סקי במזרח

על ידי 1 בפברואר 2005מכור ללבן

נמאס לכם לגלוש בצרפתית? מרגישים ששוויץ כבר קטנה עליכם? אין מתכון מוצלח יותר לרענון תאוות הגלישה מנסיעה לחופשת סקי בארץ בה טרם ביקרתם, רצוי בצידו השני של הכדור. המזרח הרחוק מציע, אם ידעתם ואם לאו, חוויות גלישה עשירות ומרגשות, בסביבה שונה מכל מה שנתקלתם בו באירופה. אין משמעות הדבר ויתור על נוחיות או מתקנים חדישים, אלא באווירה אחרת, בין אם מדובר באנשים שסביבכם, במיני המזונות או בהיצע הבילויים של שעות הערב. את סצנת הגלישה במזרח מובילות שתי מדינות – יפן ודרום קוריאה. תשפטו בעצמכם…

 

דרום קוריאה
תעשיית הסקי בדרום קוריאה היא צעירה יחסית, וכשאנו אומרים צעירה אנו מתכוונים לזה – אתר הסקי הראשון במדינה נפתח לגלישה לפני 30 שנה בלבד. הקוריאנים, לפחות אלה המאכלסים את דרום המדינה, ידועים בפתיחותם החייכנית לחידושים, וספורט הגלישה אומץ על ידם בהתלהבות אופיינית. כיום פעילים בדרום קוריאה כ-13 אתרי סקי, מחציתם במרחק של שעה נסיעה בלבד מן הבירה סיאול, ומספר אתרים נוספים נמצאים בשלבי בנייה שונים.
אתרי הסקי בקוריאה אינם מפלצות ענק, אלא אתרים בגודל בינוני או קטן. באתר הגדול ביותר במדינה, “Yongpyong” ("עמק הדרקון"), ישנם כ-31 מסלולים, 14 מעליות וגונדולה אחת. עם זאת, ענף הגלישה בקוריאה נחשב להצלחה גדולה, כאשר בשנים האחרונות נרשם בו גידול מרשים של כ-30% בשנה. קצב הגידול הזה מעודד משקיעים להזרים כספים להקמת תשתיות ואתרים חדשים, כך שהמכשור בקוריאה הוא מהחדישים בעולם. קוריאה מעוניינת לארח את אולימפיאדת החורף, בין היתר על מנת לקדם את המודעות לתשתיות ולאפשרויות הגלישה. היא אמנם הפסידה את אירוח המשחקים של 2010 שתערך בקנדה –וויסטלר , אך כעת היא מועמדת מועדפת לאירוח משחקים של 2014.

 

הגלישה בקוריאה מתבצעת לעיתים תכופות בנופים שכמו קפאו בזמנים קדומים, בניינים עתיקים ומגדלי שמירה מרשימים. בכפרים עצמם החוויה שונה בתכלית מזו המוכרת לנו מאתרי הסקי במערב. העיצוב החיצוני של הבניינים, גם אם הוא לעיתים פשוט מאוד, משרה אווירה אוריינטלית אמיתית, ובמלונות ניתן לבחור בין חדרים בעיצוב מערבי (משעמם) לבין חדרים בעיצוב קוריאני טיפוסי – רצפה מחוממת, מזרון על הרצפה וריהוט נמוך. בשילוב עם מאכלי המקום הייחודיים ושפע אדיר של פירות ים, חווית החופשה שם רחוקה מזו של אירופה, כמו שאומרים, "מרחק מזרח ממערב".
עונת הגלישה בקוריאה משתרעת בין נובמבר לאפריל, כאשר על פי רוב הימים בהירים וכמויות השלג אינן גדולות במיוחד. התנאים דומים מאוד לאלה האופייניים לחוף המזרחי של ארה"ב.

 

האתרים המובילים:
Yongpyong –
31 מדרונות , 14 מעליות , גונדולה אחת , שעתיים נסיעה מסיאולwww.yongpyong.co.kr

 

Hyundai sungwoo
– 20 מדרונות, 8 מעליות , גונדולה אחת , שעה נסיעה מסיאול
www.hdsungwoo.co.kr

 

Muji –
30 מדרונות, 13 מעליות, גונדולה אחת , שעתיים נסיעה מסיאול
www.mujiresort.com

 

Phoenix park –
11 מדרונות, 7 מעליות, גונדולה אחת , שעה נסיעה מסיאול
www.phoenixpark.co.kr

 

יפן
עצמו את העיניים ונסו לדמיין נוף יפני טיפוסי. מה אתם רואים? אין ספק שרובכם המוחלט רואה בעיני רוחו שדות אורז ירוקים מוצפים במים, מפלים מים גועשים ואת פריחת הדובדבן האצילית. אך האמת חייבת להיאמר כאן – יפן היא מדינת חורף אמיתית. חלק גדול משרשרת האיים היפנים הוא הררי ומושלג, ובחורף שוררים בה תנאי אקלים קיצוניים ביותר.
יפן היא מדינת סקי אידיאלית, ולמעשה נושאת בגאון את תואר "המדינה בעלת מספר אתרי הסקי הגדול בעולם" – למעלה מ-600 אתרים פעילים! מצפון ועד דרום מכסים אתרי הגלישה את שרשרת האיים היפנים, כך שהלכה למעשה כמעט כל אזרח מתגורר במרחק של כמה שעות נסיעה מאתר סקי. אתם מתחילים להבין? יפן היא מעצמת סקי ענקית!

 

יפן מתגאה לא רק בכמות האתרים אלא גם ברמתם הגבוהה. בארץ הדובדבן תוכלו למצוא כמה מן האתרים הגדולים והחדישים בעולם, ולצידם אתרים זעירים, עסקים משפחתיים קטני- מידות, המציעים אופי ייחודי וחוויית גלישה שלא תמצאו בשום מקום אחר בעולם. לא מספיק לכם? ביפן פועלים כ-20 אתרי סקי מלאכותיים, הן פתוחים והן סגורים, המאפשרים למכורים ללבן לגלוש במשך כל חודשי השנה. הופתעתם? לא ידעתם? זה בסדר, רוב העולם המערבי לא היה מודע לכך עד ממש לא מזמן. השינוי הגדול חל ב1998, עת נערכה אולימפיאדת החורף ב"נגאנו", שאז נחשף לעולם השלג היפני. בהתאמה עלתה המודעות, הן מבית והן מחוץ, לספורט החורף היפני, וזרם התיירים תאבי הסקי התעבה פלאים. אך לא תמיד היו פני הדברים כאלה…

 

בראשית המאה ה20 נעזרו תושבי הכפרים המושלגים במין "מגלשי סקי" פרימיטיביים, עשויים קרשים ופיסות בד, על מנת לנוע בשלג העמוק כשהם אוחזים בידיהם "מקלות סקי" מבמבוק. באותן שנים לא היה כל קשר בין צורת התחבורה הזו, שפותחה לשם הישרדות בתנאי אקלים קשים, לבין ספורט או הנאה. אילו אמרתם אז לתושב אחד מאותם כפרים מושלגים, שצורת תחבורה זו תהפוך למקור הנאה למיליונים ולתעשיית ענק, מרבית הסיכויים שאותו גולש מאולתר היה חושב שיצאתם מדעתכם.
כך היו פני הדברים עד שבשנות ה30 הגיע ליפן, מצויד במגלשי הסקי החדישים ביותר דאז ובחליפת שלושה חלקים מהודרת, ג'נטלמן אוסטרי מסתורי בשם הנס שניידר. שניידר, שהיה חובב סקי מושבע, הסתחרר מן השפע הבלתי נדלה של אזורים מושלגים ביפן, מדינה שכ- 80% משטחה הוא הררי. תוך זמן קצר החל האוסטרי הנמרץ ביזמות עסקית מוזרה – הקמת אתרי סקי.
בתחילה פיתח שניידר אתרי גלישה באיים –הוקאידו –הצפוני ו הונשו, ובתוך שנים ספורות צצו אתרי סקי בכל שטחה של יפן כמו פטריות שיטאקה אחרי הגשם. ההתפתחות המואצת הזו גוועה כליל עם הצטרפותה של יפן למחה"ע ה-2.
בשנות ה-50 החלו זרים, שהתגוררו רובם ככולם בטוקיו, לשוב ולגלוש באתרים באי הונשו, ובמהרה החלה התעשייה כולה להתעורר. בשנת 1956 זכתה יפן במדליה הראשונה שלה באולימפיאדת החורף, שנערכה אז בקורטינה, איטליה. בשנת 1972 זכו היפנים לארח את אולימפיאדת החורף, שהתקיימה ברוב הדר בטיינה אשר בסאפורו.

 

למרות כל ההתפתחויות המרשימות הללו, עד שנות ה-80 נחשבה הגלישה לספורט של זרים ולא לספורט עממי, אך הדברים עמדו בפני שינוי קיצוני. באותה תקופה חלה עליה תלולה בקצב הצטרפותם של גולשים חדשים, ובהתאם גדלו גם ההשקעות בתשתיות, בין אם מדובר בשיפוץ והרחבה של אתרים קיימים ובין אם בהקמתם של אתרים חדשים. הסקי הפך במהירות מדהימה לחלק בלתי נפרד מתרבות הפנאי היפנית, וחשוב מזה, הוא הוכתר כספורט ה"אופנתי" ביותר.
המצב הגיע לכדי כך, שבסוף שנות ה-80, למרות ההשקעות הרבות בתשתיות, הפכה ההתנפלות ההמונית על אתרי הסקי את חוויית הגלישה לסיוט. תורים אינסופיים, מדרונות צפופים ושלג משומש להגעיל הפכו למחזה שגרתי, מה שלא מנע מהסקי להפוך, בתחילת שנות התשעים, לספורט הפופולארי ביותר בקרב הצעירים היפנים. אך הכול נעצר בשיא בעקבות המשבר הכלכלי שהתרגש על המדינה, בעטיו נאלצו הגולשים להפחית את מספר ימי הגלישה, המשקיעים סגרו את הברזים והמצב נראה רע. רע מאוד. ואז…אז הגיע הסנובורד.

 

הסנובורדים הראשונים הופיעו ביפן בתחילת שנות ה-90, כמעט בחשאי. בתחילה (כמו בהרבה ממדינות העולם) אסרו מרבית אתרי הסקי על גולשי הסנובורד לגלוש בתחומם, אך בתוך שנים ספורות השתנתה התמונה מן הקצה. שכמויות אדירות של צעירים יפנים החלו לצבוא על שערי האתרים כשהם מצוידים בבורדים צבעוניים, והביקוש, כמובן, יצר היצע אדיר. רוב הגולשים ביפן כיום אמנם עושים זאת עם מגלשי סקי, אך אחוז גדול מאוד יחסית מכלל המכורים ללבן הם גולשי סנובורד מושבעים. הסנובורד שאב אל ספורט החורף מיליוני גולשים חדשים, שלא התנסו לפני כן בסקי, ויצר ביפן תת-תרבות חדשה, צעירה ובועטת. בימינו רובם המכריע של האתרים ביפן ערוך לקליטת גולשי סנובורד, ומציע להם מתקנים מיוחדים, פארקים והאלף פייפס לרוב.

 

עם מבחר גדול כל כך של אתרים ניתן להתבלבל בקלות, אז ננסה לעשות כאן קצת סדר. מקובל לחלק את יפן לכמה איזורי גלישה עיקריים, בתוכם מרוכזים אתרים רבים. האזורים הם הוקאידו, נאגאנו, ו-נייגטה, אך ניתן למצוא מבחר נאה של אתרים גם בטוהוקו, גיפו, טוימה והירושימה.
הוקאידו:
האי הצפוני בשרשרת האיים של יפן ולכן גם הקר ביותר. כמויות השלג בו אדירות והאווירה רגועה יחסית, עקב ריחוקו מן הערים הגדולות ומיעוט התיירים הנובע מכך. מרבית האתרים באי נמצאים בסמיכות לעיר המרכזית, "סאפורו", הרחוקה מטוקיו מרחק של 90 דקות טיסה.
האזור פופולרי בעיקר בקרב גולשי האקסטרים, המחפשים תנאי שלג מאתגרים ותוואי גלישה קשה, וזוכים שם למבחר גדול של מסלולים.
באי הוקאידו ישנו עוד אזור גלישה מפותח,"קירורו" שמו, המארח בקביעות סבבים של אליפויות העולם, וכולל כמה אתרים הנחשבים מצוינים לחופשות משפחתיות.

 

נאגאנו:
אזור זה נמצא בלב האי הונשו, ומכונה גם "האלפים היפנים". האזור כולל כמות גדולה של אתרים ברמה בינלאומית גבוהה ביותר, וזכה בכבוד לארח את אולימפיאדת החורף בשנת 1998. בנאגאנו נמצאת העיירה "האקובה", הנחשבת למרכז הסקי של יפן ומוקפת באתרים רבים ומגוונים. מרבית הגולשים היפנים רואים באזור זה את מתחם הגלישה הטוב במדינה.
"שיגה קוגן" הוא אזור נוסף בנאגנו, הכולל את מתחם הגלישה הגדול ביותר ביפן, המאחד בתוכו 22 אתרים נפרדים. אתר נוסף שראוי להזכירו כאן הוא "נוצאווה", הנחשב למקום לידתו של הסקי ביפן. במקום ישנו מסלול על שמו של הנס שניידר, אותו אוסטרי יקר, ולצידו מוזיאון הסקי היפני. על האתר שורה אווירה חגיגית ומיוחדת והוא בהחלט שווה ביקור.

 

נייגטה:
מבחינת נוחות ההגעה והשהייה, זהו ללא ספק האזור הטוב מכולם – 70 דקות ברכבת מטוקיו ואתם בלב הרים מושלגים, מוקפים באתרי סקי לרוב. באזור שוכן האתר המפורסם ביפן, "נאאבה", אתר סקי ענק המושך אליו מידי שנה מיליוני תיירים.
חווית הגלישה היפנית
למרות שהשלג הוא אותו השלג והמגלשים או הבורד הם אותו הדבר ממש, הרי שחווית הגלישה ביפן שונה מבחינות רבות מחוויית הגלישה באירופה, לטוב ולרע. היא יכולה להיות מעניינת ועשירה בהרבה, אך מאידך היא עשויה להוביל לשפע של תסכולים ואי-הבנות.
אחד הדברים הבולטים באתרים היפנים הוא פס הקול הקיצוני, המלווה אותך בכל אשר תגלוש. מערכות הגברה אימתניות פולטות זרם בלתי פוסק של מוזיקה, לעיתים מוזיקת פופ מערבית ולעיתים מוזיקת פופ יפנית, חוויה קשה למדי לאוזן בתולית. מי שמבקש חווית גלישה שקטה בלב נופים פסטוראליים, מוטב לו שיצטייד באטמי אוזניים רציניים ביותר.
פעילות נוספת שהיפנים לקחו צעד אחד קדימה היא גלישת הלילה, כאשר כמעט כל אתר מציע מספר מסלולים, שמוארים עד השעה 22:00 בלילה. לחובבי הז'אנר מדובר בחגיגה אמיתית. לאחר הגלישה היפנים אינם מוותרים על טבילה במרחצאות חמים, "אונסן", סוג של סטייה קולקטיבית מפנקת במיוחד. מרחצאות כאלו ישנם בכל אתר וזו היא חוויה שלא כדאי לוותר עליה, במיוחד לאחר יום גלישה מתיש. מי שלא טבל את גופו הדווי ב"אונסן" פתוח, שרוי במים המרגיעים אל מול נופי הלילה הקסומים, כאילו לא היה ביפן מימיו.
היפנים הם עם אקטיבי במיוחד, מה שמתבטא גם באופן בו הם משתדלים לדחוס אל תוך חופשות הסקי שלהם כמה שיותר בילויים. בהתאם, בכל אתר תמצאו שפע של מועדונים, פאבים, מקומות בילוי שונים ומשונים והמון, אבל המון מסעדות. בכל האתרים ישנו שפע אדיר של מסעדות, קטנות וגדולות, המגישות את המאכלים המקומיים – סובה, אודון, דגים ומיני תמנונים, וכמובן, סושי. בליווי צמוד של הבירות המקומיות, אסאי וסאפורו, החופשה כולה מקבלת צבע מעניין ואחר.

 

עלויות
יפן היא אינה מדינה זולה ולמעשה אף נחשבת ליקרה מאוד, אך חופשת סקי בה היא לאו דווקא מותרות לעשירים מופלגים בלבד. סקי-פס יומי עולה בערך כ-4000 יין, שהם כ- 170 שקלים.ישנן שתי דרכים בדוקות להוזיל עלויות: הראשונה היא לבחור בעסקת חבילה הכוללת את כל הדרוש, מציוד ועד לינה, כך שהכול ידוע מראש וברור. השנייה היא לצאת לחופשה באתר קטן יותר, שם המחירים על פי רוב נמוכים באופן משמעותי.
חשוב לזכור שהיפנים הם עם קטן-מידות יחסית למפלצות המערב, כך שמי שאינו מביא איתו ציוד עשוי להיתקל בבעיה אמיתית, כשינסה למצוא נעליים במידות אזוטריות כמו 44..

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה