רוקר- השייפ של הדור הבא

על ידי 1 בינואר 2010מכור ללבן

בערך פעמיים בעשור מגיע משהו שהופך את התעשייה על פיה. העשור הנוכחי היה די רגוע עד לפני כמה שנים, כשהופיע לראשונה הצ'אנל, שהחליף את החורים הסטנדרטיים שהיו בבורד. העונה, בהמשך ישיר לעונה שעברה, הולך ומשתלט על התעשייה באופן גורף המושג רוורס קאמבר/ רוקר (מהמילהRocking chair- כיסא נדנדה) בשלל זהויות ושמות שונים.

 

בואו נתחיל מההתחלה, מה זה קמבר בכלל? כשתניחו בורד סטנדרטי על הרצפה, הרווח שיווצר במרכזו בינו לבין הרצפה הוא הקמבר. על הקימור הזה נמצא רוב משקל הגוף שלכם ועליו אתם מפעילים את רוב האנרגיה בזמן הגלישה על מנת ליזום את הסיבוב בשלג, או כדי לעשות "אולי" (Ollie) – לקפוץ, והוא מטבעו מעביר את רוב האנרגיה שלכם לקצוות הקרש יותר מאשר למרכזו. צורת הבנייה הזאת נלקחה מעולם הסקי, ועבדה מעולה במהלך העשורים האחרונים ובמרכזה היתה החשיבה שיש קודם כל להקנות לקרש אחיזת אדג' איכותית בשלג.

באופן כללי שיטת ה"רוורס קאמבר" או ה"רוקר" שהן בעצם אותו הדבר הופכות את המבנה הזה ויוצרות קרש שלו בד"כ רק נקודת מגע אחת במרכזו עם הרצפה בעוד שני הקצוות מורמים, עובדה הגורמת לפיזור אחר לגמרי של משקל הגוף שלכם על הקרש ויוצרת מעבר אנרגיה שונה ממה שאתם מכירים מכם לשלג.
יש לציין שיחד עם הרוקר התפתחו במהירות עוד מבנים חדשניים שהמשותף לכולם הוא משחק עם המרחק והכיוון של תחתית הקרש יחסית לשלג.

למהפך ה"רוקר" יש שלוש מטרות עיקריות:

 

1. סנובורד עם קמבר הפוך מזכיר מאוד מבחינת התחושה גלישת סקייטבורד. הוא הרבה יותר משוחרר על השלג ונוח לתמרון. עובדה זו מאפשרת לשלל הפריסטיילרים לתרגם את היכולות שלהם מהאספלט לשלג ביתר קלות, וכן מזרזת בדרך כלל את קצב הלימוד של תרגילי פריסטייל למיניהם.

 

2. בגלל שהאף והזנב של הבורד באוויר, גם נקודות המגע של הקרש מורמות, כך שהסיכוי שהסכין תיתפס בשלג שלא במכוון יקטן משמעותית – יתרון גדול במיוחד בנחיתה מקפיצות ולגולשים בתחילת קריירת הפריסטייל שרוצים ללמוד מהר וללא כאבים מיותרים את רזי הפארק והג'יבינג.

 

3. ברגע שהקימור הפוך, האף של הבורד מורם באופן טבעי, דבר שיקנה ציפה הרבה יותר קלה וטבעית בפאודר עם הרבה פחות מאמץ וכאבים ברגל האחורית.

 
לכל אחת מהמטרות יש קהל יעד מסוים, ובהתאם לכך גם טוויסט למבנה הקמבר ההפוך, לפניכם כמה מהמבנים הנפוצים שתוכלו להינות מהם כבר היום:

רוקר "קלאסי"– כשתניחו את הבורד על הרצפה, רק המרכז שלו יגע בה, והאף והזנב של הבורד יהיו מורמים. בפאודר המשמעות היא שלא צריך להלחם כנגד הקמבר על מנת להציף את הנוז מעל השלג. במסלולים, הבורד יהיה הרבה יותר צפוי וקל לשליטה, ובסנופרק יהיה תענוג לשחק איתו על בוקסים וריילים בגלל תחושת הסקייטבורד שהרוקר נותן, וגם לא צריך כל כך לפחד להתפס עם הסכין בשלג בנחיתה מקפיצות.

זירו-קמבר / פלאט-בייס – אין קמבר. בוטל. בבורד מהסוג הזה, פיזור המשקל על גבי הקרש אחיד לחלוטין. לא צריך להפעיל אנרגיה "מיותרת" על הקמבר כדי לקבל פופ, אבל מצד שני הבורד הרבה פחות אגרסיבי. יש חברות שיקשיחו את הבורד בעזרת קרבון בנוז ובטייל על מנת לשמור על היציבות של הקרש במהירויות גבוהות וכדי לתת לבורד יותר "פופ". החבר'ה שיתעניינו בבורד בלי קמבר יהיו בדרך כלל ג'יברים (חולי הריילים והבוקסים), או כאלה שרוצים לנסות את ה"הייפ" החדש מבלי לעשות שינוי קיצוני מידי מהקמבר המוכר.
רוקר-קמבר משולב – שילוב של שני העקרונות, הישן והחדש. כמו ברוקר, החלק בין הביינדינגס הוא בעל צורתU, אבל מאחורי הביינדינגס ועד לנקודות המגע בזנב/חרטום הקרש, קיים קמבר קטן שלא נוגע בשלג. החשיבה פה היא לתת את השליטה הפשוטה והגלישה חסרת החששות כמו ברוקר, מבלי לאבד את ה"פופ", האגרסיביות, אחיזת האדג' והיציבות של הקמבר.
אין פה נכון ולא נכון. יש פה רק עניין של התאמה אישית אליך. הכל עניין של הבנת הצרכים שלך כגולש, והתאמת הבורד אליהם. הרוקר הוא לא קסם שיהפוך אותך למקצוען, אבל ללא ספק ישפר להרבה מאוד גולשים את חוויית הגלישה ויהפוך אותה להרבה הרבה יותר כיפית.

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה