ואל טורנס- אישגל- סלה רונדה- חרמון- לה פלאן- מאיירהופן- טין- חרמון. ככה נראות חופשות הסקי של רובנו מאז שנות התשעים, כמעט בלי שום שינוי. השנה רמי מהנבחרת שלנו החליט לשבור את מעגל הקסמים הזה, ויחד עם בן זוגו הקבוע לגלישה ספי, יצאו לגלוש אל הלא הנודע ב…רוסיה! רוצים לדעת מה הביא אותם לשם ואיך היה? תמשיכו לקרוא את מה שרמי שמספר כאן:

 

ספי ואני רודפים אחרי פאודר ביחד כבר למעלה מעשור. שנינו אומנם גולשים כל החיים בערך, אך גלשנו ביחד לראשונה כשהוא עשה את עונתו השנייה בFERNIE BRITISH COLOMBIA, כאשר זו הייתה עונת הגלישה השנייה של ספי באתר והראשונה שלי שם (הייתי אחרי עונת גלישה בניו זילנד). מאז אנחנו מטפסים את החרמון ברגל כל שנה בשלג הראשון (כי האתר סגור ואסור לתת לפאו פאו להתבזבז), ורודפים באופן קבוע אחרי סופות באירופה לצורך החופשות בחו"ל. אנחנו טסים רק דקה 90 (אם אין סופה אז אין פאודר ואז למה לטוס…), ולשנינו יש סעיפים בחוזה העבודה שלנו המאפשר יציאה לחופשת סקי בהתראה של 48 שעות (הסעיף הכי חשוב בחוזה). אנחנו לא מתעניינים יתר על המידה באפרה סקי – מהסיבה הפשוטה שלאחר 8 שעות של פאודר ביום, אין לך כוח לכלום אח"כ – ולכן בחירת האתרים שלנו נעשית לפי שני משתנים עיקריים בלבד: איכות השלג וכמות השלג, כאשר גם לגודל ההר ישנה חשיבות קטנה. וכך, ביום בהיר אחד בישראל של ינואר 2016, עם 3 מטר בסיס ותחזית של עוד שלושה מטר פאודר בתשעה ימים (ותודה ל-powder.ninja שעוזר לנו לבחור מה היעד המושלג ביותר), החלטנו לטוס לגלוש ברוסיה. סגרנו דירה דרך האינטרנט בעזרת עובדי הייטק דוברי השפה המקומית (אל תבנו על אנגלית), ויאללה בלגאן.

 

 

אז נוסעים לרוסיה. קודם למוסקבה באל על ולאחר מכן קונקשיין לגורקי גורוד, עיירה ליד סוצ'י שעל גדות הים השחור.

קל מאוד להגיע, דירה מעולה 90 מטר, יחסית מעל התקציב הרגיל שלנו, אבל מכיוון ששמונה ימי סקי-פס עלו רק 800 ₪, החלטנו להתפנק בסעיף הדיור. חוץ מזה, עיירת סקי עם יותר אווירה מהרבה אתרים במערב אירופה, תחבורה ציבורית בזול והכי חשוב – מפוצץ שלג.

מומלץ מאוד בנסיעה כזו לנסוע עם אפליקציית תרגום שיודעת לעבוד OFFLINE, כי 99% מהרוסים לא מדברים אנגלית, אנחנו השתמשנו באפליקציית YANDEX, שנתנה יופי של עבודה.

גלשנו בשני אתרים, גורקי גורוד, שם גלשנו יומיים והוא אתר הבית של העיירה וברוזה חוטור, אתר שנמצא במרחק של 5 דקות נסיעה באוטובוס. שני האתרים דומים בגודלם לאתרים אוסטרים, שניהם עם גונדולות ורכבלים חדישים (אני אישית מכיר מספר אתרים במערב אירופה שיקנאו מאוד במערכת הרכבלים שהרוסים בנו) ודי רואים שפוטין השקיע לאולימפיאדה. ספאסיבה ולדימיר!

אתחיל ברוזה חוטור, שבו גלשנו את מרבית הזמן. זה לחלוטין לא אתר למתחילים. כלומר תוכלו למצוא אזורים קטנים בכחול, אבל רוב האתר הוא מסלולים אדומים ושחורים ואני לא בטוח ביכולות האנגלית של מדריכי הסקי (בניגוד למורי הדרך באזור שמדברים אנגלית שוטפת עקב ניסיון בין לאומי רב). אבל בתכלס, למי איכפת, באנו בשביל הפאודר, והוא לא במסלולים (למרות שהיו גם

ימים שהוא כן היה שם! ). ופה הנק' להכניס שאם אין לכם טרנסיוורים (משדרי גילוי למפולות, ניתן להשיג בסקי-פס החל מהשנה), אתי חפירה ופוקרים Probe)) – אל תצאו מחוץ למסלול. תנאי המפולות בכל התקופה שהיינו שם היו 4 ו- 3 (מתוך 5), ואזורים בלי עצים הנראים מפתים הם סכנה באתר תלול כמו זה.

חברים, זהו אתר פרי רייד במלוא רמ"ח איבריו. Steep and deep במיטבו, מלא נקודות נסתרות, המון עצים לימים מושלגים, שטח פתוח בפסגות לליינים כיפיים. גלשנו פאודר כל יום, ולא היה חסר ממנו למרות כמות נכבדת של ציידים כמונו. האתר מגיע לגובה של 2,800 מטר ומתחיל מגובה 1,000, כאשר יש שלג גם בגובה של 500 מטר. התור הכי ארוך שנתקלנו בו היה של 10 דקות גג. ביום השני שלנו באתר לקחנו מורה דרך מקומי דרך yeti.guide, שסיפקו לנו מדריך דובר אנגלית בעל ניסיון של 10 עונות רצופות. זוהי חברה חדשה יחסית, אך צעירה ודינמית, שמציעה גם הלי סקי וטורינג. המחירים נוחים מאוד. לשמחתנו, ומפאת חוסר עבודה, הצטרפו אלינו עוד שני מדריכים, אחד מהם גולש נבחרת רוסיה לשעבר. שווה את החוויה, מומלץ בחום בכל אתר שאתם מגיעים אליו לפרירייד. אין כמו לגלוש באתר אחרי שעושים לכם היכרות עם הנקודות הסודיות שלו…

 

בסופו של דבר, זוהי חוויה מומלצת מאוד, מה גם שהאזור כמעט ולא מתוייר ע"י אנשים מהמערב, מה שמבטיח חוויה די ייחודית.

 

 

אתר נוסף שגלשנו בו הוא אתר הבית של העיירה שלנו בה, גורקי גורוד. זהו אתר מעט נמוך יותר, יותר קל ברמה לגולשים מתחילים, אך עם זאת גלישת העצים בו נחשבת ברמה יותר גבוהה מאשר רוזה חוטור. בפועל, הוא פשוט פחות עמוס, כך שהזהב הלבן האוורירי בו נשמר ליותר זמן. אתר שהעלה חיוך על פנינו בשני הימים שגלשנו בו, היה בו את אותו בסיס עליון של שלושה מטר, ותוספת שלג שלא הפסיקה לרדת. יש גם סקי לילה למי שמעוניין.

האתר האחרון הקרוב לעיירה גורקי הוא האתר גזופרום. זהו האתר של כביכול האוליגרכיה המקומית, יחסית מתון ולגולשים מתחילים, אך עם זאת גם קטן. לא גלשנו בו. בחורף הזה ייפתח בדרך מגורקי לרוזה עוד אתר חדש, מה שייתן רצף די גדול של אתרים ומרחב גלישה שיספיק לכם גם לחודש רצוף של גלישה…

בסופו של דבר, זוהי חוויה מומלצת מאוד, מה גם שהאזור כמעט ולא מתוייר ע"י אנשים מהמערב, מה שמבטיח חוויה די ייחודית. ד"א לא הזכרתי את האפרה סקי מכיוון שלחובבי פאודר כמונו אין בו יותר מדי עניין (קמים בשש וחצי לתת ליינים ראשונים), אבל הוא שם, ולפי מה שנראה הוא לא רע בכלל 😉

 

עלויות:

 

טיסה – 400$ דרך אל על (ניתן להזמין באתר אל על טיסות לסוצ'י דרך מוסקבה)

דירה – 110 יורו ללילה לדירת שלושה חדרים שיכולה לאכלס 2-6 אנשים

סקי פס– כ 100 ₪ ליום גלישה

הדרכה מקומית – 250 ₪ ליום לאדם

נסיעות פנים מסוצ'י לעיירות – כ 75 ₪

אוכל – תלוי בכם, ואנחנו מחובבי הבישול הביתי והכנת סנדוויצ'ים להר – אבל זול מאוד.

מסעדות – לא יותר מ-50 ₪ לארוחת שלוש מנות כולל שתייה.

ספא/מסאז' – 100-200 ₪ לשעת פירוק גוף.

SHITLOADS OF POWDER – PRICELESS

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה