New Age Freestyle Ski

על ידי 1 בינואר 2006מכור ללבן

קפיצות מטורפות, מהירויות לא שפויות, מדרונות בשיפועים בלתי חוקיים בעליל, גולשים שמבלים את רוב הזמן באוויר…אלו הם חלק מהמרכיבים של אחד מענפי הגלישה המרגשים ביותר. אנחנו מדברים על פרי-סטייל. אבל מה זה בעצם אומר?
פרי=חופשי, סטייל=סגנון. הביטוי הזה מגדיר שיטה או סגנון גלישה המתאפיינים בהיעדר חוקים מגבילים ונשענים על יכולות אישיות יוצאות דופן וכושר אלתור גבוה. בתרגילים האופייניים לתחום ניתן למצוא אלמנטים אקרובטיים מכל תחומי הגלישה, יכולות קפיצה ונחיתה גבוהות וכמובן שליטה אבסולוטית במגלשיים ובתנועות הגוף באוויר ועל גבי השלג. לא מומלץ לנסות זאת בבית.

 

את ניצני הפרי-סטייל סקי ניתן למצוא בקנדה של שנות ה-70, מדינה עתירת שלג ומשופעת בספורטאי שלג, המובילה את הענף גם כיום. בשנת 1974 ביסס גולש בשםJohn Johnston את סצנת הפרי-סטייל בקנדה, כשהקים במו ידיו את הארגון הראשון לפרי-סטייל תחת השםCanadian Freestyle Skier Association ((CFSA. בתוך מספר שנים קיבלה התאחדות הסקי הקנדית את הסגנון החדש ואישרה אותו כחלק רשמי מענף הסקי. משם כבר לא ניתן היה לעצור את הטירוף.
בשנת 1979 אישרה את הענף גם ההתאחדות העולמית לסקי(FIS), ונתנה אור ירוק להתחיל בהכנות לסבב תחרויות עולמי של פרי-סטייל. ב- 1986 נערכה אליפות העולם הראשונה בטין שבצרפת, אתר מהטובים בעולם,והיא מתקיימת מאז בתדירות של אחת לשנתיים. בנוסף נערכות מידי שנה מאות תחרויות פרי-סטייל סקי במגוון מסגרות (שחלקן כולל סבבים בעולם ולא רק אירועים חד פעמיים). נציגים מ-30 מדינות מתחרים באין ספור אתרים הפרי-סטייל סקי לא מפסיק להתפתח, ולראיה – בכל כמה שנים מתווספים לתחום ענפים חדשים. בשנת 1992 אושר ענף ה-Moguls כענף אולימפי וכעבור שנתיים אושר גם ה- Aerials. בין לבין אושרו גם ה- Half-pipeוה-Ski Cross כענפים אולימפיים, והפרי-סטייל הפך להיות הסגנון המועדף על גולשים צעירים בכל העולם.
אז אם חשבתם שפרי-סטייל אפשר למצוא רק בסנובורד ושסקי הוא ענף מיושן המיועד לקשישים ומבוגרים – כדאי שתחשבו על זה מחדש. עם קצת סבלנות עוד נזכה לראות את היום בו הסטטוס-קוו יתהפך והסקי יחזור לשלוט בסצנת האקסטרים ספורט.

 
הפרי-סטייל סקי מתחלק למספר ענפים, שלכל אחד מהם סגנון ייחודי, דרישות טכניות שונות ודרך שיפוט אחרת. על מנת לעזור לכם למצוא את הידיים והרגליים בתחום הדינאמי הזה, אנו מגישים לכם רשימה של הענפים השולטים בתחום:

 

Moguls
גלישה מהירה מאוד במדרונות תלולים, בשיפועים של עד 32 מעלות. המסלולים מלאים במוגלס, שיכולים להגיע גם לגודל של מכונית קטנה, ביניהם מנווט הגולש כשהוא חותך את הפניות בצורה הטובה והמהירה ביותר על מנת להרוויח מכל הכיוונים. נקודות השיפוט מתחלקות ל-50% על הטכניקה שמפגין הגולש בסיבובים, 25% על תרגילי הקפיצות ו-25% נוספים על מהירות המקצה. בקטגוריה הזו ישנם גם מתחרים בודדים וגם זוגות מתחרים, המתמודדים ראש בראש עד לנוק-אאוט.

 

Aerials
זו היא הקטגוריה הידועה וככל הנראה גם המדהימה ביותר בתחום, בה באות לידי ביטוי כמה מהיכולות האקרובטיות הקיצוניות ביותר של המין האנושי. אלו גם המקצים המושכים את מרב הקהל, הניצב לצידי המסלול בפיות פעורים. הגולשים הטובים בעולם מרביצים קפיצות על קיקר (מקפצת ענק) באורך 50feet, במהירות של 60 קמ"ש ויותר. במהלך הקפיצה הם מבצעים כמות מרבית של תרגילים, חלקם קשים וחלקם קשים יותר, הכוללים סיבובים באוויר, ברגים למיניהם, סלטות ובעצם כל מה שעולה להם בראש. הניקוד מתחלק ל-20% על ההמראה, 50% על התרגילים בקפיצה והטכניקה, ו-30% על הנחיתה, שהיא שלב ממש לא מובן מאליו.

 

Table Top (Big-Air)
קטגוריה צעירה יחסית, שמחזירה הרבה מהחירות היצירתית לפרי-סטייל. סגנון הגלישה והתרגילים המאפיינים אותה מזכירים את קפיצות הסנובורד הממושכות, בהם הגולש מנסה להרוויח כמה שיותר זמן באוויר. את הזמן הזה מנצלים לתרגילים מורכבים כמו סיבובים של 720 ואפילו 1080מעלות, ובמילה אחת – מרחפים.

 

Half-pipe / Quarter Pipe
זו היא הקטגוריה החדשה ביותר, ובהתאם היא מושכת בעיקר חובבי גלישה צעירים. המופע עצמו, כמעט מיותר לציין, הוא יוצא דופן ומרהיב. המסלול מורכב מחצי צינור באורך של 70-100 מ', אותו עובר הגולש אגב שימוש בטכניקה מהוקצעת וביצוע מספר גדול של תרגילים. השיפוט מתחלק ל-20% על טכניקה ודיוק בתנועות, 20% על ייצוב הגוף באוויר, 20% על רמת הקושי בקפיצות, ו-40% על המראה הכללי ומגוון התרגילים שבוצעו.

 

אל תנסו את זה בבית כבר כתבנו?

משתמש באפליקציית פייסבוק? פתח באפליקציה המשך בדפדפן
לאיזה סניף תרצה לנסוע? סניף תל אביב סניף חיפה סניף הרצליה
לאיזה סניף תרצה להתקשר? סניף תל אביב סניף חיפה