץ ממפולת: את חפירה, משדר איתור, ציוד עזרה ראשונה, אוכל, שתיה, ציוד חילוץ ממפולת ובגד חם נוסף. את כל אלו ניתן לשאת בקלות בתיק גב קטן המיועד לגולשים וכך הוא לא מורגש בזמן הגלישה.
יש לזכור כי ההרים הלבנים אינם צפויים ומשהו יכול תמיד להשתבש, אך במידה ושומרים על כללי הבטיחות וגולשים בצורה אחראית רוב הסיכויים שבסוף יום הגלישה לא תפסיקו לחייך.

 

טלפונים לשעת חרום באלפים:
גרמניה: 19222
אוסטריה: 140
שוויץ: 1414
איטליה/דרום טירול: 118
טלפון חירום אירופאי כללי: 112

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה