מדריך סקי זה הכי אחי!

על ידי 1 בינואר 2013מכור ללבן

קורס עמק

לכל גולש עברה בראש לפחות פעם אחת המחשבה "רגע, למה שאני לא אהיה מדריך סקי סנובורד?"
אז למה לא באמת? קורס מדריכי סקי (או סנובורד) הוא דרך נהדרת לשפר את הטכניקה ולמקסם את היכולות שלכם על השלג. כמובן שתרכשו גם את הכלים להעביר את האהבה שלכם לספורט הלבן לדור הבא ואולי אף להרוויח כמה גרושים תוך כדי.

במקום שנספר לכם מה שגוגל יכול בקלות לפרט ולהסביר, ניתן לשני מדריכים מוסמכים להציג את קורס המדריכים ואת חיי מדריך הסנובורד הישראלי דרך העיניים שלהם:

קודם כל, ספרו קצת על עצמכם

ליאור: אני ליאור כספי, בת 18, מראשון לציון. אני גולשת סקי מגיל 10 וסנובורד מגיל 12. את הקורס שלי עשיתי בחורף האחרון אחרי ציפייה ארוכה.

תומר: שמי תומר שולמן, אני בן 41, נשוי ואב לשלושה ילדים (הגדול כבר גולש סנובורד). מתגורר בגני תקוה,
ביום יום אני עוסק בנדל"ן, יש לי חברה לשיווק פרויקטים למגורים. במסגרת איגוד מדריכי הסקי והסנובורד אני משמש כיום כיו"ר האיגוד.

מה גרם לכם לרצות לעשות קורס מדריכים?

ליאור: מהשנייה שעליתי על סנובורד בפעם הראשונה התאהבתי ואמרתי לעצמי "אני רוצה להיות מדריכת סנובורד". לא האמנתי שאזכה להגשים את משאלת בת-המצווה שלי 6 שנים לאחר מכן.
סיבה נוספת היא האהבה שלי להדרכה. כמדריכת שחייה יצא לי לחוות את הסיפוק האדיר שהדרכה נותנת. השילוב בין שלג להדרכה פשוט נשמע לי מדהים.
עוד דבר משמעותי הוא שידעתי שהקורס ישפר את יכולות הגלישה שלי בטירוף, מה שהיה תמריץ גדול.

תומר: התחלתי לגלוש סנובורד בשנת 1994, כשהספורט עוד לא היה ממש מפותח בארץ. לקחתי שיעור של שעה בחרמון ואת שאר הלימוד עשיתי באופן עצמאי, מה שלא הביא אותי לרמת גלישה גבוהה במיוחד.
לאחר שלוש שנים של גלישה, במהלך יום גלישה בחרמון, נפלתי ממצוק ועברתי תאונה קשה ביותר. שברתי חוליה בגב והיו לי שני שברים פתוחים ביד ימין.
לאחר השיקום מהתאונה החלטתי שאם אני ממשיך בגלישה זה יהיה רק במסגרת מסודרת.
בשנה שלאחר מכן עוד לא יכולתי לגלוש, אך אחריה התחלתי לצאת לקבוצות מסודרות עם הדרכה בלבד.
באחד הימים בהם גלשתי בחרמון הכרתי מדריך מהאיגוד שהעביר יום הדרכה לקבוצה. בדרך חזרה הוא תפס איתי טרמפ, כך התוודעתי לראשונה לקיומו של האיגוד מדריכי הסקי והסנובורד הישראלי.
מיד עלה בי הרצון להמשיך בלמידה ולהתנסות בקורס מדריכים. קיבלתי ממנו את הפרטים וכך הגעתי לקורס מדריכי סנובורד.
איפה הועבר הקורס וכמה זמן הוא נמשך?

ליאור: הקורס שלי נמשך כעשרה ימים והתבצע בעיירה שלאדמינג שבאוסטריה, כ-100 ק"מ מזלצבורג. העיירה שוכנת במרכז מרחב הגלישה הענק שלאדמינג-דכשטיין, כך שהגלישה הייתה מאוד מגוונת.

תומר: את הקורס עברתי בשנת 2000 באתר בשם הינטרטוקס שנמצא בעמק זילרטל שבאוסטריה. הקורס נמשך 10 ימים (על השלג).

איך נראה יום אופייני בקורס ומה התכנים שהועברו בו?

ליאור: השכמה הייתה בסביבות השעה 7:00 בשביל ארוחת בוקר והתארגנויות וב-9:00 התחלנו לגלוש. חילקו אותנו לחמש קבוצות, מתוכן שלוש עוברות את הקורס בגרמנית ושתיים באנגלית. בכל קבוצה היו כ-10 גולשים עם מדריך צמוד שגולש עם הקבוצה כל השבוע. את הזמן על ההר מחלקים בין עבודה על הטכניקה האישית לבין התנסות בהדרכה בתוך הקבוצה.
אחר הצהריים חזרנו לאכסניה וב-17:00 מתחיל השיעור העיוני. תכני השיעורים היו מאוד מגוונים, החל ממדע התנועה, אנטומיה ועזרה ראשונה, בטיחות, ציוד, תורת ההוראה וכלה בהיסטוריית ענף הסנובורד.
בסוף הקורס נערכים מבחנים עיוניים ומעשיים על כל התכנים שהועברו בו. המבחנים המעשיים דורשים הפגנת יכולות גלישה כגון שליטה במהירויות גבוהות, טכניקה טובה וגם תרגילי פריסטייל.

תומר: יום אופייני מתחיל בשעה 8:00. לאחר ארוחת הבוקר יוצאים להר וגולשים עם הפסקות עד השעה 16:00.
הגלישה מתחלקת לכמה סוגים – גלישה חופשית לחימום וגלישה בכל סוגי המדרונות תוך שימת דגש על שיפור הרמה והסגנון. החלק האחרון הוא לימוד מתודיקת הדרכה. תוך כדי הגלישה מסביר המדריך את הדרך ללמד חניך כיצד לגלוש.
עם החזרה למלון יש הפסקה קצרה ואחריה מתחיל החצי השני של יום הלימודים והוא החלק התיאורטי, בו לומדים פיזיולוגיה, תורת הלימוד, הסברים על טכניקה לגלישה המעשית וכו'.
מה דרש מכם הקורס?

ליאור: הקורס דרש ממני הרבה מאוד סבלנות ועבודה קשה. אם לא לוקחים את הקורס ברצינות ולא משקיעים מאמצים ללמוד ולהשתפר הסיכוי לעבור לא גבוה. האוסטרים מאוד נוקשים ולא מוכנים לעשות הקלות וויתורים.

תומר: בתחילת הקורס לאחר חימום קצר מתבצעת בחינת כניסה. כל חניך יורד באופן עצמאי מדרון ונדרש לרמת גלישה מינימלית. הדברים החשובים הם גלישה במהירות סבירה ושליטה טובה במהירות ובסיבובים. מי שיש לו את הרמה המספקת יתחיל את הקורס. מי שלא, יורשה להישאר ולגלוש באופן עצמאי אך לא ישתתף בקורס.
בסוף הקורס יש בחינות, אחת תאורטית ושלוש מעשיות – יכולת גלישה כללית, הדגמה של גלישה נכונה (סוג מסוים) והעברת שיעור לדוגמה
.

האם קורס מדריכי סקי או סנובורד מתאים לכל אחד?

ליאור: לדעתי לא. בנוסף לרמת הגלישה הנחוצה, צריך רצון אמיתי ללמוד ולהשתפר וכמובן יחסי אנוש מצוינים שהם חלק מהותי בהדרכה.

תומר: לא. הקורס דורש רמה גבוהה מאוד של מחויבות ורצינות וכמובן יכולות גלישה מתקדמות.

יצא לכם לעבוד בתור מדריכים? אם כן, ספרו איפה, מתי, באיזה מסגרת וכמובן איך היה

ליאור: במרץ האחרון חזרתי לשלאדמינג כדי להיות עוזרת מדריך בקבוצה ישראלית. היה כיף אדיר ואחד משבועות הגלישה הכי טובים שלי אי פעם. בנוסף, יצא לי גם ללמד חברים לגלוש בחרמון. לראות אותם בתחילת היום בקושי עומדים, ובסופו כבר גולשים בלי פחד בשיאון, היה מאוד מספק וכמובן גם כיף גדול.

תומר: אני מדריך קבוצות מאז שנת 2001, בין קבוצה לשלוש בשנה. יצא לי להדריך בעיקר באיטליה ואוסטריה- מקבוצות של מתחילים (פעם ראשונה על השלג) ועד קבוצות מתקדמים שגולשים בערך ברמה שלי.
במהלך השנים עברתי הרבה קורסים והשתלמויות, חלקן הועברו ע"י טובי המדריכים באירופה,
שלוש שנים ברציפות עברנו השתלמות ע"י המדריך הראשי של נבחרת הפריסטייל של אוסטריה, מה ששיפר משמעותית את יכולות הגלישה שלנו.

יש לכם טיפים למי שרוצה לעשות קורס מדריכים ולעבור אותו בהצלחה?

ליאור: אל תחששו לעשות את זה. זו חוויה אדירה, מכירים אנשים מכל אירופה וזה ייתן לכם המון כגולשים וגם כבני אדם. תבואו בראש פתוח, עם מוטיבציה ללמוד והכי חשוב, אל תשתו יותר מידי בערב כדי שתוכלו לקום רעננים בבוקר.

תומר: על מנת לצאת לקורס מדריכי סקי או בסנובורד יש לעמוד בקריטריונים גבוהים הן ברמה האישית והן ברמת הגלישה.
אני ממליץ לצאת לחופשות שיש בהן קבוצות עם הדרכה ורצוי עם מדריכי האיגוד, כך תעלו את רמת הגלישה שלכם ותהיו יותר מוכנים לעמוד בדרישות קורס ההדרכה.
לפרטים על האיגוד ניתן להיכנס לכתובת :
www.ski4u.co.il

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה