תרבות האקסטרים

על ידי 1 בפברואר 2005מכור ללבן

גלישה, סנובורד וסקייטבורד, הענפים המובילים של ספורט האקסטרים, שונים מאוד זה מזה ובכל זאת דומים להפליא. הם מציעים יותר מפעילות גופנית גרידא ולעיתים קרובות אפילו מגדירים עבור העוסקים בהם אורח חיים מסוים ומחברים אותם למערכת מטרות ואפילו ערכים קולקטיביות. לא משנה באיזה מדינה אתה נוחת, יהיה לך קל בהרבה לדבר עם גולש גלים או גולש סנובורד מאשר עם סתם עוד אדם ברחוב. ההערכה של הגולשים/מחליקים מענפים שונים אחד לשני היא כנה ואמיתית, והרצון המשותף ליהנות תוך דחיפה עצמית לקצה גבול היכולת מחבר בין כולם. לא משנה על איזה קרש אתה רוכב או באיזו סביבה אתה גולש, היצירתיות של התחום, החופש שהוא מסמל והאג'נדה התרבותית שלו נכנסים ישר אל תוך הלב.

 

גלישת הגלים הייתה במקור ענף ספורט ייחודי לאצולה הפולינזית, ונחשבת גם כיום לאימא של כל ספורט האקסטרים הנעשה על קרשים(BOARDING SPORTS). בתחילת שנות ה-50 הגיעה הגלישה לארה"ב והתקבלה בברכה על ידי תושבי קליפורניה, שנחשבת עד היום למרכז העולמי שלה. הגלישה הפכה להיות להיט, הגולשים הפכו להיות סלבריטאים וכל קליפורניה התמלאה במסיבות חוף מוטרפות, סרטי גלישה ואפילו להקות גלישה, שהמפורסמת בהן הייתה, כמובן, ה"ביץ' בויז" (שלמעשה לא גלשו כלל). התחום התפתח בצורה מהירה, החל מהחומרים ששימשו לגלשן ועד לכוכבי גלישה כגון פיל אדוארדס ונט יאנג שנתנו את הקצב. באותה תקופה החל להתפתח סגנון לבוש אופייני לגולשים, שבמידה רבה נשאר פופולארי גם היום – מכנסי גלישה וחולצות צבעוניות או פרחוניות.
בשנות ה-60 המאוחרות החלו כמה גולשים מסנטה ברברה, ארה"ב, לגלוש על קרשים עם גלגלים. הם עשו זאת בשביל להרוג את הזמן כשלא היו גלים, ולא תיארו לעצמם שההמצאה המוזרה הזו עתידה לכבוש את העולם. הסקייטבורד התפתח בתחילה כגימיק משונה ושימש בעיקר לתחרויות מהירות וסללום, עד שבתחילת שנות ה-70 ירדה קרנו פלאים והוא כמעט ונעלם.
גלישת הגלים, לעומת זאת, לא עצרה לרגע. הגולשים החלו לחפש את גלי הענק ופתחו צוהר לעולם של גלישת צינורות מדהימה, שהביאה השראה לספורטאי אקסטרים בכל רחבי הכדור. במקביל להתפתחות הגלישה בתנאים קיצוניים ושינויים אחרים בחברה האמריקאית, החל להשתנות גם הטעם האומנותי של הגולשים, שאימצו את מוזיקת הרוק הפסיכדלית של שנות ה-70. אם בתחילת שנות ה60 הגלישה הייתה הסמל של ה"קול", הרי שבשנות ה-70 הפכה התמונה לקיצונית וצבעונית בהרבה, הגלישה הפכה אגרסיבית ומהירה יותר והמוזיקה העלתה את הטמפו בהתאם.
בשנת 1963 בנה טום סימס, סקייטר מושבע ובעליה לעתיד של חברת סימס האגדית, יצור כלאיים מוזר שמטרתו הייתה לדמות גלישה על סקייטבורד וגלשני גלים, בהבדל קטן – הוא רצה לעשות זאת על גבי שלג. סימס היה אז בכיתה ח', כך שהסנובורד הראשון בעולם נבנה בסדנת המלאכה של בית הספר בו למד. למרות החיבור המתבקש בין הספורט הלבן לשאר ענפי ספורט האקסטרים, באותם ימים לא התקיימה זיקה של ממש והסנובורדיסטים הראשונים הושפעו מעולם הסקי בלבד.

 

לקראת סוף שנות ה-70 החל הפאנק האנגלי להתחבב על צעירי קליפורניה. אנשי האקסטרים היו הראשונים שחצו את הקווים והתמכרו לסגנון המוזיקלי האנרכיסטי, שהיה רועש, חסר גבולות וכנה מאוד. גולשים ענקיים כמו כריסטיאן פלטשר החלו לשים בסרטיהם מוזיקת מטאל מהירה, שהתאימה לסגנון הגלישה האגרסיבי והמוטרף. אחת מלהקות הגלישה הפופולריות של כל הזמנים, ה"רד הוט צ'ילי פפרס", החלה להתגבש וליצור סגנון ייחודי, שהושפע רבות מטעמם של הגולשים באותה תקופה – פאנק ורוק.
הירידה בפופולאריות של הסקייטבורד בשנות ה-70 הייתה, בדיעבד, הדבר הטוב ביותר שקרה לו. בשנות ה-80 המוקדמות עבר הענף תהליך התנתקות מתרבות הגלישה הכללית ואומץ על ידי חבורה של פאנקיסטים מקליפורניה, שהייתה ידועה בשםDOGTOWN. החברה האלה לקחו את הסקייטבורד מהמדרכות והחלו לנסות אותו בבריכות השחייה הריקות בשכונה (את חלקן הם רוקנו בעצמם כשהדיירים היו בחופשה). התרגילים שפותחו שם הושפעו במידה ניכרת מאלה של גלישת הגלים, אך תוך זמן קצר החלו להתגבש תרגילים ייחודיים, דומים לאלה אותם אנו מכירים כיום. הענף חזר לצמיחה תוך כדי השתלבות בתרבות ה"פאנק" של שנות השמונים, תרבות שפרחה בקליפורניה עם להקות כמו ה"רמונס", ה"בלאק פלאג" ועוד.
בשנות ה-90 הסקייטבורד ירד שוב, במקביל לסדקים החדשים בסצנת הפאנק ששינתה תדמית במהירות. הפאנק הפך לאופנה וחדר למיינסטרים, מה שגרם לו להתפרק מנשקו ולהפוך לסגנון קליט ועדין יותר, דבר שהוביל לגוויעתו זמן קצר לאחר מכן. באותן שנים החל הראפ לצבור פופולאריות, וכסגנון מוזיקלי שצמח מן הרחוב זכה להצלחה יחסית אצל הסקייטרים, שהתחברו במהירות לסגנון החלקלק של הראפרים. הרחובות התמלאו בסקייטרים לבושים בבגדים רחבים (באגיס), והראפ הפך לפס הקול הרשמי של סרטי הגלישה. המוזיקה החדשה התחבבה בעיקר על החבר'ה מהצד המזרחי (ניו-יורק), אולם במהרה כבשה גם את החוף המערבי.
עולם גלישת הגלים לא נשאר אדיש והראפ הפך לכוס התה של גולשים רבים, בהבדל משמעותי אחד: הסקייטבורד נעשה בעיקר בערים גדולות ומחובר לצעירים, בעוד שהגלישה מפוזרת על פני שלל מוקדים גיאוגרפיים ועל חובביה נמנים גולשים מטווח גילאים מגוון. ככלל, קל הרבה יותר לזהות את המגמות התרבותיות בסקייטבורד, למרות שגולשי הגלים מושפעים בעצם מאותם דברים ממש.
הסנובורד אמנם התפתח אחרון, אך כיום הוא הענף הגדול מבין השלושה. תנופת ההתפתחות החלה לקראת סוף שנות ה70, כשטום סימס, גייק ברטון ודמיטריך מילוביץ, כל אחד בדרכו, פיתחו את הבורדים ה"אמיתיים" הראשונים. בתחילת שנות השמונים שלטו ברטון וסימס שליטה בלתי מעורערת בענף. ברטון הושפע בעיקר מגולשי הסקי, הן מבחינה ספורטיבית והן מבחינה תרבותית, וייצר ציוד אופייני לגלישה אלפינית. סימס, שהגיע מרקע של סקייטבורד, לקח את הסנובורדינג לכיוון הפריסטייל, הסגנון הדומיננטי יותר היום.
סימס ראה את הפוטנציאל הטמון בסנובורד מבחינה מסחרית וספורטיבית ויצר את הלינק המתבקש בין סקייטרים מופרעים, שכבר שלטו ברזי האיירים, לבין עולם השלג. הגולשים מצאו בשלג את המהירויות והגובה עליהם חלמו כל השנים בהן שכשכו בים, ומאמצע שנות ה- 80 החלה נהירה של כישרונות מעולם הסקיייטבורד אל עבר עולם הסנובורד. תנועות סקייטבורד אופייניות כמו גראבים, 360 מעלות למיניהם ופייקים, הפכו להיות מרכיב קבוע בתפריט היומי של סנובורדרים בכל העולם. עולם הסקייטבורד אימץ את הסנובורד לליבו וזה החזיר לו אהבה.
ומה קורה היום? בשנים האחרונות הסקייטבורד, הגלישה והסנובורד הפכו לענפים ענקיים ולגיטימיים לחלוטין. אם עד לפני עשור סבל גולש האקסטרים מסטיגמה של צעיר מופרע, אחד שלא עושה שום דבר עם עצמו חוץ מלגלוש, הרי שהיום לא תוכלו לזהות גולש אלא אם הוא יבוא ויאמר לכם את זה בפנים. עברו הימים בהם דווין פיטרס ירק על טוני הוק בתחרת סאו סט ואמר לו: "זה פאנק, ילדון", או הרגעים הקסומים בהם שון פאלמר השתכר והלך מכות בתחרויות סנובורד. ענפי גלישת האסטרים מכילים אנשים שונים וסגנונות שונים – פאנק, ראפ, ג'אז (כריס פסטרס הוא סקייטר מקצועי ונגן ג'אז לא רע בכלל), אנשי עסקים, מתמטיקאים, שחקנים (שון פן) ועוד. ככל שהספורט גדל כך התרחב גם ההיצע התרבותי שלו, ממנו כולנו נהנים היום.

לפוסט הבא
משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה