ההיסטוריה של סקי-פס

על ידי 28 בדצמבר 2016מכור ללבן

בחורף הזה חוגגת רשת סקי-פס 41 שנות פעילות! בתקופה זו ביססה את מעמדה כרשת החנויות הגדולה ביותר בישראל העוסקת בציוד סקי וסנובורד וככזו היא משרתת בכל חורף עשרות אלפי הישראלים שטסים לחופשת סקי בחו"ל או נוסעים ליום גלישה מהנה בחרמון.

כיום, כאשר ניתן להשיג ברשת מוצרים של למעלה מ 400 מותגים בין לאומיים, כולם של חברות שממוקדות אך ורק בסקי וסנובורד, קשה אולי לדמיין את הימים בהם לא היה ניתן להשיג בארץ אף לא פריט גלישה אחד, עד ש…
הרשו לנו לקחת אתכם למסע קצר בזמן, ולהראות לכם כיצד הפכה סקי-פס מחנות קטנה בלב תל אביב (שבכלל לא נקראת סקי-פס…) לרשת חנויות הסקי והסנובורד הגדולה והמקצועית בישראל, וכנראה גם במזרח התיכון כולו.

הכל התחיל בחורף 1970 כשדורון איטלסון, מכור לסקי-מים, נסע לכינרת בכדי לגלוש, אל כשהגיע גילה כי בשל מזג האוויר הסוער לא ניתן לעשות זאת, ובמקום לחזור את כל הדרך הארוכה חזרה לת"א נזכר בהוריו שהיו גולשים סקי בפולין בתחילת שנות ה-30 ועלה במוחו רעיון מהפכני- לנסות לגלוש עם הסקי-מים שלו בחרמון! כמובן שהרעיון לא צלח אך לאחר ששכר מגלשי סקי הוא התאהב בתחושה על המדרון ומשם הדרך להתמכרות היתה קצרה. השלב הבא היה בחורף 1971, אז נסע דורון לחורף שלם בקנדה- סעיקר לאתרים בחלק המזרחי של המדינה, והיה לאחד הישראלים הראשונים ש"עושים עונה". שם הוא הפך כבר ל"מכור ללבן" אמיתי. לאחר שחזר לארץהצטרף למועדון הסקי ןכעבור זמן לא רב אף הפך לגזבר המועדון ופעיל מרכזי בו.

בחורף 1974/5 רצו חברי מועדון הסקי הישראלי לקנות ציוד גלישה חדש, אך גילו כי לא ניתן להשיג כזה בארץ. כגזבר המועדון, דורון אירגן במיוחד ייבוא של ציוד סקי ל-24 חברים. למרות הצלחת המבצע, החליט הועד כי פעילות שכזו אינה מתאימה למועדון ודורון קיבל אישור (שהיה נחוץ אז בימי ארץ ישראל המפ"איניקית) להמשיך בה בכוחות עצמו. כך נפתחה חנות הסקי הראשונה בישראל בחורף 1975 ברחוב מונטיפיורי בתל אביב ונקראה "המרכז לסקי שלג ".
בחנות זו שגודלה כ-80 מ"ר, היה דורון מוכר ציוד סקי רוב הזמן ללא כל עזרה נוספת.
ב-1980 עברה החנות לבנין "בית הפגודה" המפורסם שם שכנה במשך תשע שנים נוספות. במקביל לציוד הסקי התחיל דורון גם בייצור של מעילי אופנוענים מעור בהזמנה אישית- עסקי המעילים אמנם פסקו כעבור מספר שנים, אולם הם היו הסביב ךמתפרה אשר קיימת עד היום בסקי-פס ואשר נותנת מענה מקצועי ותיקונים איכותיים לכל ביגוד הסקי, הכפפות והתיקים אשר זקוקים לתפירה אטומה ואיכותית.

לאחר החורף של 1980 ניסה דורון "למתוח" את פעילות הגלישה גם לחודשי הקיץ, וכך הגיע לארץ ה "סקי-דשא". גלישה בגבעות תלולות מכוסות דשא הוא ספורט שקיים אפילו בימינו אנו ואתם מוזמנים לחפש grass ski ביוטיוב ולהיווכח בעצמכם. ובתחילת שנות ה 80 גם גולשי ארצנו זכו להתנסות בחוויית הגלישה על מעין "זחלמי"ם" באורך של 60 ס"מ שניתנים לחיבור לנעלי סקי. גולשי סקי טובים הצליחו לגלוש במורדות פארק הירקון, שהיה היחיד שהסכים לארח (תמורת תשלום מופרז…) את גולשי הדשא, שבתמורה השאירו אחריהם עבודה רבה לגננים…הבעיה העיקרית היתה שלגלישת דשא איכותית נדרש מדרון בזווית מינימלית של 30 מעלות, ואילו פארק הירקון מתהדר בזווית של 6 מעלות בלבד…
בסיום אותו קיץ וויתר דורון על החלום לגלוש על דשא, ומאז הוא מנצל את חודשי הקיץ לשיפוץ מכוניות עתיקות.

באמצע שנות ה-80 החל הסנובורד לתפוס תאוצה בעולם ודורון, בהשפעת בנו רועי, שכבר עבד עמו בחברה, ראה במגזינים מחו"ל את הספורט החדש שמתפתח, והחליט ב-1986 להתחיל לייבא בורדים של קרייזי בננה, פישר ו-סימס, ששניים מהם אפילו שרדו עד היום ומוצגים לראווה בחנות בת"א.

ב-1989 עזבה החנות את בית הפגודה ועברה מעבר לפינה, לרחוב בן זכאי. מתחם של כ-110 מ"ר עם צוות של חמישה עובדים.
אבן דרך משמעותית נוספת בתקופה זו התרחשה בחורף 1995, כאשר הושקה החוברת הראשונה של החנות. היה זה במקביל להפיכתו של הסנובורד לענף גלישה פופלרי ולגיטימי לצד הסקי, והאכן המהדורה הראשונה כללה בין היתר את הכתבה "סנובורד- הבן המורד של הסקי והתנוסס עליה הכיתוב סקי-פס.
השם מצא חן בעיני דורון והוא החליט שהגיע הזמן לרענן את שם החנות ולתת לה שם קליט יותר. מאז אותו חורף הפך שמה של החנות לסקי-פס באופן רשמי ושם המגזין, שמאז יוצא בכל שנה והוא למעשה מגזין השלג היחיד בישראל, קיבל את השם "מכור ללבן", שעשרות אלפי לקוחות הרשת מקבלים כל שנה לתיבת הדואר שלהם (ושאותו אתם קוראים כעת), ואשר מבשר על הגעת החורף באופן רשמי.

בשנת 1997, השתחרר רועי מהצבא והחל לעבוד בחברה בצורה קבועה. צעדיו הראשונים היו להרחיב משמעותית את היצע ציוד הסנובורד ולהקים מחלקה ייעודית לכך- ולדחוף בכל דרך אפשרית את הספורט קדימה. צעד נוסף היה הבאת מותג העל Spyder לישראל. צעדים אלו הביאו גם להתרחבות הבאה של סקי-פס אשר עברה למבנה בשטח של כ-600 מ"ר ברחוב השלושה, מקומה של החנות עד היום. לאורך השנים הלך וגדל מבחר המוצריםבחנות וכך גם הצוות, אשר מנה באותה תקופה כעשרה עובדים.

ב-2005, כשקהילת הגולשים בישראל חצתה זה מכבר את קו ה-20,000 גולשים, הגיע הזמן להתרחב פעם נוספת. בשנה זו נוספו לחנות קצת יותר מ-400 מ"ר מה שהפך אותה לאחת מחנויות הסקי והסנובורד הגדולות בעולם עם יותר מ-1000 מ"ר של שטח תצוגה, אחסון ומעבדות שיפוץ ותיקונים.

בעונת 2006 קיבלה סקי-פס את הזכות להיות היבואן הבלעדיים של ענק הסנובורד Burton שהיא אחת משתי החברות האחראיות לפיתוח הספורט מאמצע שנות השבעים (יחד עם סימס), ושהפכה עם השנים להיות גוף ענק שלא מפסיק לחדש וגולשים ולהוביל את תעשיית הסנובורד העולמית. מאז בסקי-פס מקדמים בעזרתם את שוק הסנובורד בארץ לגבהים חדשים.
בנוסף, באותה שנה נפתח סניף נוסף (וכך למעשה הפכה סקי-פס לרשת) במרכז קסטרא שבאזור חוף הכרמל בחיפה, לטובת גולשי הסקי הצפוניים, שמאז כבר לא צריכים לכתת את רגליהם בכל שנה ליד אליהו על מנת להצטייד לחופשה השנתית.

בחורף 2010 נפתח סניף נוסף, שפעל בתוך מתחם הסקי- סקול בהרצליה וסיפק מענה גם ללקוחות המקום שהתנסו בגלישה על מדמה סקי וגם לשאר תושבי השרון שחיפשו "השלמות" ציוד ומצאו את מבוקשם בקלות בסניף האינטימי. בסיום אותה עונה נסגר סניף הסקי- סקול ובעקבות כך גם החנות במקום.

בשנת 2014 נכנסה סקי-פס לתחום חדש, הקרוב מאוד מאוד לרבים מגולשי הסנובורד- גלישת הגלים, לאחר שליב-טק החליטו לחזור למקורות ולייצר גלשני גלים פרמיום העשויים תרכובות סודיות במקנות לגלשנים עמידות יוצאת דופן בתעשייה, וכיבואני ציוד הסנובורד שלהם, היה חהם טבעי שסקי-פס תהיה גם הנציגה הישראלית לתחום הגלים. ואכן גלשני ליב-טק הפכו להצלחה מסחררת בקרב גולשי הגלים הישראלים.

בתחילת חורף 2015 החלה סקי-פס לייבא גם את גלשני הגלים של צ'אנל איילנדס- אל מאריק, מותג הגלשנים הגדול בעולם והפכה בכך לאחת החברות המובילות בתחום הגלישה בישראל, עם הפצה של מוצריה במיטב החנויות. ואמנם אחרי כמעט שנתיים של פעילות קדחנית בעולם גלישת הגלים הוחלט שהגיע הזמן להקדיש לגלשנים מקום מסודר משלהם וכך נולדה לסקי-פס אחות קטנה בשם סרף-פס. חנות גלשני גלים המתפרשת על פני שטח של 150 מ"ר ואשר צמודה לחנות בת"א, בה תוכלו למצוא מבחר גדול של גלשני אל מאריק וליב-טק לצד מותגים ומוצרים נוספים כגון חליפות גלישה, בעבור כל מי שלא מסתפק בגלישה בשלג…

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה