עמותת ארז

על ידי 7 בינואר 2018מכור ללבן

חמש בבוקר נכנסים לרכב ונוסעים צפונה, בערך באזור זכרון מבצבצת לה השמש ממזרח ומאירה את נופי הארץ בגוון כתמתם, מדי פעם מופיע שלט לבן המורה על מ.ק כזה או אחר. כעבור שעתיים מגיעים לחרמון, עוברים את מחסום החיילים ומטפסים בכביש המתפתל לכיון האתר, בדרך עוברים כמה האמרים צבאיים שמרמזים על קיומה של חטיבת החרמון ממש מטר מהחניה התחתונה. כמה רגעים מהעליה על רכבל הגולשים כבר ניתן לראות שלל בסיסים ובונקרים צבאיים מבצבצים להם מכל עבר ובמדרונות גולשים אלפיניסטים עם "מקוצרים" על הגב ב"הצלב". לנו זה נראה טבעי, כך היה מאז ומעולם. וזו המציאות של חיינו.

אבל הקיום של הצבא במציאות היומיומית לא מסתיים בנוף המצולק שמשאירים הבסיסים על פניה של הארץ אלא הוא חלק יומיומי מהמציאות של עשרות אלפי חיילים ואזרחים שנפגעו לאורך שנות הסכסוך, והמציאות המזרח תיכונית השאירה צלקות בגופם או בנפשם. ההתמודדות של אותם אנשים היא לא פשוטה והיום יום מלא קשיים ואתגרים שרובנו אפילו לא מעלים על דעתנו.

עמותת ארז, הוקמה בשנת 1999 ע"י מפקדי וחיילי יחידת האלפיניסטים הצה"לית, בתחילה כעמותה התנדבותית לחילוץ באזורים אלפינים ומהר מאוד שמה לה למטרה לקדם ולסייע לבעלי מוגבלויות שונות בכלל ולנכי צה"ל בפרט, באמצעות פעילויות שונות שהעיקרית שבהן היא סקי שלג. הרעיון הוא לעשות שימוש בספורט הכל כך מיוחד ומלא באתגרים גם כך, כדי לגרום לגולשים בעלי המוגבלויות להאמין בעצמם ולהתגבר על אין ספור המכשולים הגופניים והנפשיים שבדרך ועל ידי כך לעבור תהליך ששיאו הוא בהגעה לעצמאות מלאה על ההר, ובתקווה על ידי כך להשפיע השפעה גדולה גם על ההתנהלות שלהם ביומיום. עם השנים התפתחו מאוד פעילויותיה של העמותה וכיום היא מרכזת שתי פעילויות דגל – פרויקט הסקי – בין אם בארץ או בחו"ל. עד היום ליוותה העמותה כ2500 איש בפרויקט דגל זה כאשר בכל שנה מתמידים בפעילות לפחות 400 גולשים. מרבית הגולשים בפרויקט זה הם עדיין נכי צה"ל, אך העמותה עוזרת ומלווה גם לא מעט פגועי תאונות דרכים ומוגבלויות שונות. הפרויקט השני הוא פעילות רב שנתית גם כן שמבוצעת בעמק האשחר המושלג במעלה החרמון, שם מתבצעת פעילות חווייתית בשלג לילדים חולי סרטן כדי לתלוש אותם ולו לכמה שעות מהמציאות העגמומית שהם חווים בתקופה זו בחייהם, ולשמח, לחזק ולהעצים אותם אל מול האתגרים העומדים לפניהם.

יצא לנו לראות את פעילי העמותה גולשים בחרמון ובחו"ל ותמיד התפעלנו מהרמה הגבוהה, הציוד הייעודי המיוחד ולא פחות מההתמדה והמחויבות של המתנדבים מצד אחד, ושל הגולשים בעלי הנכויות השונות מן הצד שני, שביחד עושים את הבלתי יאמן, ולא רק שגולשים להנאתם, אלא גם עושים את זה ברמה גבוהה מאוד, ומשאירים אבק להרבה מאוד גולשים אחרים באתר. על איל ירימי, מפקד ביחידת האלפיניסטים וממובילי עמותת ארז משנת 2004 שמענו רבות, והחלטנו להיפגש כדי להבין קצת יותר לעומק את פעילויותיה ואתגריה של עמותת ארז. מהר מאוד הבנו שיהיה קשה מאוד להיפגש, כי את מרבית הזמן שיש מחוץ לשעות העבודה הרגילה, מקדיש איל להכנת פעילות החורף הקרב, והכל בהתנדבות מלאה (של איל ושל כל אחד מעשרות המתנדבים האחרים)- דבר נדיר בעמותות ארצנו, בהן חלק ניכר מהכספים שנתרמו מועבר לשכירת משרדים, תשלום משכורות, החזרי הוצאות וכו'- בעמותת ארז 100% מהכסף הנתרם מגיע למי שזקוק לו באמת ושבעבורו הוא גויס!
לאחר מספר שבועות הצלחנו בכל זאת להיפגש ואז גם הבנו מאיל שאת הסטנדרטים הגבוהים שהוא הציב לעצמו ולצוות המתנדבים שלו (להם הוא קורא "עובדים ללא שכר", בשל הדרישות הגבוהות מהם), הוא דורש גם מהנכים המעוניינים להצטרף לעמותה, מתוך אמונה שרק מי שישקיע בתהליך ולא יחפש קיצורי דרך או רחמים, יצליח להשתקם בצורה הטובה ביותר- וכמובן שזוהי המטרה האמתית של העמותה, והגלישה היא רק אמצעי להשיג אותה.

איל מספר כי למרות התמודדות הנכים עם האתגרים שמציב אתר הסקי לכל אחד מאיתנו, ללא קשר למגבלות גופניות (קור, כאבי שרירים, נפילות וכדומה), שיעור הפציעות נמוך הרבה יותר מאשר באוכלוסיה הכללית, וזאת הודות להכנה הארוכה והלימוד האישי והצמוד של הגלישה, אשר מביאה את הגולשים לרמה גבוהה מאוד, כבר אחרי זמן קצר. ובנוסף חברי העמותה מתמחים במציאת ציוד גלישה מתאים לכל סוג נכות, או שעושים את ההתאמות בציוד בעצמם בהתאם לניסיונם, ולכן אין פלא שחלקם גולשים במהירויות מסחררות, שגם גולשים בריאים מנוסים מאוד יתקשו לעמוד בקצב. איל מספר שהעמותה מתמקדת ב 4 דיסיפלינות של נכות: משותקי פלג גוף תחתון, קטועי רגל אחת, עיוורון מוחלט ופגיעה רב מערכתית- פוסט טראומה. התהליך מתחיל באיתור מועמדים מתאימים להצטרף לפעילות, אשר אינה קלה ופשוטה כלל. האיתור מתמקד באותם אנשים אשר פגיעתם משתייכת לאחת מארבע הקבוצות שהזכרנו, מהסיבה הפשוטה שאנשים בעלי פגיעות קלות יותר, יכולים לגלוש גם לבד אם ירצו בכך, ואילו פעילות העמותה מתרכזת בכאלו שחייבים ליווי ועזרה מקצועית צמודה. בין החודשים אפריל ועד ספטמבר, עוסקים 15 מתנדבים באיתור הגולשים הפוטנציאלים, כאשר מבין הנכים, העמותה שמה דגש על נכי צה"ל, ילדים וספורטאים. בכל שנה כ-50 מודרכים חדשים מתקבלים לעמותה, כאשר המפגש הראשון עם המגלש נערך בסימולטור סקי בכדי להבין איזה סוג ציוד גלישה צריך כל אחד, ולאחר מכן ממשיכים בחדרי כושר על מנת לחזק את שרירים הנחוצים. החל מחודש ינואר, מתחלקים הגולשים ל"מרחב חרמון" ו"מרחב אירופה", בהתאם ליעד בו יגלשו בחורף הקרוב. ואז… מתחילה ההתמודדות הקשה באמת, כאשר ברוב המקרים הגולשים עוברים חוויה שתהפוך לחלק מרכזי מתהליך ההתמודדות שלהם עם מוגבלותם עד להפיכתם לעצמאים על ההר, עובדה שתורמת רבות להפיכתם לכאלו בצורה רוחבית בשאר פעילויות החיים שלהם. וכמובן שאסור לשכוח שסקי זה לא רק התמודדות – זה גם המון המון כיף – וזה אף פעם לא מזיק!

אם אתם מכירים אנשים שמתאימים להצטרף לעמותה, או מעוניינים לתרום לעמותה שבאמת שאין לה אח ורע מבחינת מחויבות הצוות וניצול הכספים לטובת בעלי מוגבלויות קשות אלו, אתם מוזמנים ליצור איתם קשר דרך אתר האינטרנט שלהם, שם גם תוכלו להתרשם משלל הפעילויות הנוספות בהן העמותה משתתפת: www.erezalpinist.com

השאירו תגובה

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה