משחקי החורף האולימפיים

על ידי 1 בפברואר 2006מכור ללבן

אולימפיאדת הקיץ היא האירוע בעל החשיפה הרחבה ביותר בעולם. שידורי המשחקים מגיעים אל שני שלישים מן האנושות (!), 4 מיליארד צופים, דרך הטלוויזיה לבדה, וישראלים רבים אינם יוצאים מן הבית כלל באותם שבועות עמוסי אדרנלין. למרבה הצער, המצב שונה בתכלית כשמדובר באולימפיאדת החורף, שילוב מדהים של שלג וספורט ברמה הגבוהה ביותר, שמשום מה אינו מסוקר כמעט באף אחד מן הערוצים על הממיר שלכם. אולימפיאדת החורף הבאה תתקיים בטורינו, איטליה, וטקס הפתיחה החגיגי יערך ב-10 לפברואר 2006. זוהי הזדמנות פז להציג בפניכם את החגיגה המרהיבה הזו, ולספר לכם כמה עובדות על ההתמכרות הבאה שלכם: משחקי החורף האולימפיים.

 

האולימפיאדה הראשונה נערכה ביוון העתיקה בשנת 776 לפני הספירה. המשחקים המשיכו להתקיים אחת ל-4 שנים, כשהם מלווים בריטואלים פוליטיים ודתיים מפוארים, לאורך 1000 שנים בקירוב, עד לנפילתה של האימפריה ההלניסטית. 1500 שנים מאוחר יותר, ב-1894, כינס הברון הצרפתי פייר דה קוברטין ועידה קטנה בסורבון שבפריז, שעניינה חידוש המסורת האולימפית. במהלך אותה התכנסות הוא הצליח לשכנע נציגים מתריסר מדינות בנחיצותם של משחקים אולימפיים בינלאומיים ולהקים את הוועד האולימפי. בו במקום הוחלט על קיום האולימפיאדה המודרנית הראשונה באתונה, ב-1896, סמוך לאתר בו נערכו המשחקים בעת העתיקה. באולימפיאדה הזו השתתפו 245 אתלטים מכ-14 מדינות, גברים בלבד, שהתחרו ביניהם על 119 מדליות.
מאז ועד היום הוכנסו במשחקים שינויים רבים, כאשר המשמעותי ביותר מבחינתנו התרחש באולימפיאדת לונדון ב-1908, אז הוכרז על ענף אולימפי חדש – החלקה על הקרח, שפתח את הפתח לספורט השלג. ספורט החורף התפתח במהירות וצבר פופולאריות, אבל הוועד האולימפי, גוף שמרני ולא ממש מעודכן, נדרש ל-20 שנה נוספות כדי לקבל את ההחלטה על ייסוד משחקי החורף האולימפיים כאירוע נפרד. אולימפיאדת החורף הראשונה נערכה ב-1924 בשמוני, צרפת, ולקחו בה חלק 294 ספורטאים מ-16 מדינות, שהתחרו ב-14 קטגוריות.
משחקי החורף מתקיימים אחת ל-4 שנים, בפברואר, ונחשבים לתחרות ספורט השלג החשובה והיוקרתית ביותר בעולם. משנת 1994 מתקיימים משחקי החורף שנתיים מוקדם יותר במטרה לבדל בין אולימפיאדת הקיץ והחורף, והמסורת הזו נשמרת עד היום. במרוצת השנים האולימפיאדה גדלה הן מבחינת כמות המשתתפים, הן מבחינת מספר הענפים הרשמיים, התארחה כמעט בכל מדינה מושלגת על הכדור והתבססה כאחד מאירועי הספורט המסקרנים בעולם. כיום, אחרי 82 שנים של אולימפיאדות חורף, איש אינו מעז לזלזל באירוע הזה. באולימפיאדת טורינו, שתיערך בפברואר 2006, יתחרו 2500 ספורטאים מ-85 מדינות לאורך 17 ימים של חגיגה לבנה. 10,000 עיתונאים יבטיחו שהמשחקים יגיעו לכל חור על כדור הארץ, כולל למקלט הטלוויזיה הפרטי שלכם, אז אל תגידו "לא ידענו".

 

סנובורד
הסנובורד זכה לתו התקן האולימפי רק ב-1998, באולימפיאדת נאגנו, יפן, אז הוכר כקטגוריה נפרדת ורשמית. ההתחלה כללה מקצים בשני סגנונות, Half pipe ו-Slalom, ובהמשך התווסף גם ה-Snow-Cross. להלן מורה נבוכים קצר, שאמור להכשיר אתכם לצפייה במשחקים הבאים עלינו לטובה:
Half Pipe – הגלישה מתקיימת בתוך 'חצי צינור' חצוב בשלג, שנמתח לאורך 100 מטרים. מהירות הגלישה והחדות של צידי הצינור מאפשרים לגולש לבצע תרגילים מרהיבים בשניות הארוכות בהן הוא מרחף באוויר. הדרישה הבסיסית היא לעשות כמה שיותר תרגילים בזמן קצוב, ורצוי שיהיו מקוריים ומעניינים.
Alpine – Parallel giant slalom – מהירות, מהירות, מהירות. זהו המקצה שרובנו מזהים בשם 'סללום'. הגלישה מתבצעת במדרונות תלולים עליהם מפתחים הגולשים מהירויות לא שפויות. קל מאוד להבין את החוקים: התחרות היא ראש בראש, זוג גולשים מההתחלה ועד הסוף, כאשר המנצח הוא זה שמגיע ראשון לקו הסיום.
Snowboard Cross – נחשב לסגנון ה-Down hill הקשה מכולם. הגולש נדרש לרדת במדרון תלול ולעבור בדרך קפיצות ענק ומכשולים, כאשר על כל טעות הוא משלם בנקודות. ארבעה גולשים יוצאים למקצה ביחד, והשניים שמשיגים את התוצאות הטובות ביותר עוברים לשלב הבא.
3 שמות שאתם חייבים להכיר- Ross Powers ו- Danny Kass הם הגולשים הבולטים ביותר בענף, ונחשבים לעילוי שירד אלינו מהשמיים בכל מה שקשור ל-Half Pipe. Clark Kelly היא הגולשת המפורסמת בעולם, שבאולימפיאדת החורף הקודמת בסולט לייק סיטי (2002) קטפה בקלילות את מדלית הזהב ב-Half Pipe.

 

סקי
ציורי קיר עתיקים שנמצאו בערבות השלג של רוסיה, מוכיחים כי כבר לפני 6000 שנה השתמש האדם הקדמון בסוג של מגלשי סקי על מנת לנוע ממקום למקום. לוועד האולימפי לקח קצת יותר זמן להבין שמדובר ברעיון גאוני, אבל ב-1930 הוכרז הסקי כענף אולימפי. במשחקים האולימפים ישנם 5 סגנונות סקי, שכל אחד מהם מתחלק לתת-קטגוריות. חלקם לא ממש ידועים לגולש הישראלי הממוצע (מישהו יודע מה זה 'נורדיק-סקי'?), אבל אחרים מוכרים לנו מאוד מערוצי הספורט הזרים, כמו למשל קפיצות למרחק ותחרויות סללום למיניהן. להלן הצגה בסיסית של המקצים המרכזיים:
Alpine Skiing – כולל בתוכו את כל סגנונות ה-Down hill וה–Slalom. הגולשים מגיעים למהירויות מטורפות על גבי מדרונות תלולים להבהיל, מה שדורש טכניקה מושלמת ורמות דיוק אבסולוטיות. המנצח הוא זה שמשיג את הזמן הטוב. המקצים בקטגוריה הם: Downhill, Super-G, Giant slalom ו-Slalom. ההבדלים בין המקצים אינם גדולים, אבל לכל אחד מהם שיטת ניקוד ודגשים שונים.
Cross Country Skiing –סקי מישור- המרתון של הסקי. נחשב לקשה ביותר מבחינה פיזית, ודורש אימונים מפרכים וכושר גופני עילאי. ההבדלים בסגנונות הקרוס קאנטרי הם במרחק הגלישה, שמתחיל ב-10 ק"מ למקצה הנשים הקצר ונגמר ב-50 ק"מ למקצה הגברים הסיזיפי.
Freestyle Ski – ענף מרהיב ומאתגר המחולק לשני מקצים: המוגלס- ירידה מהירה בין מכשולים, והקיקרס- מקפצות ענק השולחות את הגולש אל השמיים. הדגש הוא על סגנון הגלישה, על הפניות החדות שמבצע הגולש כשהוא מתפתל בין המכשולים, על המהירות ועל רמת הקפיצות. בזמן הקפיצות הגולשים מבצעים תרגילי אקרובטיקה עוצרי נשימה.
Ski Jumping – תחרות פופולארית שמלווה את אולימפיאדת החורף מאז המשחקים הראשונים בשמוני. הגולש צובר מהירות על גבי ירידה צרה ותלולה באורך 70-100 מטר, ובסופה מתנתק מהקרקע ונורה במהירות מסחררת לקפיצה, המגיעה בשיאה ליותר מ-200 מטר (!). היציבות באוויר היא המפתח להצלחה, ונשימה אחת לא מאוזנת או תנועה לא נכונה עלולות להסתיים בהתרסקות.

 

ועכשיו לצד הישראלי
באולימפיאדת טורינו תיוצג ישראל בפעם הראשונה בענף הסקי, נציגנו הוא מיכאל רנג'ן בן ה-27, מיכאל התחרה בסבב של פדרציית הסקי עוד באוקראינה, הוא עלה לארץ בשנת 2001 ולאחר שרות צבאי קצר הצטרף להתאחדות הסקי הישראלית ב 2003. באןתה שנה ייצג את ישראל באליפות העולם אשר נערכה בסנט אנטון וב-2005 באליפות העולם בבורמיו, את התחרות בבורמיו סיים מיכאל במקום ה-24 המכובד מאד מתוך 120 מתחרים. את מיכאל תוכלו לראות ולעודד ב 20/02 בתחרות הסללום הענק וב- 25/02 בתחרות הסללום.
בהצלחה…

לפוסט הבא
משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה