ילדים גולשים

על ידי 1 בינואר 2012מכור ללבן

אתם חולי שלג. מכורים. בקיץ אתם מפנטזים על החורף, ובחורף מפנטזים על החורף הבא. פאודר זורם לכם בעורקים. שיחק לכם המזל ובן או בת הזוג שלכם מכורים בדיוק כמוכם. במזל טוב הבאתם יורש לעולם. את העריסה שלו בניתם מסקי ישנים והעגלה הייתה סנובורד בגלגולה הקודם. עכשיו עולה השאלה, איך ומתי גורמים גם לילדון להצטרף להתמכרות הלבנה? ושאלה לא פחות חשובה, האם הוא יתחיל מסקי או מסנובורד?

האם גם הילד שלי יכול להתחיל לגלוש סנובורד בגיל שנה?

 

ייתכן ונתקלתם בסרטון די ידוע של ילדה בת שנה עושה סנובורד, ושאלתם את עצמכם אם גם הילד שלכם יכול להתחיל לגלוש סנובורד בגיל שנה ולגרוף מליוני צפיות ביו-טיוב. התשובה היא כן, אבל…

יש האומרים ששיווי המשקל הדרוש לילדים קטנים לסקי, יהיה הרבה יותר טבעי מאשר זה הנחוץ לסנובורד. בנוסף, גודל ומשקל הראש שלהם עדיין לא פרופורציונאלי לשאר הגוף, דבר המקשה עליהם לשמור על יציבות על סנובורד. הדיעה הרווחת היא כי לפני גיל 6 עדיף להתחיל מסקי, אבל זה לחלוטין לא מחייב את כולם, ובאתרים תראו לא מעט ילדים בגיל 3 על סנובורד.

בשאלה מאיזה גיל אפשר לשלוח את הילדים לשיעורי סקי של ממש, המומחים תמימי דעים לגבי גיל שלוש עד ארבע. מגיל זה יהיה לילד את החוסן הפיזי והנפשי להתמודד עם מספר שעות בשלג ללא ההורים, ויהיה נכון לקבל את מרותו של אדם זר. גם בגיל צעיר יותר ניתן להכיר לילדיכם את הקסם שבמדרונות המושלגים, ומשימה זו מוטלת עליכם ההורים. כמובן שלא מדובר בגלישה של ממש, אלא בעיקר במתן טעימה של החוויה, על מנת שהילד יכיר על קצה המזלג את התחושה של גלישה ע"י כך שיחווה את התחושה של החלקה על שלג- לרוב זה יסתכם בגרירתו על מישור מושלג, או אולי על שיפוע מאוד מאוד עדין.
גלישת סקי לילדים – סקי-פס
דבר נוסף שניתן לעשות כדי להכיר לילדים את חוויית הגלישה מעט יותר מקרוב היא לגלוש כשהילד בין הרגליים שלכם. כמובן שגם רק לצאת עם הילד לשחק בשלג ולהסתכל על גולשים אחרים ייצרו אצלו או אצלה את ההתלהבות והרצון להתחיל לגלוש. מכיוון שסקי וסנובורד הם חווייתיים יותר משהם פעילות ספורטיבית, חשוב מעל הכל לשמור על הכיף שבעניין ולא להכריח את הילדים לגלוש בכוח. צריך לגרום להם לרצות בכך.

פתחו אצל ילדכם את שיווי המשקל
ככל שהילד יגדל, יתחזק ויפתח את שיווי המשקל שלו, כך יהיה לו או לה יותר קל ללמוד ולהתקדם בגלישה. כל פעילות השמה דגש על שיווי משקל, כגון ריקוד או התעמלות יסייעו גם כן להתפתחותו של הילד וישפרו את היציבות בצורה משמעותית. סקייטבורד כמובן יכין את הילד היטב לגלישת סנובורד, ורולרבליידס לסקי.

דאגו לחווייה מהנה
בין אם בחרתם בסקי או בסנובורד, בגיל ינקות או לקראת כיתה א', יש כמה דברים שחשוב להקפיד עליהם כדי לגרום לו או לה ללמוד לגלוש ובעיקר גם ליהנות מכך.
ילדים חייבים שיהיה להם כיף. אם מכל סיבה שהיא הם לא נהנים, הם לא יסכימו להקשיב לכם ובטח ובטח שלא לנסות ללמוד משהו חדש ולא פשוט. חשוב מאוד שתהיו קשובים להם ולא תכריחו אותם לעשות דבר בכוח. אם הם רוצים לבנות איש שלג במקום ללמוד לגלוש, תנו להם. כשהם כל כך צעירים, יותר חשוב שילמדו לאהוב את השלג מאשר שילמדו לגלוש עליו. ייתכן שגם רק מלהיות בשלג ולראות גולשים מסביבם הם יפתחו את הסקרנות וההתלהבות לקראת היום הבא או החופשה הבאה.

שמרו על חום גופם של ילדיכם בזמן פעילות הסקי
כשאתם יוצאים איתם לשלג תקפידו שיהיה להם חם. אם קר או רטוב להם, נגמר היום. להם ולכם. כשלא כיף לילדים, לא כיף לכם. חבל להגיע למקום הזה בחופשת הסקי שלכם. ילדים רגישים לאובדן חום גוף הרבה יותר ממבוגרים עקב היחס בין שטח הפנים של גופם לעומת משקלם. כדי לשמור על חום גופם חשוב להקפיד על לבוש נכון מכף רגל ועד ראש.
חשוב מאוד להקפיד על שכבות נכונות- החל משכבה הראשונה התרמית, דרך שכבת חימום כגון פליס ועד למעיל ומכנס שיבודדו את הילדון מהקור והרטיבות. בנוסף, כפפות סקי הן פריט חשוב ביותר. לילדים קטנים כדאי לתת מיטנס (כפפות ללא אצבעות) שמחממות יותר וגם פשוטות יותר להלבשה על ידיהם הקטנות. לימים הקרים יותר כדאי גם לצייד את העולל בצווארון פליס ואולי אף מסכת פנים על מנת להבטיח שיהיה לו חמים ונעים.

בטיחות בסקי – במיוחד עם ילדים!
מיותר לציין שילד על השלג יחבוש קסדה, ובכל זאת, לא נדלג על כך. לחשיבות של קסדה שתי סיבות. הראשונה, בטיחותית- על מנת לשמור על ראשו היקר של ילדיכם מפני נפילות, גולשים אחרים, עצים, סלעים וכיו"ב. סיבה שנייה תהיה העובדה שקסדה מחממת הרבה יותר מרוב הכובעים. חשוב מאוד להקפיד על התאמה מלאה של הקסדה. אסור לקנות קסדה גדולה יותר "שיגדלו לתוכה". קסדה שלא יושבת טוב לא תגן טוב, או בכלל.
עכשיו, כשלילד חם וכיף, אפשר לעבור לנושא הגלישה עצמה.

גלישת סקי וסנובורד עם ילדים
גם לסקי וגם לסנובורד לפני גיל 6 מומלץ להשקיע במדריך פרטי או בהדרכה של קבוצה קטנה מאוד על מנת שילדכם יקבל את מרב תשומת הלב ויוכל ללמוד את עקרונות הגלישה במסגרת בטוחה המתאימה את עצמה לרמתו.

בשלב מאוחר יותר, כדאי לשלב את הילד בקבוצות הדרכה עם ילדים נוספים ברמת הגלישה שמתאימה לו. אין מקום לגישת "הילד שלי גאון" ולשלוח אותו לקבוצה של מתקדמים למרות שהוא בקושי ראה שלג מימיו. בקבוצה כזו הוא יהיה מתוסכל ויאבד את כל הרצון לחזור לגלוש ביום הבא, או בכלל. בקבוצה מתאימה הוא יגלה את הכיף שבגלישה עם חברים שדוחפים אחד את השני להשתפר וליהנות.

לקראת תכנון החופשה, חשוב לוודא כי באתר אליו אתם רוצים לנסוע יש בית ספר לגלישה המציע גם שיעורים לילדים קטנים. בדרך כלל הגיל ההתחלתי לסנובורד באירופה הוא 12, אבל עם חיפוש לא ארוך באינטרנט אפשר לגלות מי מבין האתרים מציע שיעורי גלישה גם לגילאים צעירים יותר. בצרפת לדוגמא, ברוב האתרים תוכלו למצוא סניף של ה-ESF, בית הספר לסקי הצרפתי, המציע שיעורי סקי החל מגיל 3 וסנובורד החל מגיל 7.
בסופו של דבר, כל עוד הילד עולה על השלג, מחייך ולא רוצה לחזור למלון מרוב שכיף לו, עשיתם את שלכם. חשוב להיות קשובים לצרכי ילדכם ולתת להם את מלוא תשומת הלב על מנת שילמד לאהוב את השלג ובחופשה הבאה כבר ירצה לצאת בכוחות עצמו לגלות את העולם הנפלא של הגלישה.

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה