סוגי שלג

על ידי 1 בפברואר 2005מכור ללבן

בעברית ישנה אמנם רק מילה אחת המתייחסת ללבן הקר הזה – "שלג", אך למעשה הוא מגיע בלא מעט גרסאות. כל גולש יבין אם תאמרו לו שהיה "שלג טוב", או חס וחלילה "שלג רטוב" או "קשה", אבל ההבחנות הללו הן על פי רוב מגושמות מידי ואינן מיטיבות לתפוס את מגוון סוגי השלג והשפעתם על חוויית הגלישה. בכתבה הבאה ננסה להבין מהוא שלג, לסקור את תנאי השלג השונים בהם נתקל הגולש ולמנות את יתרונותיהם וחסרונותיהם של כל אחד מהם. בהיעדר מילים מתאימות בשפת הקודש, ניאלץ להשתמש פה ושם בלשון עמים זרים.

אז מה זה בעצם שלג? רוב האנשים מתייחסים אליו כאל מים קפואים, אך למעשה מדובר בתופעה אקלימית מורכבת היכולה ללבוש מספר צורות. שלג מורכב מקריסטלים של קרח, או בשמם הפורמאליhexagonal prisms, הנוצרים כשהמים מגיעים לטמפרטורה נמוכה מאפס מעלות. לאחר היווצרותם של הקריסטלים הם מתחילים את דרכם אל הקרקע, אותה הם פוגשים בכמה תצורות אופייניות:

קריסטלי קרח – קריסטלים בודדים במבנה של משושים סימטריים, הנוצרים מהתעבות מים באוויר סביב גרעין, שהוא על פי רוב גרגר אבק זעיר. מימדיהם נעים בין גודל מיקרוסקופי למילימטרים בודדים בלבד.
פתיתי שלג – צבר של קריסטלי קרח, המאוגדים יחדיו לכדור אוורירי. בתנאי אקלימיים בהם השלג "רטוב" יחסית ודביק, גודלם של פתיתי השלג עשוי להגיע עד לקוטר של 10 ס"מ.
כפור– rime – טיפות מים קפואות זעירות, הקופאות במהירות הבזק על גבי חפצים איתן הן באות במגע. לעיתים ניתן לראות טיפות כאלה על גבי פתיתי שלג.
ברד – טיפות מים קפואות וגדולות יחסית, המגיעות לקרקע בצורת גושי קרח קשיחים.
Graupel- סוג של ברד המתאפיין ברכות / נימוחות, ולמעשה נמצא באמצע הדרך בין ברד לפתיתי שלג.

כל מי שהתחיל מלמעלה וגמר למטה, יודע שעל גבי אותו מדרון ניתן למצוא סוגי שלג מגוונים. השלג משתנה בהתאם לגובה, לטמפרטורה, תנאי הרוח, החשיפה לשמש וכמובן, כמות הגולשים. גולש טוב יודע להתמודד עם מגוון סוגי שלג ולהפיק מכל אחד מהם את המרב. עכשיו, כשאנו מבינים קצת יותר מהו בעצם שלג, בואו ונראה כיצד משפיע סוג השלג על חווית הגלישה.
powder – שלג אבקתי טרי שטרם נכבש, המורכב מפתיתי שלג וקריסטלים היוצרים משטח חלק ורך. התחושה בגלישה על משטח כזה מזכירה, כך מספרים, ציפה בתנאים של חוסר משקל. משטח טוב של פאוודר מתפקד כמין "כרית" במקרים של נפילה, ובמידה והשכבה עבה מספיק ואין מתחתיה סלעים ושאר מרעין בישין, נוצרים תנאים מעולים לאימון של קפיצות מסובכות, מהן מוטב להימנע על גבי שלג מהודק.
מרבית גולשי הסנובורד, כמו גם רבים מגולשי הסקי, רואים בגלישה על פאוודר את חוויית הגלישה האולטימטיבית. חשוב לזכור עם זאת, כי הפאוודר אינו תמיד מדרון של שושנים. עבור גולשים שאינם מנוסים מספיק יכול הפאוודר להוות מכשול קשה, כיוון שעל מנת "לצוף" חייב הגולש להתקדם במהירות, אגב שימוש בטכניקה מעט שונה מהרגיל.
משטח של פאוודר מחייב שימת לב יתירה לכמה עניינים, ובראשן סכנת המפולת. במקרים בהם מצטברת שיכבה עבה וכבדה של שלג, בשילוב צירוף מקרים טבעי או פעולה הרת אסון של גולש, עלולה להתרחש מפולת שלגים. על מנת להפחית במידת האפשר את הסיכויים להיקלע לסיטואציה מסוג זה, חשוב להתעדכן בתחזיות רלוונטיות באתר ולהימנע מכניסה לאזורים או מסלולים סגורים. המראה החלק, הרך והמושלם של שכבת פאוודר טרייה עשוי אף הוא להוביל להסתבכות, שכן לעיתים היא לא באמת עבה, ומתחת לאבקה הלבנה מתחבאים סלעים, גושי קרח ואפילו תהומות. מראה עיניים הוא דבר משכנע וגולשים רבים נוטים "ללחוץ על הגז" כשהם רואים פאוודר, לגלוש מהר וחזק יותר ולבצע תרגילים מסובכים, שאינם תמיד במקומם. אז בפעם הבאה שאתם נתקלים במרבד שלג אוורירי וחלומי, נא לפקוח שבע עיניים, למשש את השום שבכיס ולגלוש בזהירות.

Crud- הוא שלב ההתפתחות הבא של הפאוודר באתרי הסקי. הגולשים, כדרכם, גולשים על פני משטח הפאוודר, שנכבש בצורה לא-אחידה. במקומות מסוימים עליהם עברו גולשים רבים הוא נדחס, בעוד שנקודות אחרות השלג נשאר רך ואוורירי, כך שהמשטח המתקבל הוא הטרוגני ולעיתים מסובך לצליחה. גלישה עלCrud היא תובענית יחסית ומאלצת את הגולש לשמור על ערנות גבוהה. מומלץ לגלוש בברכיים כפופות ובעיניים פקוחות לרווחה, על מנת להיטיב לספוג את המהמורות הנוצרות עקב תוואי השטח המשתנה. גלישה כזו היא על פי רוב דינאמית מאוד ומשפרת את יכולת הגלישה הכללית.

Crust- שלג רך, שחלקו העליון בלבד נמס מחומה של השמש ואז קפא שוב ברוח הקרה, כך שנוצרה קליפה קשה על גבי המשטח. כאשר השכבה הקפואה דקה יחסית היא נשברת ממשקל הגולש והחיכוך בסכינים, וכאשר היא עבה הגלישה מתבצעת על גביה. ככלל, תנאיCrust אינם נחשבים לתנאי גלישה מהנים במיוחד.

slash- שלג הנמצא בתהליך התמוססות עקב תנאים של שמש וטמפרטורה גבוהה. שלג בתצורת הסלאש נוטה להיות "רטוב" ודביק יותר, מה שמוביל להיווצרות גושים גדולים של שלג "כבד", המקשים על תמרוני הגלישה. תנאים מסוג זה מוכרים לנו היטב מן החרמון. חסרונותיהם ברורים ומצערים ויתרונם היחסי טמון באופן בו הם מרככים נפילות.

קרח – מרבית הגולשים שונאים תנאי קרח ממש כשם שהם אוהבים את הפאוודר. למעשה, לא קיים קרח אמיתי על מדרונות הגלישה אלא רק שלג, שנמס וקפא מספר פעמים עד ליצירת משטח קשיח וחלק. קשה מאוד להישאר בשליטה על משטח כזה, שכן המגלש אינו ננעץ בשלג וההחלקה מהירה מאוד. בגלישה על משטח קרח חשוב להיזהר שבעתיים, שכן כל נפילה עשויה להיות כואבת במיוחד ופציעות הופכות לדבר שבשגרה.

גלישה מהנה

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה