לחיות את החלום

על ידי 1 בינואר 2014מכור ללבן

את טל ניב פגשנו לפני מספר שנים, כאשר הוא סיים את לימודיו בתחום הדרכת הרים (בהמשך הכתבה תבינו גם מה זה אומר), והחל להדריך ברחבי האלפים. כיום, טל הוא כבר הבעלים הגאה של בית ספר להדרכה, וזו היתה סיבה מצוינת עבורנו לבקש ממנו לספר קצת על התחום והפעילות שלו, שאנחנו בטוחים שתהיה מהנה מאוד לרובכם. מדובר על תחום ייחודי מבחינת ההיצע לקהל הישראלי, אשר פותח דלת לעולם הפרירייד שמתפתח בקצב מהיר מאוד בחו"ל והינו מלא ריגושים וחוויות למי שכבר הרבה שנים גולש על המסלול.

 

אז אחרי הפתיחה הארוכה, רשות הדיבור לטל:
שמי טל, אני בחור ישראלי בדיוק כמו כל מי שקורא מילים אלו, נולדתי וגדלתי בקיבוץ, שירתי בצבא ומאוחר יותר סיימתי לימודים אקדמאיים. בגיל יחסית מאוחר, בו חברי התחילו במסלול ישראלי של הקמת משפחה, בניית בית ופיתוח קריירה, אני הסתובבתי בעולם- טיפסתי וגלשתי באופן אינטנסיבי וניתן לומר שמצאתי את ייעודי בהרים. בשלב מסוים החלטתי לקחת חלק בקורס מדריכי הרים וסקי. עצם העובדה שהייתי הישראלי הראשון שלקח חלק במסלול זה היתה מרגשת וחלוצית אך גם מאתגרת מאוד ומהווה סיפור בפני עצמו.
לאחר שנים רבות של עבודה קשה ולימודים, עמדתי במבחן הסיום האחרון והפכתי למדריך הרים גבוהים וסקי מוסמך. כהמשך טבעי ייסדתי בשנת 2012 את בית הספר "הרים- מאונטינז"- בית-ספר לטיפוס הרים וספורט שלג. בכתבה זו אספר על המשמעות של המקצוע, שהוא גם אורח חיים- ועל בית הספר "הרים".

 

אז מה זה בכלל Mountain Guiding?
קורס מדריכי הרים וגלישה מהווה את ההסמכה היוקרתית ביותר כיום בתחום ספורט ההרים (Mountain- Sports) ההסמכה מגדירה מקצוע בינלאומי אחד עם הרבה שמות שונים: השם הצרפתי הוא Guide de haute Montagne, הגרמנים, האוסטרים והשוויצרים קוראים למקצוע Berg und Ski Führerודוברי האנגלית משתמשים בשם הברור מאליו: Mountain Guide.
"מאונטיין גייד", או מוביל דרך בהרים הוא כל מי שעבר הסמכה בינלאומית ארוכה ומפרכת באקדמיה לאומית באחת מהארצות האלפיניות החברות בארגון הגג של מדריכי ההרים, ה IFMGA.
ישראל, עד כה, אינה חברה בארגון ולכן לא ניתן לעבור את הקורס בארץ. ההסמכה מאפשרת לקחת באופן חוקי ותחת כיסוי ביטוחי אנשים לסביבה הררית בכל העולם ובכל עונות השנה- בחורף לפעילויות שלג כגלישה (אוף פיסט, הלי סקי, סקי טורינג וכו') ובקיץ לפעילויותטיפוס (טיפוס הרים, טיפוס קרח, טיפוס סלע וכדומה). תהליך ההסמכה נמשך בין שלוש לשבע שנים, תלוי במדינה, ובמעבר כל מבחני הסיום השונים מקבל המדריך תעודה אקדמאית ותואר בינ"ל.

העבודה כמדריך- מקצוע שהוא אורח חיים
כיוון שבעברית אין הפרדה בין "Instructor" ל "Guide" אני מחלק את עבודתנו להדרכה "קלאסית" או "גיידינג"- פעילות המוכוונת הגשמת מטרה (ולאו דווקא תוכן לימודי) למשל העפלה לפסגה מסוימת- כמו המון בלאן או המאטרהורן- ולהדרכה "לימודית" כמו לימוד טיפוס, מודעות למפולות שלגים, לימוד סקי מחוץ לפיסט ולימוד טיפוס הרים.
כיוון שכמעט ואין אצלנו "שיגרה" במובן של יום עבודה רגיל ואנו מבלים תקופות ארוכות מחוץ לבית, בגובה רב, לעיתים קרובות בבקתה אלפינית, באוהל או בשטח- אין הפרדה אמיתית בין המקצוע לאורח החיים או להתנהלות בזמן הפנוי צחוץ לעבודה (אותו רובנו מנצלים כך או אחרת לגלוש ולטפס באופן פרטי) ומי שבוחר להתקיים ממקצוע זה חייב שיהיה מקובל עליו גם אורח החיים הנלווה.

בית ספר "הרים- מאונטיינס"
לאחר שעבדתי מספר שנים כמדריך הרים וסקי מקצועי עם אירופאים, החלטתי להקים בית-ספר לטיפוס הרים וספורט שלג המוכוון לקהל הישראלי. האירופאים תמיד מתפלאים כאשר אני מספר כמה ישראלים יוצאים מדי שנה דרך הסוכנויות השונות ובאופן עצמאי לחופשת סקי ולטיולים בהרים. לי הדבר נראה טבעי- מה יכול להיות יותר מושלם מניתוק בן שבוע ימים או יותר במקום השונה כל-כך מהבית, שילוב של ספורט ופאן, בלי לחץ ובלי חדשות? בהקמת בית הספר ובעיצוב הפעילויות נסיתי עד כמה שניתן "לקלוע" לטעם הישראלי- וכן, יש דבר כזה "טעם" ישראלי בפעילויות בהרים.
הגולש הישראלי
על אף שספורט ההרים הוא יחסית חדש בארץ וללא מסורת ארוכה כמו בארצות אירופאיות, התפתחה עם השנים "מגמה ישראלית" של גולשי סקי ומטפסים, חלקם חזקים ומקצועיים מאוד עם הישגים מרשימים (חיזוק קריטי להתפתחות המגמה היוותה העלייה הגדולה מרוסיה שהגיעה עם מסורת מושרשת של ספורט הרים וגלישה). מאפיין ישראלי נוסף, מפתיע ומרגש מאוד הן פעילויות שילוב דורות- הורים, סבים או נכדים המעוניינים לבלות שבוע בהרים בגלישה או העפלה לפסגה במסגרת משפחתית- אלו הפעילויות המרגשות ביותר (אותי באופן אישי) ובהרבה מקרים יש תחושה כי לא מדובר בעבודה קשה אלא בזכות גדולה לאפשר וללוות פעילויות אלו.
פעילויות חורף בבית ספר "הרים"
הפעילות המכוונת לגולשי סקי וסנובורד בבית הספר "הרים" כוללת מגוון פעילויות חורף עם דגש חזק מאוד על הוצאת גולשים ישראלים מהפיסט אל ה"אוף פיסט". הפעילויות יוצאות הדופן ביותר אותן אנו מציעים, נותנות לדעתנו מענה למרבית הדרישות של הגולשים הישראלים אשר מעוניינים להתנסות במשהו חדש, או להשתפר בתחום בו התנסו בעבר (אחרי הכל, מה שיפה בטיפוס וגלישה זה שתמיד ניתן להשתפר!)
דוגמה לפעילות מיוחדת לישראלים היא שבוע "הפאודר האנטר" שייחודו בהבטחת תנאי הגלישה הטובים ביותר לעונה: כיוון שהגולש הישראלי נוטה לרכוש טיסה מוקדמת על מנת לחסוך במחיר יש לעיתים קרובות מצב בו הרבה כסף נחסך אבל תנאי הגלישה באתר או במדינה אליה מגיעה הטיסה, בינוניים. בתוכנית "צייד הפאודר" אנו נותנים מענה בדיוק לבעיה זו- הטיסה תמיד לאותו יעד (מינכן) ומשם נאספים הגולשים על-ידינו ומעבירים איתנו שבוע של הדרכה צמודה באזור בו השלג הטוב ביותר לעונה. אנו אנשי המקצוע עוקבים באופן שוטף אחר תנאי השלג בכל האזור האלפיני ומעודכנים תמיד בתנאי השלג והמזג אוויר בכל אזור ואזור, ההחלטה הסופית על יעד הנסיעה מתקבלת שבוע לפני מועד המפגש במינכן ולגולשים כל שנותר לעשות הוא לרכוש טיסה זולה ומבעוד מועד למינכן, להתרווח, להנות ולגלוש בלי סוף. פעילות נוספת ב"אוף-פיסט" לישראלים היא פעילות מהפיסט החוצה- סדנה קצרה ללימוד גלישת אוף-פיסט שיכולה להשתלב בחבילה שנרכשה אצל סוכני הנסיעות. כמובן שחשבנו גם על שילוב בין שתי התוכניות, וכיום ספינת הדגל שלנו באלפים היא פעילות "מהפיסט החוצה +",שהיא השילוב האולטימטיבי בין הפעילות "צייד פאודר" לבין "מהפיסט החוצה"- כלומר סדנת גלישת אוף פיסט במשך שבוע בשלג הטוב ביותר באלפים!

דוגמה לפעילות מקצועית עם ישראלים: קורס בטיחות וגלישה מחוץ לפיסט למדריכי הסקי והסנובורד הישראלים. המדריכים הישראלים עוברים גם הם קורסים ב"הרים מאונטיינס"- החל משנת 2012 מחייב איגוד מדריכי הגלישה הבין לאומי גם את הבנים ה"אקזוטיים" שלו (להלן- מדריכי סקי וסנובורד ישראלים) לעבור השתלמות בטיחות וגלישה בשלג עמוק עם מדריכי הרים גבוהים.
אחת החוויות המיוחדות ביותר גם למדריכים וגם לי היה העברת התכנים המקצועיים לראשונה בשפת הקודש שהייתה כרוכה בלא מעט המצאה של מילים חדשות וזיעה.. בסוף אלוהי מזג האוויר נעתר לבקשתנו והתברכנו בכמויות שלג נאות (שלימים התבררו כספתח לאחד החורפים המושלגים ביותר באלפים בשנים האחרונות) והיתה זו בהחלט חוויה והפתעה נעימה לראות את רמת הגלישה של המדריכים הישראלים שלא אכזבה.

יש עוד אין ספור פעילויות ואפשרויות ומי שמעוניין יותר ממוזמן/נת להעיף מבט באתר האינטרנט, לגלוש בגלריות השונות ולבחור איזו פעילות הכי מתאימה לו. אני וצוות המדריכים בבית הספר נשמח לעמוד לרשותכם ולענות על כל שאלה שיש לכם בתחום.
www.harim-mountains.com

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה