זה לבן על לבן

על ידי 1 בינואר 2006מכור ללבן

לבחור אתר לחופשת גלישה זה עניין לא פשוט. איך אנחנו אמורים לבחור כשבאירופה לבדה ישנם מאות אתרים ואנחנו, במקרה הטוב, גלשנו בחמישה ומכירים עוד כמה שמות? רובנו מתייעצים עם האנשים הלא נכונים, אם זה סוכן הנסיעות המנומנם, שלא ממש מבין בסנובורד או במה שיש לאתרים השונים להציע, או החבר המיתולוגי, ש"מבין באתרים חבל על הזמן", שאמר שהשנה אנחנו פשוט חייבים לטוס לאיזה חור אופנתי בקצה העולם.
בסופו של דבר הרבה חופשות מתגלות כנפילה בדיוק בגלל הקושי הזה לשדך מרחוק בין היכולת והחשק שלנו, לבין האתר שיציע את התנאים הטובים ביותר למימושם.

 

כתבה זו מוקדשת לחובבי הפרירייד שביניכם, שיעשו הכול בשביל למצוא את המסלול הארוך ביותר ,את האופ-פיסט הבתולי ביותר או את ה- "ורטיקל דרופ" הטוב באירופה. חקרנו, בדקנו, קראנו, שאלנו והתייעצנו והכול בשביל להגיש לכם פירוט של מה שיש לחמשת האתרים הטובים ביותר באירופה להציע לכם החורף.

 

טין((Tignes, ואל דיזר(Val D'iesere), צרפת
שני אתרים מעולים וידועים, הממוקמים באותו אזור ומחוברים ביניהם במערכת מעליות. אזור הגלישה נקראEspace Killy, ותוכלו למצוא בו עשרות מעליות ומאות מסלולים, הנפרשים על פני 300 ק"מ. הנקודה הגבוהה באזור מגיעה ל-3500 מ', עם ורטיקל דרופ מהארוכים בעולם – 1900 מ'. הסוד של ה-Espace Killy הוא כמות העמקים האדירה, שיוצרת מרחבי אופ-פיסט מדהימים אותם מומלץ לחקור בעזרת מדריך מקומי, שיוכל להוביל אתכם לכל הפינות הנסתרות. הגלישה המומלצת לגולשי פריירייד היא גלישת יום מלא (מהבוקר עד הסגירה, ללא חזרה למלון), וזאת על מנת להגיע גם למקומות הרחוקים ביותר. תשמחו לדעת שהמסלולים המיוחדים בטין-ואל דיזר הם נגישים יחסית, וההגעה אליהם אינה דורשת הליכה של שעות בשלג עמוק.

המלצות סקי-פס:

 

North Face Trilogy – לגולשים סופר מקצועיים בלבד מצפה מסלול ארוך ומדהים ביופיו, הדורש ידע מעמיק בפריירייד ובאופ-פיסט ומחייב ציוד מתאים לגלישה מסוג זה. חובה לשכור מדריך מסיבות בטיחותיות. P1,P2,P3 – שרשרת מסלולים היוצאת מפסגת ה-Foniculaire, ומהווה אתר חובה לכל גולש מרמת מקצועי ומעלה. גם כאן יש לשכור מדריך מקומי.
שמוני(Chamonix), צרפת

 
בעיני רבים מדובר באתר המיוחד ביותר באירופה לגלישת פרירייד. יתרונותיו טמונים ברמת המסלולים, ברמת המדריכים (חובה אפילו לגולשים הטובים ביותר), בנוף המדהים ובתנאי הגלישה הייחודיים. בשמוני תוכלו למצוא את מסלולי ה- Extremeהקיצוניים בעולם, לרוב גם ברמת נגישות מצוינת, ו-150 ק"מ של מסלולים יספקו כל גולש בעולם וגם אותך, אם רק תגיע.
הפסגה הגבוהה ביותר מתנשאת לגובה של 3840 מ' ומייצרת ורטיקל דרופ מדהים של 2800 מ', שיביא אתכם היישר אל תוך העיירה.

 
המלצות סקי-פס:
מפסגת Brevent יש אינספור מסלולים מדהימים במרחק 5 דקות הליכה בלבד. Les Pentes הוא מסלול מיוחד במינו הנחשב לאחד המאתגרים באתר, ומומלץ להגיע אליו עם מדריך. טיול יומי ל– Vallee Blanche הוא בגדר חובה לכל גולש המחפש חוויה של פעם בחיים. לוקחים את הגונדולה ל-Auguille (3850 מ' גובה) ומשם מתחילים ירידה שפשוט לא נגמרת. עשרות קילומטרים של נוף עוצר נשימה ורוח שקורעת את הפנים, כשאתם גולשים במורד ההר הגבוה ביותר באלפים האירופאים. חובה לחבוש מסכת פנים, לקחת מדריך מקומי ולהצטייד במכשיר קשר עם אות מצוקה למפולות.

 

סן-אנטון(St. Anton), לך(Lech), זורס(Zurs), אוסטריה
רכס הארלברג(Am Arlberg) האוסטרי ידוע כאחד הטובים באירופה, אם לא הטוב שבהם. ניתן למצוא עליו מספר גדול של אתרים, שהמובחרים ביניהם הם ללא ספק סנט אנטון, לך וזורס.
הפסגה הגבוהה ביותר מגיעה ל-2811 מ', אולי לא מהגבוהות באירופה אבל בהחלט אחת מהאיכותיות שבהן, בזכות שטח הפנים של הרכס וכמות העמקים הנמצאים באזור. העיירות עצמן נמצאות בגובה של 1304 מ', כך שמתקבל ורטיקל דרופ של 1507 מ', שעושה את העבודה על הצד הטוב ביותר. מידי שנה הרכס הוא בין הראשונים לקבל כמויות אדירות של שלג ולרוב שוררים בו תנאי גלישה מעולים לאורך העונה כולה. מסלולי הפאודר הבתולי מגוונים ואינסופיים כמעט, וגולשים רבים רואים ברכס את אזור הפרירייד הטוב בעולם.
המלצות סקי-פס:

 
זורס:Trittkopt (2423 מ') הוא אחד מהיותר טובים, עם מסלולים ארוכים ורחבים, מעל 5 ק"מ רצופים וישרים עד לעיירה עצמה.
לך: מאוד מומלץ לעלות ל-Hofikopt, רכס מהגבוהים באזור (2362 מ'), עם מסלולי פריירייד ואופ-פיסט מדהימים. אם אתם כבר שם, תעשו לעצמכם טובה וקחו את מסלול 37 או 39, שיובילו אתכם ממש עד לעיירה.
סן-אנטון: זה כבר סיפור אחר לגמרי. האתר הזה מרוחק מעט מלך ומזורס, אבל הוא לבדו כמעט ומכפיל את שטחם. Valluga היא הכיפה הגבוה ביותר באזור הגלישה, ממנה תוכלו להשקיף על נוף יוצא דופן (חובה להגיע!) ולצאת למסלולים שקשה לדמיין. Kapall היא כיפה גבוהה פחות, אבל היא מפצה על זה בענק עם מגוון מסלולים גדול יותר, ביניהם תוכלו למצוא את מסלולי האופ-פיסט הטובים ביותר. תשמחו לשמוע שכל האופ-פיסטים באזור מתאפיינים בפאודר עמוק מאוד ורובם גם בנגישות קלה ונוחה מהמעליות או מהמסלולים.

 

קורמאייר(Courmayeur), איטליה
אתר איטלקי לא גדול במיוחד אך איכותי ביותר, הנמצא תחת המון-בלן מהצד האיטלקי. בקורמאייר לא תמצאו את הפסגות הגבוהות ביותר של הרכס המפורסם, אך כמה עמקים מושלמים מזכים אותו בתואר האתר האיטלקי הטוב ביותר לפריירייד. מסלולי האופ-פיסט שלו הם מהמאתגרים באירופה, וההלי-סקי בו נחשב בעיני רבים לטוב ביותר ביבשת.
הפסגה הגבוהה ביותר מאמירה ל-2750 מ' והאתר עצמו ממוקם ב-1230 מ', מה שמייצר ורטיקל דרופ מכובד של 1547 מ'. 100 ק"מ של מסלולים, ש-20% מהם מוגדרים כ-'Expert', מציעים לגולש המתקדם חוויה מיוחדת במינה. מסלולי ה-Backcountry באזור נחשבים לטובים באירופה והם אחת הסיבות לנהירת המקצוענים לאתר. תזכרו שחובה לעשות אותם עם מדריך, לא רק משיקולי בטיחות אלא גם על מנת למצות אותם.
המלצות סקי-פס:
מסלול ה-Merde Glace נחשב לקשה ביותר וחובה להצטייד בו בציוד המתאים ובמדריך מקומי. המסלול מתחיל ב-Port Helbronner ומסתיים ב-Chamonix אחרי כמה שעות מפרכות ומספקות של גלישה מאומצת. Toula הוא מסלול מאתגר יותר מ-Merde Glace, לא מבחינת שעות גלישה (קצת יותר מחצי) אלא מבחינת רמת המסלולים ההיסטרית. הוא כולל מדרונות תלולים מאוד, קצת מוגלס (תלוי בעונה) והמון המון פאודר. גם אותו חובה לעשות עם מדריך ולהצטייד כראוי.

 

סן-מוריץ(St. Moritz) והסביבה, הרי אוברנגאדין(Oberengadin), שוויץ

 
אזור גדול ומדהים ביופיו בדרום מזרח האלפים השוויצרים, מלא בעיירות סקי קטנות, אגמים ופסגות מושלגות. אוברנגאדין נחשב לאחד הרכסים הטובים באירופה לגלישת פריירייד, וסן-מוריץ היא העיירה המרכזית בו. מסלולי הגלישה מתפרסים על פני 350 ק"מ, עם פסגות שמגיעות עד ל-3303 מ' ועיירה שממוקמת בתחתית הרכס, בגובה 1050 מ'. ההפרש האדיר הזה מזכה אתכם בורטיקל דרופ מדהים של 2250 מ', עם מסלולים ארוכים ומלאי הפתעות.
בזכות הגובה של הרי אוברנגאדין מובטחים תנאי שלג מצוינים לאורך כל העונה ולפעמים אפילו עד מאי, ובהתחשב ברמת הנגישות הגבוהה של מסלולי האופ-פיסט הרי שמדובר באתר חובה.

 
המלצות סקי-פס:
החלק העליון של רכס אוברנגאדין, Diavolezza, מתאים לגלישתBackcountry משובחת, ואפשרויות הירידה ממנו הן כמעט אינסופיות. עוד פסגה מצוינת להתחיל ממנה את היום היאCorvatsch, משם תוכלו לרדת ורטיקל דרופ של 2250 מ' עד סן-מוריץ, באחד המסלולים המדהימים באתר. בגלל הגובה וכמויות השלג האדירות באזור, כוננות מפולות היא שגרה שחוזרת על עצמה מידי חורף. חובה לגלוש עם ציוד מתאים וכמובן עם מדריך, ולא לנסות לחקור את האזור לבד.
קיבלתם כאן סקירה קצרה על חמשת אתרי הפרירייד הטובים באירופה. כמובן שלא חסרים עוד אתרים מצוינים שלא הוכנסו לכתבה הזו, אך לדעת רבים (וגם לדעתנו) זו היא החמישייה הפותחת. כמו שכבר כתבנו, חשוב מאוד להצטייד בציוד המתאים (גם אם זה אומר את חפירה!), לא לקחת סיכונים מיותרים ולשכור את שרותיו של מדריך מקומי, גם בשביל הבטיחות וגם בשביל להפיק את המקסימום מהאתר.
אנו מקווים שתיעזרו בחומרים שהגשנו לכם כאן כשהחופשה הבאה תהיה על שולחן הדיונים. אל תשכחו שצוות סקי-פס עומד לרשותכם לאורך כל העונה.

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה